Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowa filmowa wersja "Chłopów" w prestiżowej sekcji Special Presentation festiwalu filmowego w Toronto

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
"Chłopi"
"Chłopi" Materiały prasowe
Światowa premiera nowej ekranizacji „Chłopów” odbędzie się na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Najnowszy film twórców „Twojego Vincenta” - DK Welchman i Hugh Welchmana - został wybrany do pokazu w sekcji Special Presentation. "Chłopi" trafili także do Konkursu Głównego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Od września duże zmiany dla kierowców

od 16 lat

Festiwal w Toronto odbywa się od 7 do 17 września i jest jednym z największych festiwali filmowych na świecie, przyciągającym rocznie ponad 480.000 widzów. Special Presentation to jedna z najbardziej prestiżowych sekcji imprezy.

- Cieszymy się, że światowa premiera „Chłopów” odbędzie się na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Misją festiwalu jest „zmiana sposobu, w jaki ludzie postrzegają świat poprzez film”, a filozofia ta jest bliska naszym sercom. „Chłopi” to dla nas kolejna podróż, która pozwoliła zagłębić się w emocjonalne możliwości i estetyczne piękno techniki animacji. Adaptacja „Chłopów” pozwoli nam również przybliżyć światu niesamowitą powieść Reymonta, która mimo nagrody Nobla jest w dużej mierze nieznana poza granicami Polski – mówi Hugh Welchman, współreżyser filmu.

„Chłopi”, podobnie jak niegdyś „Twój Vincent”, produkowani są w technice animacji malarskiej. Początkowo studio BreakThru Films nakręciło film z aktorami. W „Chłopach” bierze udział cała plejada polskich gwiazd, m.in. Mirosław Baka, Ewa Kasprzyk, Andrzej Konopka, Sonia Bohosiewicz, Małgorzata Kożuchowska, Robert Gulaczyk, Maciej Musiał, Dorota Stalińska i Julia Wieniawa. Jako Antka zobaczymy Roberta Gulaczyka. W głównej roli Jagny występuje Kamila Urzędowska.

– Ważne dla nas było, żeby w rolę Jagny wcieliła się nie tylko „najpiękniejsza dziewczyna w całych Lipcach”, ale żeby miała jeszcze mieszankę dziewczęcej beztroski, seksapilu i zadziorności. I to jest to, co zobaczyliśmy w Kamili Urzędowskiej – wybór wyjaśnia Sean Bobbitt, producent filmu.

Następnie ponad stu malarzy w czterech studiach w Polsce, na Litwie, w Ukrainie i Serbii malowało olejne obrazy na płótnie, które stały się klatkami kluczowymi w filmie. Artyści poświęcili na to ponad 200.000 godzin pracy. Do malowania wykorzystano farby marki Cobra firmy Royal Talens. Farby te są rozpuszczalne w wodzie, dzięki czemu są znacznie bardziej ekologiczne i zdrowsze dla malarzy. Potem animatorzy uzupełniali ujęcia namalowane przez malarzy, by całość filmu była płynna i przyjemna dla oka.

Scenariusz filmu opiera się na słynnej epopei Reymonta, za którą dostał nagrodę Nobla, pokonując Thomasa Manna, Thomasa Hardy'ego i Maksyma Gorkiego. Powieść „Chłopi” uważana jest za najbardziej wiarygodną kronikę społeczeństwa chłopskiego, jaka kiedykolwiek powstała.

– Reymont swój opis świata malował słowami, podczas gdy my malujemy film dosłownie w stylu jemu współczesnych malarzy z ruchu Młodej Polski, do którego Reymont też należał. Na dużym ekranie pojawią się nasze interpretacje dzieł takich artystów jak Józef Chełmoński, Ferdynand Ruszczyc czy Julian Fałat – dodaje DK Welchman.

Wizualną stronę filmu wzbogaca muzyka etniczna, zinterpretowana przez cenionego producenta Łukasza „L.U.C.-a” Rostkowskiego. Wraz z całym kolektywem światowej klasy muzyków specjalizujących się w rodzimym folklorze, stworzył ona dźwiękowy pejzaż, dopełniający piękno malowanych obrazów. W projekcie wzięli udział m.in. Tęgie Chłopy, Laboratorium Pieśni, T.Etno czy Maria Pomianowska.

Za produkcję „Chłopów” odpowiada studio BreakThru Films. Jego poprzednia realizacja to „Twój Vincent”, który zarobił ponad 42 miliony dolarów od premiery kinowej, co czyni go jedną z najbardziej udanych animacji wszech czasów dla dorosłych widzów. Po premierze obrazy z filmu objechały świat na specjalnej wystawie.

Autorami zdjęć do „Chłopów” są Radosław Ładczuk, Kamil Polak i Szymon Kuriata, kostiumy przygotowała Katarzyna Lewińska, a scenografię Elwira Pluta. Szefem animacji malarskiej jest Piotr Dominiak, za postprodukcję odpowiadają Łukasz Mackiewicz i Michał Janicki.

Polska premiera „Chłopów” zaplanowana jest na 13 października. Dystrybutorem filmu w kraju jest Next Film. Pierwsze pokazy w Polsce odbędą się podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, odbywającego się od 18 do 23 września. Film bierze udział w Konkursie Głównym.

Firma New Europe Film Sales sprzedała już „Chłopów” do ponad 40 krajów świata, w tym do niemieckojęzycznej Europy, Francji, krajów Beneluksu, Skandynawii, Hiszpanii oraz Korei Południowej i Chin. Obecnie prowadzi negocjacje z nabywcami w Wielkiej Brytanii oraz Ameryce Północnej, Australii i Japonii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Nowa filmowa wersja "Chłopów" w prestiżowej sekcji Special Presentation festiwalu filmowego w Toronto - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto