Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radni za projektem darmowych biletów na Wawel dla dzieci i młodzieży

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Zamek Królewski na Wawelu to stała trasa przybywających do Krakowa turystów
Zamek Królewski na Wawelu to stała trasa przybywających do Krakowa turystów Anna Kaczmarz / Polska Press
Podczas sesji rady miasta 30 sierpnia, radni podjęli rezolucję w sprawie organizacji dla dzieci i młodzieży uczącej się do 26 roku życia darmowego wstępu na Zamek Królewski na Wawelu. „Naród na pytanie o to, kim jest, odpowiada swoją kulturą”, a Wawel jest "najważniejszym materialnym symbolem polskiej historii" - argumentuje projekt jego pomysłodawca, radny Tomasz Daros.

„Miejsca takie jak Zamek Królewski na Wawelu są najważniejszym materialnym symbolem polskiej historii i powinny być udostępniane bezpłatnie dzieciom i młodzieży uczącej się do 26 roku życia, która poprzez edukację kształtuje swoją postawę obywatelską” - czytamy w rezolucji, której projekt złożył radny Tomasz Daros.

Radny uważa, że mimo wprowadzonych tego lata korekt w cenach biletów na Zamek Królewski na Wawelu, zwiedzanie wawelskich wystaw nadal stanowią obciążenie dla budżetu.

„Powoduje to sytuację, w której przeważająca część społeczeństwa, w szczególności dzieci i młodzież w wieku szkolnym, zostaje wyłączona z możliwości efektywnej, empirycznej edukacji historycznej” - uważa radny.

Stąd projekt rezolucji i apel skierowany do ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Radny chce, by dla dzieci i młodzieży uczącej się do 26 roku Zamek Królewski na Wawelu był za darmo.

„„Naród na pytanie o to, kim jest, odpowiada swoją kulturą”. W myśl powyższej zasady dziedzictwo kulturowe stanowi najważniejszy składnik tożsamości narodowej. Tożsamości, której młodzież uczy się nie tylko podczas lekcji historii i języka polskiego, ale także poprzez udział w tzw. lekcjach muzealnych czy podczas indywidualnych wizyt w instytucjach kultury” – argumentuje Tomasz Daros.

Temat cen biletów na Wawel rozpalił tego lata zwiedzających do czerwoności. W odpowiedzi, muzeum wprowadziło nowy cennik, w którym znalazł się bilet rodzinny i możliwości zwiedzania tras w atrakcyjniejszych niż dotąd cenach. Zniknął natomiast, budzący kontrowersje bilet dla wytrwałych turystów nastawionych na zwiedzanie całego kompleksu.

Do 3 września można jeszcze zwiedzać siedzibę królów w ramach biletu „Wakacyjny Wawel”. W tej ofercie (normalny 65 zł, ulgowy 45 zł) zwiedzający zobaczą Zbrojownię, Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Namioty Tureckie oraz wystawy czasowe. W wakacyjnym pakiecie jest także zwiedzanie z przewodnikiem (polskim) na Zamku w Pieskowej Skale trasie Zamek Staropolski oraz indywidualne zwiedzanie ekspozycji Kultura Staropolska. Do Pieskowej Skały można się udać w ciągu pięciu dni od daty zakupu biletu.

Nowością w ofercie muzeum jest bilet „Wawel dla pasjonatów”. Za 145 zł (ulgowy 95 zł) można zobaczyć wszystkie dostępne wawelskie wystawy oraz wybrane miejsca w jego oddziałach: Dworze w Stryszowie i Zamku Pieskowa Skała, gdzie cena obejmuje trasę Zamek Staropolski (częściowo z przewodnikiem). Bilet na zwiedzanie Stryszowa ważny jest przez miesiąc, a do Pieskowej Skały przez pięć dni od zakupu.

A jeszcze tej jesieni Wawel zaprosi na nową wystawę "Obraz Złotego Wieku", opowiadająca o kulturze i sztuce w czasach panowania Zygmunta I i Zygmunta Augusta oraz podziemną trasę turystyczną.

Jak nauczyć dziecko języka obcego - oto porady eksperta

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Radni za projektem darmowych biletów na Wawel dla dzieci i młodzieży - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto