Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kultowa kawiarnia krakowian powróci! W lutym otwarcie Bunkra Sztuki

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Kawiarnia Bunkra Sztuki była jednym z ulubionych miejsc spotkań krakowian. Tak wyglądała przed remontem budynku
Kawiarnia Bunkra Sztuki była jednym z ulubionych miejsc spotkań krakowian. Tak wyglądała przed remontem budynku Andrzej Banas / Polska Press
Jesienią 2020 roku - po blisko dwóch dekadach - popularna kawiarnia Bunkier Cafe zniknęła z mapy Krakowa. O zniknięciu lokalu zdecydowały remont budynku i obowiązujące wówczas rygory związane z pandemią. W lutym tego roku siedziba galerii przy placu Szczepańskim zostanie ponownie otwarta, a wraz z nią powróci kawiarnia. Początkowo na parterze budynku, docelowo zaś ma powrócić szklany pawilon, jaki lubili krakowianie.

„Z wielkim żalem musimy ogłosić, że dzisiaj jest ostatni dzień funkcjonowania Bunkier Cafe. Ze względu na prace remontowe zapowiadane już od dawna w Galerii Bunkier Sztuki oraz wprowadzane przez rząd ograniczenia byliśmy zmuszeni podjąć tę ciężką decyzję. Było nam niezmiernie miło cieszyć się Waszą obecnością przez 19 (!) lat naszej działalności. Pozdrawiamy wszystkich, trzymajcie się i do zobaczenia w - miejmy nadzieję - lepszych czasach!” - żegnała się kawiarnia trzy lata temu na Facebooku.

Na czas trwającego od listopada 2020 roku remontu Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki przeniosła swoją działalność do Pałacu Potockich. W lutym Bunkier Sztuki wraca do swojej wyremontowanej siedziby przy placu Szczepańskim. Galeria powita zwiedzających wystawą "Daj mi wszystko" prezentującą prace podarowane krakowskim muzeom MOCAK i MuFo przez kolekcjonerów Andrzeja i Teresę Starmachów. Wernisaż wystawy inaugurującej i powrót Bunkra Sztuki do głównej siedziby odbędzie się 29 lutego.

Nowe otwarcie Bunkra Sztuki to także zmiana na stanowisku dyrektorskim - od 1 marca galerią pokieruje Delfina Jałowik, która zastąpi Marię Annę Potocką.

- Na początku, według projektu, kawiarnia funkcjonować będzie na parterze budynku (zaplecze na poziomie -1). Mamy również nadzieję, że jeszcze w 2024 roku postawiony będzie szklany pawilon kawiarni przed budynkiem - tak, jak poprzednio altana, nawiązująca do modernistycznej architektury Bunkra - zapowiada Paulina Zarzycka z Bunkra Sztuki.

Zanim krakowianie usiądą na kawę w pawilonie przed Bunkrem Sztuki, będą mieli okazję zobaczyć rzeźbę "Hommage à Maria Jarema – Kraków Jaremiance" poświęcona jednej z najwybitniejszych polskich artystek XX wieku – Marii Jaremie. Autorem pomnika jest wybitny rzeźbiarz Krzysztof M. Bednarski.

Trwające ok. trzech lat remont i modernizacja budynku Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki objęła m.in. powstanie nowoczesnych systemów oświetleniowych, nagłośnieniowych i projekcyjnych, budowę nowego systemu wentylacji mechanicznej, klimatyzacji i ogrzewania zapewniającego wymagane warunki ekspozycji dzieł sztuki, stworzenie odpowiednio wyposażonego i właściwej wielkości zaplecza warsztatowego służącego organizacji wystaw, wyodrębnienie spełniającej nowoczesne standardy przestrzeni magazynowej, poprawę standardów bezpieczeństwa.

Pierwotnie projekt zakładał powiększenie podziemia o kolejne cztery kondygnacje, w których miała się znaleźć galeria, umieszczenie ruchomego stropu oraz likwidację popularnej kawiarni w dotychczasowym miejscu. Ostatecznie jednak nie doszło do tak radykalnej rozbudowy.

Budynek Bunkra Sztuki powstał w 1965 roku jako siedziba krakowskiego Biura Wystaw Artystycznych. Autorką projektu budynku jest Krystyna Tołłoczko-Różyska. Charakterystyczną fasadę wykonaną z betonowych odlewów drewnianych szalunków zaprojektowali Stefan Borzęcki i Antoni Hajdecki. Bunkier powstał w opozycji do sąsiadującego z nim secesyjnego Pałacu Sztuki, a jego bryła wzbudziła wówczas spore kontrowersje w środowisku artystycznym i wśród mieszkańców Krakowa. Galeria jest jedynym w obrębie Starego Miasta obiektem architektury brutalistycznej. Przez ostatnie 55 lat siedziba Bunkra Sztuki nie była poddawana modernizacji. Autorem projektu modernizacji i przebudowy jest Biuro Architekt Kaczmarczyk z Suchej Beskidzkiej.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kultowa kawiarnia krakowian powróci! W lutym otwarcie Bunkra Sztuki - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto