MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. To będzie pierwszy tak duży pokaz sztuki gruzińskiej w Europie. Zajrzeliśmy za kulisy

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Od 18 kwietnia w Muzeum Narodowym w Krakowie gościć będzie wystawa sztuki gruzińskiej. Jak zapowiada MNK, to pierwsza w Europie tak obszerna i wszechstronna prezentacja dziedzictwa kulturowego Gruzji od czasów starożytnych po współczesność. Zajrzeliśmy za kulisy powstającej w Gmachu Głównym ekspozycji na kilka dni przed jej otwarciem.

"Od najstarszych śladów ludzkiej aktywności przez zachwycające, starożytne przykłady złota Kolchidy, kamienne stele wczesnego średniowiecza, mieniące się feerią barw średniowieczne kodeksy iluminowane, nowożytne stroje, militaria, przez pejzaże ilustrujące zmieniające się oblicza Tbilisi i malarstwo Pirosmaniego, po sztukę awangardową XX wieku, z uwzględnieniem wkładu w jej rozwój polskich artystów, którzy swoje losy związali z tym pięknym i niezwykłym krajem" - zapowiada wystawę "Złote runo - sztuka Gruzji" Muzeum Narodowe w Krakowie.

Pokaz podzielony zostanie na dziesięć sekcji prezentujących Gruzję jako kolebkę światowego winiarstwa i zarazem proces tworzenia się wspólnoty społecznej i państwa.

"Zademonstrowane zostaną fascynujące znaleziska archeologiczne, w tym najstarsze narzędzia rolnicze, świadectwa narodzin metalurgii oraz antyczna ceramika" - wylicza MNK. - "W sekcji poświęconej Skarbom Kolchidy udokumentujemy wagę pierwszych, intensywnych kontaktów miedzy Grecją a Gruzją, utrwalonych w micie o wyprawie argonautów do Kolchidy, a zarazem bogactwo wyrafinowanej, starożytnej sztuki złotniczej. Przyjęcie chrześcijaństwa przypomną wspaniałe kamienne stele powstałe wiele wieków zanim nowa religia pojawiła się w Polsce".

Na wystawie sztuki gruzińskiej nie zabraknie też wątków polskich, jak wyjaśniają kuratorzy ekspozycji, dla podkreślenia długoletnich więzi łączących Gruzję i Polskę.

Osobno zaprezentowana zostanie twórczość najsłynniejszego artysty gruzińskiego Niko Pirosmaniego.

Sztuka Gruzji gościć będzie w MNK do 15 września.

Sąd zdecydował w sprawie likwidacji TVP

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kraków. To będzie pierwszy tak duży pokaz sztuki gruzińskiej w Europie. Zajrzeliśmy za kulisy - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto