Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prawda i mity o narkotykach

mt
Fot. Magdalena TOBIK
Fot. Magdalena TOBIK
Co to jest biała dama, oranż, afgan? Co robić, gdy spotka się dilera? Po jakim czasie można się uzależnić? Czy można uzależnić się od ,trawki"? Czy narkotyki odchudzają? Jak odmówić? Takie pytania nurtują uczniów klas ...

Co to jest biała dama, oranż, afgan? Co robić, gdy spotka się dilera? Po jakim czasie można się uzależnić? Czy można uzależnić się od ,trawki"? Czy narkotyki odchudzają? Jak odmówić? Takie pytania nurtują uczniów klas licealnych. W XIV LO im. Mikołaja Kopernika. Policja prowadziła tam rozmowy z uczniami o mitach i prawdach, dotyczących narkotyków.

- Poprosiliśmy młodzież, aby napisała na kartkach pytania, jakie im się nasuwają w sprawie narkotyków. Wrzucali je do pudełka, a policjant podczas specjalnych lekcji stara się im wszystko wyjaśnić - mówi dyrektorka Liceum, Janina Dzióbowa

Młodzież często nie zdaje sobie sprawy ze szkodliwości brania narkotyków i ich ogromnego wpływu na organizm człowieka. Powszechny jest mit, że ,trawka" to tylko trochę mocniejszy papieros i nie powoduje żadnych negatywnych efektów. Nic bardziej mylnego. Marihuana uzależnia, a często jest wstępem do brania mocniejszych narkotyków. Może to prowadzić do niedowracalnych zmian w organizmie. Wielu z młodych ludzi nie jest tego świadomych.

- Niektóre pytania są szokujące. Na przykład: czy branie narkotyków pomaga w odchudzaniu - mówi policjant prowadzący zajęcia. - Inne zaskakują niewiedzą, a nawet naiwnością. Są też pytania niezwykle dojrzałe i odpowiedzialne: jak pomóc osobie uzależnionej, jak odmówić dilerowi.

Wiele wątpliwości dotyczy ilości i rodzaju narkotyków, powodujących uzależnienia. Co uzależnia szybciej, co jest mniej szkodliwe dla zdrowia - alkohol czy marihuana?

Uczniowie pytali także o konsekwencje prawne. Co im grozi jeżeli policja znajdzie przy nich narkotyki. Jakie są kary za posiadanie.

- Po nowelizacji ustawy osoba, która została złapana na posiadaniu narkotyków zostaje zatrzymana. Każdy, kto zostanie skazany prawomocnym wyrokiem sądu, dostaje wpis do akt. Często może mieć później problemy przy staraniu się o pracę, ponieważ dla potencjalnego pracodawcy był skazany za posiadanie narkotyków - wyjaśnia policjant. - I nie ma najmniejszego znaczenia czy miał dawkę dla siebie, czy rozprowadzał towar.

Nikt nie wątpi, że takie spotkania są niezwykle potrzebne. Jednak policjanci prowadzący lekcje narzekają na brak materiałów.

- Nie mamy filmów, a zwykły wykład często nie trafia do młodych ludzi - mówi policjant, prowadzący takie zajęcia. - Wśród młodzieży krąży wiele opinii o tym, że narkotyki dają korzyści: można się szybciej uczyć, ma się świetne samopoczucie. Niewiele wiedzą o ich destrukcyjnym wpływie na organizm.

Na szczęście wiele szkół w Krakowie chętnie zgadza się na takie zajęcia. Jest szansa, że dzięki psychologom, pedagogom i policjantom pokazującym uczniom prawdę o narkotykach, przynajmniej część z tych młodych ludzi będzie umiała powiedzieć ,nie".

- Takie lekcje są potrzebne - mówi jeden z uczniów. - W naszej szkole narkotyków nie ma, ale na osiedlu można je dostać bez najmniejszych problemów. Ogólnie wiadomo, gdzie i od kogo można je kupićÉ

Na zdj.: Uczniowie klasy III b podczas lekcji o narkotykach.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto