Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rusza 28. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima 2021 w Krakowie. Tym razem w realu i w internecie

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Tegoroczny festiwal Etiuda&Anima potrwa od 16 do 21 listopada
Tegoroczny festiwal Etiuda&Anima potrwa od 16 do 21 listopada Materiały prasowe
28. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima odbędzie się w dniach 16-21 listopada. Organizatorzy proponują imprezę w wersji hybrydowej. Odbywające się online pokazy filmowe umożliwią uczestnictwo w wydarzeniach osobom z całej Polski.

FLESZ - Kryzys na granicy

od 16 lat

Pandemiczna rzeczywistość, w której nadal żyjemy, przyzwyczaiła nas do wydarzeń kulturalnych realizowanych w wersjach hybrydowych bądź całkowicie przeniesionych do internetu. Także 28. Etiuda&Anima odbędzie się w większości w wersji online. Organizatorzy tegorocznej edycji nie rezygnują jednak całkowicie z tradycyjnej formy imprezy. Chcą spotkać się z uczestnikami festiwalu 16 listopada podczas uroczystej inauguracji w krakowskim kinie Kijów na projekcji filmu animowanego "My Sunny Maad".

Centralnym punktem Etiudy&Animy są niezmiennie dwa tytułowe, międzynarodowe konkursy: Etiuda, na najlepszy studencki film krótkometrażowy, w którym uczestnicy walczą o prestiżowe statuetki Złotego, Srebrnego i Brązowego Dinozaura, oraz Anima, czyli rywalizacja twórców animacji o Złote, Srebrne i Brązowe Jabberwocky. W tegorocznym konkursie znalazły się filmy studentów i profesjonalnych twórców zrealizowane w latach 2019-2021.

Filmy walczące o nagrody dostępne będą w sieci na platformie streamingowej zarówno dla widzów z całej Polski jak i dla jurorów, którzy również w tym trybie przyznają swoje wyróżnienia. Projekcjom konkursowym będą także towarzyszyły organizowane on-line spotkania „Q&A” z twórcami filmów, jurorami oraz gośćmi, którzy z odległości będą uczestniczyć w festiwalu.

Wśród tegorocznych imprez okołokonkursowych znalazły się m.in. prezentacje innych festiwali i wybranych szkół europejskich. W tym roku przyjrzymy się holenderskiej i hiszpańskiej animacji, a programy przygotują partnerskie festiwale: odbywający się w Holandii Kaboom Animation Festival oraz hiszpański Animac Film Festival. 28. Etiuda&Anima zaprezentuje także 10 najlepszych węgierskich krótkometrażowych filmów ostatniego 20-lecia wybranych przez Geze M. Totha, uznanego twórcę filmów animowanych z Węgier.

W ramach 28. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima będzie można także przypomnieć sobie eksperymentalne filmy animowane twórców z rodziny Antoniszczaków – Ryszarda i Juliana (znanego pod skróconym nazwiskiem Antonisz) – oraz rodziny Chrzanowskich; Andrieja oraz Ilji, którego głośny film fabularny "DAU. Natasza" (2020) znalazł się w programie festiwalu Etiuda&Anima 2021.

Oprócz krótkich animacji konkursowych uczestnicy 28. Etiudy&Animy będą mieli niepowtarzalną okazję obejrzeć pełnometrażowe filmy animowane ostatniego sezonu, które miały swoje pokazy na najważniejszych, zagranicznych festiwalach filmowych. Organizatorzy festiwalu pamiętają także o najmłodszych widzach, dlatego zapraszają wszystkie dzieci na pouczające animacje "Nawet myszy idą do nieba" (2021, reż. Jan Bubeníček, Denisa Grimmová) oraz westernowy "Dziki Zachód Calamity Jane" (2020, reż. Rémi Chayé). Pokazy obu filmów odbędą się we wtorek 16 listopada w kinie Kijów.

W tegorocznym programie znalazły się również warsztaty animacji dla dorosłych i dzieci, które odbędą się stacjonarnie. Warsztaty skierowane do najmłodszych o tematyce ekologicznej poprowadzi Daria Godyń. Problematyka eko będzie także myślą przewodnią panelu masterclass "Jak zorganizować ekologiczny festiwal?" Podczas tegorocznej edycji festiwalu przedstawione zostaną także wyniki konkursu plastycznego studentów krakowskiej ASP pod hasłem „Pamięć fotograficzna”. Projekcji filmów będzie towarzyszył wykład.

Etiuda&Anima 2021 przypomni postaci wybitnych filmowców, którzy zmarli w minionym roku. W nostalgicznym cyklu „Pożegnania” odbędą się projekcje dokumentów dedykowanych dokonaniom m.in. cenionego reżysera z Korei Południowej Kim Ki-Duka oraz czeskich twórców - Jiři Menzela czy Ivana Passera.

Organizatorzy 28. Festiwalu Etiuda&Anima chcieliby także uczcić pamięć Alicji Helman, nestorki polskiego filmoznawstwa, która zmarła w lutym tego roku. Z tej okazji, w krakowskim kinie Kijów Centrum odbędzie się seans jednego z najbardziej cenionych przez profesor Helman filmów – "Śmierć w Wenecji" (1971) w reżyserii Luchina Viscontiego. Projekcji legendarnej adaptacji noweli Tomasza Manna towarzyszyć będzie seans filmu dokumentalnego "Najpiękniejszy chłopiec na świecie" (2021, reż. Kristina Lindström, Kristian Petri). Dokument opowiada o losach Björna Andresena, który jako 15-letni chłopiec zagrał w filmie włoskiego mistrza.

Gala zakończenia 28. Etiudy&Animy podczas której poznamy szczęśliwych zwycięzców wszystkich konkursów odbędzie się w niedzielę 21 listopada w kinie Kijów Centrum. Po części oficjalnej rozpoczną się projekcje wszystkich nagrodzonych filmów Etiudy&Animy 2021. Transmisje gali oraz pokazy zwycięskich filmów będą również do obejrzenia on-line na platformie streamingowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Rusza 28. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima 2021 w Krakowie. Tym razem w realu i w internecie - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto