Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krakowskie zoo szykuje kolejną atrakcję dla zwiedzających

Anna Agaciak
Makakom japońskim mroźna zima niestraszna, gdy mają ciepłą wodę
Makakom japońskim mroźna zima niestraszna, gdy mają ciepłą wodę fot. 123RF
Krakowskie zoo szykuje kolejną atrakcję dla zwiedzających. Po żyrafiarni, pingwiniarni i nowych wybiegach dla wielkich kotów, dyrekcja chciałaby stworzyć nową małpiarnię. Wśród jej mieszkańców miałyby być makaki japońskie.

Plany ogrodu zdradził prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podczas uroczystego „otwarcia” wybiegów dla lwów azjatyckich i jaguarów. -_ Dyrektor zoo, Józef Skotnicki, wpadł w nałóg i co chwilę coś tu buduje. Dzięki temu mamy coraz piękniejsze obiekty. A teraz chce sprowadzić japońskie małpy, które zimą biorą kąpiele. To będzie bardzo fajne do oglądani_a - zapowiedział prezydent.

Dyrektor Skotnicki przyznaje, że chciałby po wyburzeniu starych klatek dla drapieżników zbudować w ich miejscu nowoczesną małpiarnię. - Zamieszkają w niej nasze szympansy, które teraz mają za ciasny pawilon - mówi dyrektor Skotnicki. - Do drugiej części obiektu chcemy sprowadzić makaki japońskie. To bardzo ciekawy gatunek, który ściąga tysiące turystów do japońskich rezerwatów i __ogrodów zoologicznych.

Makaki japońskie słyną z upodobania do zimowych kąpieli w gorących źródłach. W naturze żyją na Honsiu, Kiusiu, Sikoku i Yakushimie.

- Ich charakterystyczną cechą są czerwone twarze i bardzo gęste futro - mówi dyrektor Skotnicki. - Są trochę podobne do __pawianów.

Jak opisują miłośnicy Japonii np. na stronie zorientowani.pl, makaki mieszkujące na wyspie Honsiu, zimą czas spędzają w gorących źródłach. Kiedy temperatura powietrza spada poniżej zera, małpy zanurzają się w ciepłych wodach, których temperatura wynosi od 40 do 60 stopni Celsjusza. Szczególnie upodobały sobie gorące kąpiele w źródłach położonych w tzw. Dolinie Piekieł (Jigokudani) w prowincji Nagano. Ich ulubioną zabawą jest wskakiwanie do wody oraz lepienie kul ze śniegu i rzucanie w dal.

Warto bacznie przyglądać się zachowaniom tych interesujących zwierząt. Szczególnie ciekawe są ich relacje w stadzie, oparte na matriarchacie. W każdej grupie przewodzą nie samce, lecz samice. Osobniki bardzo przywiązują się do siebie, a kiedy nadchodzi niebezpieczeństwo stają w obronie słabszych.

Wspólne więzi zacieśnia, jak u większości małp, codzienna toaleta polegająca na przeczesywaniu futra i oczyszczaniu go w ten sposób z brudu i pasożytów.

Warto wspomnieć, że naukowcy zaobserwowali u makaków japońskich bardzo ludzką cechę charakteru - mściwość. Kiedy jeden zwierz przegra walkę, w ramach zemsty atakuje słabszego osobnika, pochodzącego z kompanii swojego pierwszego rywala.

Krakowskie zoo chciałoby sprowadzić ok. 10 makaków i zrobić im na wybiegu basen z ciepłą wodą. Dzięki temu będziemy mogli się nimi cieszyć i podglądać je w kąpieli także zimą.

Na razie jednak przed dyrekcją szukanie funduszy, zlecanie projektów i przygotowanie terenu pod tę nową atrakcję. Jeśli wszystko uda się załatwić, nowoczesna małpiarnia powstanie za dwa lata.

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto