MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwsza Dama Starego Teatru z nagrodą dla najwybitniejszej aktorki

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Anna Polony została uhonorowana Nagrodą im. Ireny Solskiej
Anna Polony została uhonorowana Nagrodą im. Ireny Solskiej fot: waclaw klag
Obchodząca jubileusz 65-lecia pracy scenicznej Anna Polony została uhonorowana Nagrodą im. Ireny Solskiej przyznawaną najwybitniejszym polskim aktorkom przez polską sekcję Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyki Teatralnej. Anna Polony jest czternastą osobą uhonorowaną "Solską". Nagrodę nestorka krakowskiej sceny podebrała w niedzielę (23 czerwca) w Warszawie.

Krakowski jubileusz Anny Polony przeniósł się i do Warszawy, gdzie odebrała w niedzielę nagrodę przyznawaną najwybitniejszym polskim aktorkom.

Ideą "Solskiej" jest wyróżnianie wybitnych aktorek, których twórczość wywiera znaczący wpływ na rozkwit sztuki aktorskiej. Dotąd trafiła ona do rąk: Danuty Szaflarskiej, Niny Andrycz, Emilii Krakowskiej, Anny Lutosławskiej, Haliny Łabonarskiej, Anny Seniuk, Grażyny Barszczewskiej, Ewy Wiśniewskiej, Doroty Kolak, Danuty Stenki, Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej, Ireny Jun i Stanisławy Celińskiej. Anna Polony jest 14. laureatką tej nagrody.

Za kunszt aktorski i zaangażowanie Anna Polony została uhonorowana wcześniej m.in. Złotym Krzyżem Zasługi (1977), Krzyżem Kawalerskim (1987) i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2003) oraz Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2005).

Aktorka w ostatnich dniach świętowała w Starym Teatrze w Krakowie, z którym związana jest od 1959 roku, począwszy od scenicznego debiutu w roli Małej Polikseny w inscenizacji „Wojny trojańskiej nie będzie” J. Giraudoux w reż. Jerzego Kaliszewskiego.

Występowała w spektaklach Konrada Swinarskiego, Jerzego Grzegorzewskiego, Jerzego Jarockiego, Andrzeja Wajdy, Macieja Prusa, Krzysztofa Babickiego i Agnieszki Glińskiej.

Najważniejsza w jej karierze była współpraca z Konradem Swinarskim. Polony wystąpiła w jego dwunastu realizacjach i asystowała przy legendarnej inscenizacji "Dziadów" Mickiewicza (1973). Do jej najważniejszych ról w spektaklach Swinarskiego należy zaliczyć Orcia w "Nie-Boskiej komedii" Z. Krasińskiego (1965), Katarzynę w "Woyzecku" G. Büchnera (1966), Młodą Bladą w "Żegnaj, Judaszu" I. Iredyńskiego (1971) oraz Muzę w "Wyzwoleniu" S. Wyspiańskiego (1974).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pierwsza Dama Starego Teatru z nagrodą dla najwybitniejszej aktorki - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto