Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poszukiwane fotografie Glorii Kossak oraz zdjęcia jej obrazów

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Zdjęcia Glorii Kossak i jej obrazów znajda się w wyborze jej wierszy
Zdjęcia Glorii Kossak i jej obrazów znajda się w wyborze jej wierszy Pixabay
Córka Jerzego Kossaka, wnuczka Wojciecha, prawnuczka Juliusza, siostra Simony – Gloria Kossak to również ostatnia pani na Kossakówce. W ubiegłym roku przypadła 80. rocznica urodzin i 30. śmierci Glorii Kossak. Dzięki staraniom rodziny i Biblioteki Kraków, wiosną ukaże się tomik wierszy Glorii Kossak, w związku z wydawnictwem trwają też poszukiwania pamiątek po przedstawicielce rodu Kossaków, które zilustrują książkę.

FLESZ - Amerykańskie reaktory atomowe w Polsce

od 16 lat

- Kiedy we wrześniu ubiegłego roku byłem w Krakowie w sprawie Kossakówki, pojawił się temat Glorii, okazało się też, że jej córka Dagmara posiada w swoich archiwach ponad sto pięćdziesiąt wierszy matki. Wybraliśmy z tego przeszło czterdzieści, które złożą się na tomik – wyjaśnia Rafał Podraza cioteczny wnuk Magdaleny Samozwaniec. - Okazuje się jednak, że nie mamy czym zilustrować tego tomu, ponieważ nie ma zdjęć samej Glorii, a te które się zachowały, nie spełniają wymogów związanych z drukiem. Nie ma też jej obrazów, stąd pomysł, by zaapelować do mieszkańców Krakowa, by udostępnili fotografie jej malarstwa.

Gloria to najmniej znana Kossakówna. Córka Jerzego Kossaka, wnuczka Wojciecha, prawnuczka Juliusza, siostra Simony – Gloria Kossak to również ostatnia pani na Kossakówce. Po znanych przodkach odziedziczyła talent malarski i poetycki. Jej pierwszy wernisaż, który miał miejsce w 1984 roku w Piwnicy pod Baranami, był połączony z recytacją wierszy jej autorstwa. Malowała pejzaże i, jak mówi Rafał Podraza, szybko sprzedawała swoje obrazy, stąd myśl, że najprawdopodobniej jej twórczość zachowała się w krakowskich domach.

Pasją Glorii były także samochody, była członkinią krakowskiego Automobilklubu i posiadaczką licencji rajdowej pierwszej klasy. W 1985 r. zdobyła pierwsze miejsce na Mistrzostwach Polski w klasie A-12, w wyścigach górskich wywalczyła tytuł wicemistrza Okręgu Krakowskiego.

To Gloria była pomysłodawczynią otwartego w 1971 roku w willi Kossaków muzeum prezentującego pamiątki po słynnej rodzinie. W kawiarni muzeum organizowała wieczory, podczas których prezentowali swoją twórczość młodzi poeci i malarze, odbywały się koncerty, dyskusje i prelekcje.

- Mam nadzieję, że ten tomik sprawi, że w Krakowie będzie się inaczej patrzyło na Glorię. To bardzo złożona i nieszczęśliwa postać - mówi Rafał Podraza. - Jak powiedziała Simona Kossak, bycie potomkiem takiej dynastii, wymaga mocnej psychiki, żeby nie zginąć. W przypadku Glorii to tym bardziej trafna opinia, że ona zajmowała się tymi dziedzinami, co jej uznani przodkowie. Chciała być malarką i poetką, co od razu powodowało zestawianie jej twórczości chociażby z ojcem – Jerzym i tak najsłabszym w malarskiej rodzinie, wiersze porównywano z poezją Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Nietrudno o kryzys w takim kontekście.

Tomik wierszy przygotowuje Biblioteka Kraków. Zostanie wydany na przełomie kwietnia i maja. Jak podkreśla Rafał Podraza, przedsięwzięcie nie udałoby się, gdyby nie zainteresowanie Wydziału Kultury Urzędu Miasta.

Osoby, które chciałyby udostępnić fotografie Glorii Kossak oraz zdjęcia jej obrazów, proszone są o kontakt z Biblioteka Kraków na adres mailowy [email protected] lub pod numer telefonu 12 61 89 100.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Poszukiwane fotografie Glorii Kossak oraz zdjęcia jej obrazów - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto