Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Opera za trzy grosze” na deskach Starego Teatru: "Rok 2023 jak w płonącym albumie"

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Dorota Segda (Jenny- Knajpiarka)
Dorota Segda (Jenny- Knajpiarka) Magda Hueckel
Niemal sto lat po berlińskiej premierze „Opery za trzy grosze” Bertolda Brechta z muzyką Kurta Weilla - jednego z najsłynniejszych i najchętniej wystawianych teatralnych tytułów - spektakl trafia na deski Starego Teatru w Krakowie. Krakowskie przedstawienie reżyseruje Ersan Mondtag, jeden z najważniejszych współczesnych reżyserów teatralnych młodego pokolenia po raz pierwszy zrealizuje swój spektakl w Polsce. Premiera 3 lutego. Jak wybrzmi dziś sztuka tętniąca echem Wielkiej Wojny? Spektakl tylko dla dorosłych.

"Opery za trzy grosze” na deskach Starego Teatru - ZDJĘCIA

„Prawo istnieje jedynie po to, ażeby wyzyskiwać tych, którzy go nie znają lub też nie mogą się nim posługiwać, bo są biedni. A kto chce, żeby z wyzysku także i dla niego okruszynka spadła, ten musi się ściśle trzymać prawa” – brzmi znajomo?

Libretto musicalu Bertolda Brechta z 1928 roku to adaptacja „Opery żebraczej” Johna Gaya. XVIII-wieczna satyra na burżuazję i wysokie sfery Londynu nie straciła nic na aktualności sto lat temu, kiedy wziął ją na warsztat Brecht, nie straciła na aktualności i dziś, gdy „Operę za trzy grosze” wystawia na krakowskiej scenie niemiecki reżyser młodego pokolenia.

„Ersan Mondtag sięga w głąb koszmaru kryjącego się pod powierzchnią tej szykownej, nietuzinkowej sztuki. Koszmaru wszechobecnego w świecie, w którym 97 procent dóbr jest w posiadaniu 3 procent społeczeństwa. Gdzie zwykli ludzie są eksploatowani przez dyktatorów, traktowani jak towar, zastraszani. Gdzie filantropi szykują bunkry na czas apokalipsy, a system, niczym zombie, chciałby pożreć wszystko. Mondtag przedstawia ten koszmar w sposób tak wyrazisty i mroczny, że powstaje nadzieja, iż obudzimy się zdumieni i ujrzymy samych siebie takimi, w jakich nie przestawał wierzyć Brecht: nie jako konkurentów walczących o pozycję i szukających ofiary. Ale jako ludzkie istoty pomagające sobie nawzajem” – zapowiada swój najnowszy spektakl Stary Teatr.

Dramat - jeszcze za życia Brechta i Weilla - odniósł sukces na całym świecie, stał się inspiracją dla rozmaitych filmów, komiksów czy coverów, inspirując takich artystów jak Frank Sinatry czy Lars von Trier. Wielokrotnie gościł także na deskach krakowskich teatrów, m.in. w 1977 roku musical Brechta w reżyserii Ryszarda Majora wystawił Teatr im. Modrzejewskiej.

Perypetie bohaterów "Opery za trzy grosze" pokazują, że w Londynie nie ma przyjaźni, a wszyscy troszczą się tylko o pieniądze. Dziś do krytyki kapitalizmu, opowieści o bezprawiu, dołączył mocny akcent w postaci aktualnej sytuacji geopolitycznej. W wersji 2023 Mackie Messer (po polsku: nóż czyli Majcher) przeobraził się w Mackiego MeZera i przyozdabia tym „Z” swoje czołgi. „Widzimy rok 2023 jak w płonącym albumie”.

„Wśród postaci nie ma nikogo, kto nie byłby uwikłany w jakieś machinacje. Czyste sumienie jest rzadsze od jednorożców (bądź dziewic). Nie, w ich pobudkach nie ma za grosz szlachetności, którą można znaleźć u Redforda czy Newmana w łotrzykowskiej komedii „Żądło”. I nie, nie ma tu humorzastych Robin Hoodów, nie ma eleganckich Arsenów Lupinów: są gwałci- ciele, mordercy i złodzieje. Antyspołeczność doprowadzona do granic. Krwawe akwarium z rekinami. Zawody kanibali. Każdego, kto kierowałby się empatią i prawami człowieka będzie się tu uważać za słabeusza. Za żer. Panuje tu gloryfikacja przemocy, ideał marsowej męskości” – pisze o spektaklu Ersana Mondtaga Thomaspeter Goergen.

Warstwa muzyczna „Opery za trzy grosze” to dzieło Kurta Weilla, songi polskiej wersji tłumaczył Władysław Broniewski. W Krakowie spektakl z muzyką na żywo.

Na scenie, m.in.: Przemysław Przestrzelski jako Mackie Majcher, Beata Paluch/Anna Radwan (Celia Peachum), Krzysztof Zawadzki (Jonatan Peachum), Dorota Segda (Jenny- Knajpiarka), Bogdan Brzyski (Filch), Iwona Budner (Betty).

Przedstawienie przeznaczone jest dla widzów dorosłych.

od 7 lat
Wideo

Zmarł wybitny poeta Ernest Bryll

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: „Opera za trzy grosze” na deskach Starego Teatru: "Rok 2023 jak w płonącym albumie" - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto