MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe odkrycia archeologiczne przy kościele na ul. Grodzkiej rzucają nowe światło na historię Krakowa

Redakcja Kraków
Badania północno-wschodniej partii kamienicy z przełomu XIII i XIV wieku
Badania północno-wschodniej partii kamienicy z przełomu XIII i XIV wieku Jacek Poleski
W Krakowie, przy kościele na ul. Grodzkiej, zakończono prace archeologiczne, które odkryły kolejne tajemnice dawnej osady Okołem. Znaleziska, w tym relikty murowanego domu z przełomu XIII i XIV wieku oraz ślady warsztatu ludwisarskiego, znacząco poszerzają wiedzę o historii średniowiecznego Krakowa. Prace prowadził zespół prof. Jacka Poleskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego, a ich efekty są kluczowe dla tworzenia Panteonu Narodowego.

Tajemnice dawnego Krakowa odkryte

Prace archeologiczne, które niedawno dobiegły końca w wirydarzu za kościołem św. św. Piotra i Pawła, przyniosły znaczące odkrycia dotyczące historii Krakowa. Zespół prof. Jacka Poleskiego z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego odkrył relikty, które rzucają nowe światło na dzieje średniowiecznej osady Okołem. To obszar, który rozciągał się od dzisiejszych placów Wszystkich Świętych i Dominikańskiego aż do podnóża Wawelu.

Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa podkreśla, że efekty pracy archeologów znacząco poszerzają wiedzę o historii tego miejsca. Odkrycia te są szczególnie istotne w kontekście tworzenia Panteonu Narodowego, który ma być hołdem dla wybitnych twórców polskiej kultury.

Relikty murowanego domu i warsztatu ludwisarskiego

Najważniejszym znaleziskiem jest bez wątpienia odkrycie relikty dużego, murowanego domu datowanego na przełom XIII i XIV wieku, który prawdopodobnie służył jako rezydencja możnowładcza. Z biegiem czasu, około początku XVI wieku, budynek ten zmienił swoje przeznaczenie na rzemieślnicze. W jego przyziemiu znaleziono ślady warsztatu ludwisarskiego, w tym pozostałości trzech pieców odlewniczych i tysiące potłuczonych form.

- Badania spektroskopowe wykazały, że poza odlewami z brązu i mosiądzu powstawały w tym miejscu również przedmioty ze srebra i złota.

To świadczy o wysokim poziomie rzemiosła i różnorodności produkcji, jaka miała miejsce w tym warsztacie. Kamienica, w której znajdował się warsztat, padła ofiarą pożaru w XVI wieku, a z czasem jej pozostałości zostały rozebrane.

Panteon Narodowy - nowe miejsce spoczynku wybitnych Polaków

Podziemia kościoła św. św. Piotra i Pawła stały się miejscem spoczynku wybitnych twórców polskiej kultury, takich jak Sławomir Mrożek czy Krzysztof Penderecki. Decyzja o utworzeniu tutaj Panteonu Narodowego zapadła w 2010 roku, jako kontynuacja idei narodowej nekropolii.

- W 2011 roku przy wsparciu Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa zaczęto remont podziemi świątyni oraz badania archeologiczne w wirydarzu, który ma docelowo pomieścić część recepcyjną Panteonu Narodowego z głównym wejściem do krypt - przypomina SKOZK.

Panteon Narodowy ma się składać nie tylko z krypt przeznaczonych na groby, ale również z centrum edukacyjnego, które opowie zwiedzającym o wielkich Polakach. Planowane jest również wyeksponowanie i udostępnienie odkrytych relikty najstarszej świeckiej zabudowy murowanej dawnego podgrodzia Okołu, co jeszcze bardziej wzbogaci ofertę kulturalną i historyczną Krakowa.

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto