Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„TYCHY – NOWA HUTA. Przestrzeń dla sztuki” - nowa wystawa w Centrum Kultury Norwida od 20 października

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
„TYCHY – NOWA HUTA. Przestrzeń dla sztuki"
„TYCHY – NOWA HUTA. Przestrzeń dla sztuki" Materiały prasowe
Galeria Huta Sztuki Ośrodka Kultury Norwida (os. Górali 5, Kraków) zaprasza na wystawę „TYCHY – NOWA HUTA. Przestrzeń dla sztuki", która poświęcona będzie sztuce w przestrzeni miejskiej Tych i Nowej Huty lat 70. XX w. Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek 19 października o godz. 18. Wstęp wolny. Wystawa będzie czynna do 29 lutego 2024 roku. Wstęp na wystawę w cenie biletu do galerii.

Czy Polacy boją się Legionelli? - sonda

od 16 lat

W latach 60. i 70. XX wieku zarówno Tychy, jak i Nowa Huta były w pełnym rozkwicie. Dwa nowe miasta zaprojektowane z rozmachem, tak, aby były wydajne, użyteczne i samowystarczalne. Ich twórcy czerpali z wzorców architektury modernistycznej, projektując m.in. szerokie aleje i tereny zielone, kładąc nacisk na tworzenie zdrowego środowiska dla życia ich mieszkańców, ale również przywiązując wagę do estetyki osiedli.

– Nowe koncepcje urbanistyczne budowy osiedli, reformatorskie idee stworzenia nowej estetyki dla miast (z naciskiem na wykorzystanie sztuki do poprawy jakości życia mieszkańców), bardzo szybko przyjęły się w Tychach i Nowej Hucie oraz w całej Polsce. To właśnie wtedy, w surowych przestrzeniach nowo budowanych osiedli, pojawiły się rzeźby, które do dzisiaj intrygują swoją artystycznym wyrazem – mówi Monika Kozioł, badaczka i kierowniczka Nowohuckiego Laboratorium Dziedzictwa.

Partnerem tych działań były fabryki, przedsiębiorstwa, lokalne władze oraz grupy i stowarzyszenia artystów. Twórcy projektowali formy przestrzenne, a zakłady przemysłowe zapewniały materiały oraz pomoc techniczną w wykonaniu. W całej Polsce możemy spotkać wiele zapomnianych, tajemniczych i niepodpisanych rzeźb w przestrzeniach miejskich. Często nie znamy ich autorów, ani także genezy ich powstania.

Od kilku lat, w Tychach i Nowej Hucie, podejmowane są działania w celu ochrony, naukowego opracowania i upowszechnienia wiedzy o rzeźbach plenerowych. Wystawa w Galerii Huta Sztuki wpisuje się w te starania.

- W ramach ekspozycji opowiemy m.in. o realizacjach rzeźbiarskich w przestrzeni Nowej Huty i Tych – przedstawimy ich autorów (m.in. Stefana Borzęckiego, Antoniego Hajdeckiego, Jerzego Nowakowskiego, Antoniego Porczaka, Józefa Sękowskiego), historię oraz anegdoty. Posłuchamy opowieści artystów o czasach gdy przestrzeń osiedli stawała się galerią sztuki. Zaprezentujemy archiwalne zdjęcia budowy Tych, które przywodzą na myśl fotografie z czasów powstawania Nowej Huty - zapowiadają organizatorzy.

Program towarzyszący wystawie „TYCHY – NOWA HUTA. Przestrzeń dla sztuki”:

21.10.2023, godz. 10.00- 17.00
„Z wizytą w Tychach”

Prowadzenie: dr Patryk Oczko
Dwa dni po otwarciu wystawy zapraszamy na wyjazd edukacyjny połączony ze spacerem szlakiem sztuki w Tychach. Oprowadzi nas po nich Patryk Oczko – autor książki „Tychy, sztuka w przestrzeni miasta”, historyk sztuki i archeolog, kierownik Działu Urbanistyki, Architektury i Sztuk Muzealnych w Muzeum Miejskim w Tychach, adiunkt w Instytucie Nauk o Sztuce Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Zapisy: [email protected]
Bilety: 60 zł

28.10.2023, godz. 12:00-13:00
Gościnne oprowadzanie Agaty Małodobry w Galerii Huta Sztuki

Przy okazji nowej wystawy wracamy do oprowadzań gościnnych kuratorek i kuratorów, którzy mogą świeżym okiem spojrzeć na prace prezentowane w Galerii. Październikowe spotkanie poprowadzi Agata Małodobry – kustoszka w Muzeum Narodowym w Krakowie, kuratorka wystaw, autorka tekstów o sztuce. Zajmuje się rzeźbą nowoczesną i współczesną, drugą jej fascynacją jest abstrakcja geometryczna. Trudno o lepszą gościnię, żeby porozmawiać o rzeźbach w przestrzeni.
Wstęp w cenie biletu na wystawę.

18.11.2023, godz. 12.00-13.00
Gościnne oprowadzanie Patryka Oczko w Galerii Huta Sztuki

Tym razem to Patryk Oczko odwiedzi nas w Nowej Hucie. W czasie listopadowego oprowadzania opowie nam m.in. o rzeźbach plenerowych w przestrzeni Tych, ale także o założeniach architektonicznych miasta.
Wstęp w cenie biletu na wystawę

25.11.2023, godz. 11.00-13.00
Warsztaty konstrukcyjne „Idealne miasto”

W listopadzie zapraszamy również na warsztaty konstrukcyjne dla dzieci, które poprzedzi wizyta w Galerii Huta Sztuki. Uczestnicy i uczestniczki będą mieli okazję zobaczyć m.in. archiwalne zdjęcia z budowy Tychów, a następnie sami zmienią się w projektantów i projektantki miasta. Warsztaty prowadzą Barbara Pasterak – edukatorka, pedagożka teatru oraz Dorota Zwolak – architektka, projektantka, edukatorka.
Zapisy do 24.11.2023 pod adresem: [email protected]
Bilet: 15 zł/osoba

09.12.2023, godz. 12.00-13.00
Zimowy spacer szlakiem nowohuckich rzeźb plenerowych

Grudniowy spacer będzie okazją do poznania wybranych realizacji rzeźbiarskich w przestrzeni Nowej Huty. Przyjrzymy się im i porozmawiamy o nich w zimowej scenerii. Spacer poprowadzi Monika Kozioł, historyczka sztuki, miłośniczka i badaczka sztuk wizualnych w Nowej Hucie.
Miejsce zbiórki zostanie podane w czasie zapisów. Tego dnia dla uczestników wydarzenia przewidziany jest bezpłatny wstęp do Galerii Huta Sztuki.
Zapisy do 7.12.2023 pod adresem: [email protected]
Bilet: 15 zł/osobę (w cenie gorąca herbata z sokiem malinowej na zakończenie spaceru).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto