Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczyste podpisanie aktu donacji Starmachów. Kolekcjonerzy zostali uhonorowani najwyższym odznaczeniem

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
- To chwila wiekopomna dla krakowskiej sztuki – mówił prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski podczas uroczystego podpisania aktu donacji kolekcji sztuki Teresy i Andrzeja Starmachów dla Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK i Muzeum Fotografii w Krakowie w poniedziałek 26 lutego. Krakowscy kolekcjonerzy zostali uhonorowani najwyższym odznaczeniem złotymi medalami „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

- To była długa decyzja, Z roku na roku na rok zastanawialiśmy się, co możemy podarować. Towarzyszyły temu długie dyskusje i trudne wybory. To ukoronowanie naszej 35-letniej pracy. Kraków został wybrany przez nas, ponieważ Kraków jest naszym miastem, tu toczy się nasze życie, wychowały się nasze dzieci i wnuki. To Kraków jest dla nas najważniejszy, dlatego chcieliśmy, by był wyróżniony – mówiła Teresa Starmach. - To ewenement, że kolekcja prywatna zostaje przekazana muzeum, ale chcemy rozpocząć trend. Mam nadzieję, że za naszym przykładem pójdą też inni kolekcjonerzy.

Jesienią 2023 roku Teresa i Andrzej Starmach przekazali na rzecz dwóch krakowskich instytucji znaczącą część swojej kolekcji dzieł sztuki. Ich dar dla MOCAK-u i MuFo to prace m.in. Magdaleny Abakanowicz, Mirosława Bałki, Władysława Hasiora, Tadeusza Kantora i Jerzego Nowosielskiego. Łącznie są to race 26. artystów i artystek. Donacja Teresy i Andrzeja Starmachów to największy po 1989 r. dar przekazany do publicznych zbiorów, porównywany z darowizną Feliksa „Mangghi” Jasieńskiego, który sto lat temu podarował Muzeum Narodowemu w Krakowie swoje zbiory oraz kolekcją Karoliny Lanckorońskiej przekazanej Zamkowi Królewskiemu na Wawelu.

- To jest donacja idąca w miliony złotych. To jest wielka i rzadka rzecz – podkreślił Jacek Majchrowski.

Wartość przekazanych dzieł wycenia się na 50 mln zł. Przekazane prace będzie można podziwiać na wystawie „Daj mi wszystko” z okazji otwarcia po remoncie Galerii Bunkier Sztuki od 29 lutego.

Maria Anna Potocka, dyrektorka Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK podkreśliła, w kierowanej przez nią instytucji dar Starmachów „buduje fundament kolekcji programowej kolekcji i działań wystawienniczych muzeum”.

- Najważniejszy jest fakt, że prywatne osoby, prowadzące własna działalność postanowiły podzielić się ogromną częścią swojej kolekcji. Nie można tworzyć sztucznego podziału między tym, co trafiło do MOCAK-u i tym, co trafiło do MuFo. Dla nas fakt, że otrzymaliśmy ponad 80 prac trzynastu autorów, w sumie to ponad 370 pojedynczych prac fotograficznych – to ogromny, nie do osiągnięcia w obecnej rzeczywistości gest, który wzbogacił nasze zbiory. Takiej sytuacji nie pamiętam – dodał Marek Świca, dyrektor MuFo.

W podziękowaniu za zaangażowanie i promocję polskiej kultury Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczyło Teresę i Andrzeja Starmachów złotymi medalami „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

- Starmachowie przez 35 lat działania na rzecz propagowania i upowszechniania współczesnej kultury i sztuki prowadzili ją wyłącznie z własnych, wypracowanych wspólnie funduszy. Tym bardziej rzadki to przypadek, że kolekcjonerzy gromadzący latami swoje zbiory chcą się nimi podzielić i przekazać na własność instytucjom publicznym - mówił Andrzej Wyrobiec, wręczając Teresie i Andrzejowi Starmachom odznaczenie „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” to polskie odznaczenie resortowe, nadawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobie lub instytucji wyróżniającej się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Złote medale Teresie i Andrzejowi Starmachom wręczył Andrzej Wyrobiec, podsekretarz stanu w MKiDN.

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Uroczyste podpisanie aktu donacji Starmachów. Kolekcjonerzy zostali uhonorowani najwyższym odznaczeniem - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto