Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Największe Manewry Wojskowe Dragon-24 w Polsce: Apel o spokój i ostrożność na drogach

OPRAC.:
Redakcja Kraków
Redakcja Kraków
Największe tegoroczne manewry wojskowe pod kryptonimem Dragon-24
Największe tegoroczne manewry wojskowe pod kryptonimem Dragon-24 Wojsko Polskie
Rozpoczęły się największe tegoroczne manewry wojskowe w Polsce, pod kryptonimem Dragon-24. Z udziałem blisko 20 tysięcy żołnierzy, 3500 jednostek sprzętu z 10 państw NATO oraz ok. 15 tysięcy żołnierzy Sił Zbrojnych RP. W związku z tym, Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych zwraca się do kierowców z apelem o zachowanie szczególnej ostrożności i prosi o nienadawanie informacji i zdjęć ukazujących ruchy wojsk i ich lokalizację.

"Kolumny wojskowe mogą się pojawić na drogach. Wobec napiętej sytuacji międzynarodowej mogą wzbudzać sensację. Stąd komunikaty, by nie budziło to przerażenia, bowiem to są ćwiczenia. Poza tym jest prośba, by mieszkańcy nie dokumentowali i nie publikowali w mediach społecznościowych szczegółów związanych z tymi manewrami. Takie informacje mogą być narzędziem niekoniecznie dla dobrze nam życzącym. W związku z tym nie są też podawane dokładne plany przemieszczania się kolumn wojskowych" - wyjaśnia wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Ćwiczenia taktyczne i ogniowe: "Prosimy zachować spokój"

W ramach ćwiczeń Dragon-24, kilkanaście kolumn, w tym ponad 100 jednostek sprzętu wojskowego, pokonuje setki kilometrów, aby prowadzić działania taktyczne i ogniowe. Na terenie praktycznie całego kraju można obserwować polski i sojuszniczy sprzęt wojskowy, w tym m. in. czołgi, kołowe transportery opancerzone, moździerze, specjalistyczne pojazdy logistyczne, inżynieryjno-saperskie, łączności, techniczne i zabezpieczenia.

Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych w swoim komunikacie podkreśliło:

"Zwracamy się z apelem do społeczeństwa – prosimy zachować spokój, manewry wojskowe pod kryptonimem Dragon-24 są to ćwiczenia. Żołnierze intensywnie szkolą się podnosząc swoje umiejętności, sprawdzając przygotowanie i gotowość do działania. Ćwiczenia mają na celu sprawdzanie procedur i potwierdzanie zdolności wojsk do realizacji przemieszczenia, osiągania gotowości w rejonie wskazanym do wykonywania zadań. Systematycznie sprawdzane oraz weryfikowane są procedury, między innymi dotyczące transportu i ruchu wojsk".

Bezpieczeństwo na drogach: Apel do kierowców

W związku z manewrami Dragon-24, wojsko ćwiczy również w terenie przygodnym, dzięki czemu może szkolić się w warunkach, które ododają realizm szkolenia. Na drogach niemal całego kraju odbywa się ruch kolumn pojazdów wojskowych.

"Zwracamy się do kierowców z apelem o zachowanie szczególnej ostrożności. Nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie. Za utrudnienia przepraszamy" - podkreśla Polskie Wojsko.

Ochrona danych: Odpowiedzialne działania w sieci

W obecnej sytuacji, zwraca się o to, by chronić dane:
"Prosimy wszystkich aby nie publikować informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych, danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych, tablic rejestracyjnych, znaków rozpoznawczych i identyfikacyjnych. Bądźmy świadomi zagrożeń! Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności Polski".

Wojsko Polskie

Ćwiczenia NATO w Polsce: Steadfast Defender-24 i Dragon-24

W I połowie 2024 r. NATO przeprowadza serię ćwiczeń pod wspólnym kryptonimem Steadfast Defender-24 (STDE-24). W ramach ćwiczeń STDE-24 Polska odgrywa rolę jednego z państw-gospodarzy i przyjmuje na swoim terytorium znaczną liczbę żołnierzy i sprzętu sojuszników. Kluczowym elementem STDE-24 jest polskie ćwiczenie narodowe z udziałem sił zbrojnych innych państw Dragon-24 (DR-24), które rozpoczęło się 26 lutego.

STDE-24 i DR-24 są ćwiczeniami o charakterze defensywnym i nie są skierowane przeciwko jakiemukolwiek państwu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

O prawie do aborcji w Sejmie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto