Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kryminalne Zagadki Krakowa przybliżą zapomniane zabytki

Redakcja
Maryla
1111 - tyle zabytków znajduje się w Krakowie. Ile z nich mijasz codziennie nawet o tym nie wiedząc? Będzie można się o tym przekonać 24 i 25 maja w Weekend Otwartych Zabytków.

Stowarzyszenie Projekt: Polska organizuje Weekend Otwartych Zabytków, który ma przybliżyć mało znane zabytki Krakowa. Części z nich zupełnie nie znamy, o innych zapomnieliśmy, a każdy z nich ma historię wartą opowiedzenia. Na 24 i 25 maja zaplanowano grę miejską i spacery turystyczne z przewodnikiem.

Zobacz także: Kraków, którego już nie ma: Willa Różnowskich

W piątek o godzinie 19 rozpocznie się gra miejska Kryminalne zagadki Krakowa, inspirowana książką "Sekret Kroke" autorstwa Małgorzaty Fugiel-Kuźmińskiej i Michała Kuźmińskiego oraz Szlakiem Kryminalnym z programu Literacka Małopolska. Jest to interaktywna gra miejska dla tropicieli zapomnianych zabytków, których zadaniem będzie odszukanie Tajemniczego Manuskryptu. W zabawie mogą wziąć udział zarówno zagorzali miłośnicy kryminałów, jak również początkujący poszukiwacze przygód i detektywi. Na najlepszą drużynę czekać będzie nagroda.

W sobotę można się wybrać na dwa spacery po dzielnicach mieszkalnych: o godzinie 11 z placu przed Gmachem Głównym Muzeum Narodowego wyruszy grupa zwiedzająca Półwsie Zwierzynieckie, a o godz. 15 rozpocznie się wycieczka po Dębnikach.

Szczegółowy program Nocy Otwartych Zabytków

Piątek, godz. 19 - Gra miejska Kryminalne zagadki Krakowa

Start: Hotel Royal, ul. św. Gertrudy 26-29. Obowiązuje rejestracja uczestników na stronie internetowej.

Spacery śladami zabytków:

Sobota, godz. 11 - Półwsie Zwierzynieckie - zapomniane dziedzictwo Krakowa

Zbiórka na placu przed Muzeum Narodowym. Spacer poprowadzi dr Michał Wiśniewski, który przybliży historię Półwsia Zwierzynieckiego - rozległej przestrzeni położonej po zachodniej stronie Alej Trzech Wieszczów ograniczonej przez Błonia, Rudawą i Wisłę. Zwiedzanie potrwa ok. 2,5 godziny i pozwoli odwiedzić a także zapoznać się z historią kilkunastu najciekawszych i najbardziej reprezentatywnych obiektów.

Historia urbanizacji oraz integrowania Półwsia Zwierzynieckiego z pozostałymi częściami miasta jest związana z ideą Wielkiego Krakowa oraz wielką transformacją, jaką Kraków przeszedł po siedmiokrotnym powiększeniu jego przestrzeni w 1910 r. Regulacja Wisły i Rudawy na początku XX w. oraz powstanie Alej Trzech Wieszczów w okresie międzywojennym sprawiły, że ten podmokły teren, który od XII w. związany był z klasztorem Norbertanek na Zwierzyńcu stał się przestrzenią intensywnej zabudowy o wielkomiejskim charakterze. Działania rozpoczęte w okresie międzywojennym kontynuowane były do lat 70-tych.

Sobota, godz. 15 - Fenomen Dębnik

Zbiórka przed Kościołem św. Stanisława Kostki, ul. Konfederacka 6. Spacer poprowadzi Helena Postawka-Lech, która opowie o Dębnikach. Dzielnica ta, choć do Krakowa należy dopiero od początku XX wieku, zawsze pełniła ważną rolę w życiu miasta. Wystarczy się przespacerować ulicami Dębnik, aby dostrzec jej specyficzny charakter. Malowniczo położona nad Wisłą, naprzeciw Wawelu, stanowiła zaplecze przemysłowe oraz mieszkaniowe dla Krakowa. Lokowano tu cegielnie, które dostarczały cegły i dachówki dla zamku królewskiego, a także wille duchownych i urzędników dworskich.

Cześć z nich, choć przebudowana, istnieje do dzisiaj. W okresie międzywojennym na Dębnikach tworzono osiedle-ogród, realizujące postulaty Ebenezera Howarda, a w latach 40-tych miało tu powstać ekskluzywne centrum administracyjne Generalnej Guberni. Obecny kształt i zabudowa Dębnik to wypadkowa ich barwnych i zmiennych losów.

Zobacz inne materiały na MMKrakow.pl


Tak będzie wyglądał mural na Galerii Krakowskiej Juwenalia w Krakowie 2013 [wszystkie uczelnie, program, artyści, bilety] Koncerty 2013 w Krakowie
Muzeum w komputerze? Czemu nie? [zdjęcia, wideo]
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto