Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzi z kamerą o Milenijnych Celach Rozwoju

karolina kołodziej
karolina kołodziej
Słyszeliście już o Milenijnych Celach Rozwoju? Jeszcze nie? To usłyszycie już niebawem, bowiem już za kilka miesięcy powstanie cykl reportaży, zarówno telewizyjnych jak i radiowych, nad którymi będzie pracować w Peru i Kenii międzynarodowa grupa wolontariuszy.

Wszystko w ramach projektu "Media dla Milenijnych Celów Rozwoju", organizowanego przez Salezjański Wolontariat Misyjny - "Młodzi Światu" przy wsparciu Unii Europejskiej.

SWM już od lat, rok rocznie, wysyła rzesze wolontariuszy do krajów Południa. Podczas takich, przeważnie rocznych, pobytów, głównym zadaniem wolontariuszy jest praca na placówkach misyjnych, gdzie zajmują się zapewnieniem godnych warunków wychowania i życia najuboższym spośród dzieci i młodzieży. Zajęcia wysłanników Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego zależą od specyfiki ośrodka, gdzie przychodzi im pracować. Przeważnie zajmują się zagospodarowaniem dzieciom czasu wolnego, pomocą w nauce, wsparciem psychologicznym czy medycznym, a także, szeroko pojętym, prowadzeniem placówki misyjnej.

Projekt "Media dla MCR" jest o tyle nietypowy, że zadaniem wyłonionych w wyniku rekrutacji szesnastu osób będzie stworzenie materiałów audiowizualnych, których celem jest przybliżenie Europejczykom codzienności, w jakiej żyją mieszkańcy krajów Globalnego Południa. Wyłonione grupy wolontariuszy, z których każda liczy sobie 4 Polaków, 3 Czechów i po jednej osobie z Cypru, rozjadą się w dwie różne strony świata już w sierpniu. Ich zmagania z kamerą i odległą rzeczywistością będzie można śledzić na blogach, do których odnośniki zostaną zamieszczone na stronie www.swm.pl i portalu youth4world.com.

Po co to wszystko? Co jest głównym celem projektu?

- Projekt to po pierwsze szansa dla młodych, którzy biorą w nim udział, na bliskie spotkanie z dalekimi problemami ludzi żyjących w krajach Globalnego Południa. To też dziennikarskie wyzwanie, by przekazać to swoje doświadczenie polskim widzom, słuchaczom, czytelnikom. Przyzwyczailiśmy się do oglądania Afryki czy Ameryki Południowej przez pryzmat kolorowych pism podróżniczych albo programów pomocowych. Jak opowiadać o życiu ludzi w Kenii czy Peru, by pokazać całościowy obraz, nie popadając w pompatyczny ton, czy schematyczne uproszczenia? Jak zainteresować Polaków historiami z drugiego końca świata? Dużo tu pytań - projekt powstał też po to, by szukać na nie odpowiedzi - mówi Katrzyna Dumańska z SWM Młodzi Światu, koordynatorka peruwiańskiej części projektu, która już za dwa tygodnie uda się wraz z wolontariuszami do Ameryki Południowej.

Przygotowanie do roli reportera w obcym środowisku i sam proces tworzenia reportaży to zaledwie pierwszy etap projektu. Po technicznych warsztatach we Włoszech, realizacji nagrań w Peru i Kenii i podsumowaniu zdobytej wiedzy podczas tzw. "warsztatów multiplikujących wiedzę", przyjdzie czas na przekazanie umiejętności młodszym kolegom i koleżankom. Dlatego przez nadchodzący rok szkolny, grupa już wyszkolonych wolontariuszy będzie prowadziła koła medialne w szkołach ponadgimnazjalnych.

Pracy kół, podczas których młodzi adepci sztuki reportażu będą mieli okazję nabyć umiejętności, umożliwiające samodzielne tworzenie filmów i materiałów radiowych, towarzyszyć będzie kurs e-learningowy. Działanie tego rodzaju wirtualnej platformy nauczania pozwoli młodzieży na zdobycie szerszej wiedzy na temat Milenijnych Celów Rozwoju, a wszelkie niejasności będą mieli okazję przedyskutować podczas regularnych spotkań z "liderami medialnymi", prowadzącymi zajęcia w szkołach.

W projekt włączone są także inne inicjatywy, jak np. organizacja Tygodnia Edukacji Globalnej, który jest cyklicznym wydarzeniem na mapie Krakowa. Współpraca z mediami - TVP Kraków i radiem TOK FM zapewnia uczestnikom pomoc profesjonalnych dziennikarzy i filmowców, a także umożliwi rozpowszechnienie zebranych materiałów. Bieżące informacje na temat projektu można znaleźć w Internecie pod adresem: www.youth4world.com.


Zobacz na MM:Wywiady | Serwis motoryzacyjny | Photo Day - plenery fotograficzne | Ekstraklasa: Wisła i Cracovia | Zdrowie i uroda | Filmowy Kraków | MoDO | Inwestycje
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto