Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szef MON Mariusz Błaszczak z wizytą u żołnierzy Wojsk Specjalnych w Krakowie. Po raz trzeci w historii uzyskali bardzo ważny certyfikat

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
PAP
PAP
PAP/Łukasz Gągulski
W czwartek, 19 października, minister MON Mariusz Błaszczak odwiedził Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych w Krakowie, gdzie końca dobiega ćwiczenie certyfikujące polskie Wojska Specjalne do Sił Odpowiedzi NATO w 2024 roku.

-Po raz trzeci w historii dowództwo komponentu polskich wojsk specjalnych osiągnęło certyfikacją stanowiącą o tym, że mogą dowodzić Siłami Odpowiedzi NATO. Ale po raz pierwszy w historii, co jest warte podkreślenia, również dowództwo komponentu wojsk specjalnych osiągnęło certyfikację dotyczącą dowodzenia operacją obronną w dużej skali. To wielki sukces, rezultat wytężonej pracy, służby naszych żołnierzy - zaznaczył Błaszczak. Podziękował również żołnierzom wojsk sojuszniczych, którzy także wzięli udział w ćwiczeniu.

Jak dodał Dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych gen. dyw. Sławomir Durmowicz, żołnierze uzyskali certyfikację do Sił Odpowiedzi NATO po raz trzeci jako jedyny rodzaj sił zbrojnych polskiej armii. Nawiązując do zdolności dowodzenia operacjami specjalnymi w konflikcie na pełną skalę, zaznaczył, że jest to efekt "stałego rozwijania zdolności operacyjnych Wojsk Specjalnych".

-Ale tego nie osiągnęlibyśmy bez wsparcia naszych sojuszników, braci z innych sił specjalnych NATO. Liczę na to, że w najbliższym czasie będziemy mogli spokojnie rozpocząć dyżur w tych oddziałach- podkreślił.

Siły Odpowiedzi NATO to najlepiej wyszkolone i wyposażone jednostki, których zadaniem jest jak najszybsza reakcja na zagrożenie któregoś z państw sojuszniczych.

"Ze względu na obecne zagrożenia oraz nowe podejście NATO do architektury bezpieczeństwa, Wojska Specjalne mają możliwość integracji w 5 domenach – Powietrznej, Lądowej, Cyber, Morskiej oraz - pierwszy raz - w Kosmicznej. Scenariusz ćwiczenia w zakresie operacji specjalnych wymagał dostosowania i wykorzystania pełnego potencjału wojska, równolegle z operacjami specjalnymi sojuszniczymi i narodowymi" - podkreśliło w komunikacie Ministerstwo Obrony Narodowej.

Czy Polacy chcą amerykańskiej elektrowni atomowej w Polsce?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto