MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kurdwanów: Jesienny Festyn rozpoczęty!

Marian Satała
Blisko 22 tys. ludzi chce, by Kurdwanów był nie tylko wielką sypialnią miasta
Blisko 22 tys. ludzi chce, by Kurdwanów był nie tylko wielką sypialnią miasta Adam Wojnar
Od piątku trwa 17. Jesienny Festyn w Kurdwanowie. W niedzielę na scenie pojawią się festiwalowe gwiazdy: Irena Jarocka, zespół "2+1" oraz "Shakin Dudi". Imprezę festiwal zwieńczy pokaz sztucznych ogni.

Początków Kurdwanowa szukać należy w VII wieku. Na terenie tego osiedla odnalezione zostały ślady osad z neolitu i wczesnego średniowiecza (VII-XII wiek). Potwierdzają to wykopane przez archeologów przedmioty: radlica żelazna z X wieku, żelazny sierp w rogowej oprawie i gliniana grzechotka (XI wiek). Znajdują się w Muzeum Archeologicznym.

Pierwszą znaną wiadomością o miejscowości jest zapis z 1252 roku, informujący, że Norbertanki ze Zwierzyńca sprzedały klasztorowi Cystersów w Szczyrzycu wieś, której nazwę można wywodzić od osoby zwanej Kurdwan.

W 1941 roku Kurdwanów włączono do Krakowa, fakt ten zatwierdziły w 1948 roku władze miasta. Po II wojnie światowej w Kurdwanowie zarejestrowano 237 domów, zamieszkiwało je 1256 mieszkańców. W 1966 roku na osiedlu wybudowano szkołę podstawową tzw. Tysiąclatkę, a w 1982 roku na granicy Woli Duchackiej i Kurdwanowa zaczęto wznosić osiedle mieszkaniowe, które przyjęło nazwę Kurdwanów Nowy. Pierwszy blok, przy ulicy Witosa 15 zasiedlony został 29 grudnia 1982 roku. Natomiast 26 czerwca 1992 roku sąd zarejestrował Spółdzielnię Mieszkaniową "Kurdwanów Nowy". Dziś spółdzielnia gospodaruje w 80 budynkach, z tego 66 wzniesionych zostało w systemie wielkiej płyty.

Całe osiedle jest monitorowane, nad bezpieczeństwem mieszkańców czuwają strażnicy miejscy, obserwując wszystko przez 22 kamery. Trwa też wielka modernizacja, budynki zostały docieplone, wymienione są instalacje centralnego ogrzewania, wyremontowaliśmy 80 proc. chodników. Wyremontowane zostało 16 z 17 istniejących placów zabaw. Ten ostatni naprawiony będzie w przyszłym roku. Władze spółdzielni zdecydowały, że w ogródkach nie może być betonowego podłoża, a urządzenia i zabawki muszą być bezpieczne.

Teraz poważnym wyzwaniem jest zrobienie dla całego osiedla ciepłej wody użytkowej. W ciągu pięciu lat zniknie 4 tys. pieców gazowych z łazienek i kuchni w budynkach spółdzielni. Kurdwanów Nowy to jedno z najbardziej przestrzennych osiedli. Zamieszkuje go około 22 tys. mieszkańców. Spółdzielnia Mieszkaniowa, jako jedna z nielicznych w Krakowie, prowadzi Dom Kultury.

Jej władze zapewniają, że festyny integrują całe środowisko Kurdwanowa, Piasków Nowych i Woli Duchackiej. Od kilku lat "Gazeta Krakowska" sprawuje patronat medialny nad imprezą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto