MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Suplementy diety: Nowe studia podyplomowe na Uniwersytecie Jagiellońskim

Redakcja Kraków
Redakcja Kraków
pixabay
W obliczu rosnącej popularności suplementów diety i żywności wzbogaconej, Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum wprowadza do swojej oferty edukacyjnej nowe studia podyplomowe skoncentrowane na skuteczności i bezpieczeństwie tych produktów. Program, zaprojektowany dla szerokiego grona specjalistów z różnych dziedzin medycyny i zdrowia publicznego, ma na celu wyposażenie uczestników w solidną wiedzę na temat regulacji prawnych, wskazań do stosowania, potencjalnych interakcji z lekami, a także trendów w żywieniu i suplementacji.

Suplementy diety - niezbędne czy zbędne?

Suplementy diety stały się nieodłącznym elementem codziennej rutyny wielu osób, służąc jako wsparcie w leczeniu różnorodnych schorzeń. Jednakże, ich niewłaściwe stosowanie może prowadzić do niepożądanych interakcji z lekami i innych zagrożeń dla zdrowia. Uniwersytet Jagielloński zauważa, że pomimo powszechnej dostępności i reklam sugerujących bezpieczeństwo, nie wszystkie suplementy są równie korzystne.

- Wszechobecne reklamy oraz powszechna dostępność suplementów diety wprowadzają konsumentów w przeświadczenie o bezpieczeństwie oraz skuteczności tych produktów. O ile w przypadku suplementów zawierających składniki mineralne czy witaminy można mówić o uzasadnionej suplementacji, o tyle obecność w takich preparatach składników pochodzenia roślinnego powinno skłonić do zadania pytań o sensowność, potrzebę i efektywność ich stosowania - wskazują specjaliści z UJ.

Edukacja na najwyższym poziomie

Nowy program studiów podyplomowych na Wydziale Farmaceutycznym UJ CM został zaprojektowany tak, aby uczestnicy mogli zgłębić wiedzę o suplementach diety i żywności wzbogaconej z różnych perspektyw. Dwusemestralne studia obejmują interdyscyplinarne wykłady, seminaria i warsztaty, które mają na celu nie tylko przekazanie solidnej wiedzy teoretycznej, ale również rozwijanie umiejętności praktycznych.

- Na zajęciach kładziemy nacisk na przekazywanie wiedzy praktycznej, opartej o dowody naukowe i wyniki badań klinicznych, ale także podpowiadamy, jakie preparaty są godne uwagi specjalistów i mogą być pomocne dla konsumentów. Wskazujemy istotne problemy i ewentualne zagrożenia oraz uczymy, jak wykryć i rozwiązywać problemy dotyczące interakcji suplementów diety z lekami. Mówimy też o nowych trendach w żywieniu, m.in. żywności wzbogaconej, gdyż często odpowiednia dieta będzie wystarczającym narzędziem dla poprawy kondycji naszych pacjentów - mówi dr hab. Paweł Paśko, kierownik studiów.

Dr hab. Paweł Paśko podkreśla unikatowość programu, wskazując na kompleksowe podejście do tematu suplementów diety i żywności wzbogaconej. Program jest otwarty dla szerokiego grona specjalistów, w tym absolwentów:

  • farmacji,
  • medycyny,
  • dietetyki,
  • pielęgniarstwa,
  • położnictwa,
  • fizjoterapii,
  • zdrowia publicznego,
  • biologii,
  • chemii,

a także dla trenerów zdrowia i sprawności fizycznej oraz kosmetologów.

Rekrutacja i szczegóły programu

Rekrutacja na nowe studia podyplomowe na Uniwersytecie Jagiellońskim rozpocznie się 22 kwietnia i potrwa do 29 sierpnia. Zajęcia mają się odbywać od października do czerwca, w formie dziewięciu zjazdów weekendowych. Program nie tylko oferuje solidną wiedzę teoretyczną, ale również skupia się na praktycznym zastosowaniu tej wiedzy, co czyni go atrakcyjnym dla szerokiego grona specjalistów zainteresowanych tematyką suplementów diety i żywności wzbogaconej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niezdana matura to nie koniec świata. Sprawdź kiedy poprawka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto