Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krakowski Unsound Festival to pierwsza impreza muzyczna współtworzona przez Sztuczną Inteligencję. Co z tego wynika?

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Mabe Fratti
Mabe Fratti Materiały prasowe
Tegoroczna edycja festiwalu muzyki eksperymentalnej Unsound odbędzie się w dniach 1-8 października. To pierwsza impreza muzyczna w Polsce, w układaniu programu której bierze udział Sztuczna Inteligencja. Organizatorzy właśnie ogłosili kolejne nazwiska artystów, którzy wystąpią pod Wawelem.

Kobiety zagrożone na rynku pracy?

od 16 lat

Każda edycja Unsoundu ma swój główny motyw tematyczny – a tym razem jest nim „Dada”. To oznacza, że organizatorzy wybierają takich artystów, którzy w mniejszym lub większym stopniu odwołują się w swej twórczości do tego awangardowego ruchu artystycznego z początków XX wieku.

„Układając program, konsultujemy się z SIAD, czyli Sztuczno-Inteligentną Artystyczną Dyrekcją, będącą częścią naszego zespołu. I musimy przyznać, że w trakcie trwania współpracy, SIAD staje się coraz bardziej irytująca – często podważa nasze zdanie oraz wytyka brak decyzyjności. Co będzie dalej – zobaczymy” – piszą w oficjalnym komunikacie organizatorzy.

Punktem kulminacyjnym tegorocznego Unsoundu będzie koncert brytyjskiej grupy Autechre w Teatrze Łaźnia Nowa w dniu 6 października. Występ duetu poprzedzi gwatemalska wiolonczelistka Mabe Fratti, która zaprezentuje się z polskim perkusistą Hubertem Zemlerem i muzykami krakowskiej Spółdzielni Muzycznej. Tego samego wieczoru na scenie pojawi się również Robert Piotrowicz z materiałem z płyty „Afterlife” oraz wokalistka Jennifer Walshe z utworami z albumu „A Late Anthology”. Festiwal otworzy oficjalnie brytyjski producent Blawan – 4 października w nocnym klubie Crazy Dragon w podziemiach dawnego hotelu Forum.

Rrose już swym pseudonimem nawiązuje do ruchu dada – ponieważ został zaczerpnięty z kreacji artystycznej Marcela Duchampa. Podczas koncertu muzyce z płyty „Please Touch” towarzyszyć będą wizualizacje z klasycznych filmów dadaistycznych sprzed prawie stu lat. Z kolei włoski producent Shapednoise przedstawi muzyczną medytację nad utratą słuchu – bo przeżył coś takiego w czasie pandemii. Będzie to materiał z płyty „Absurd Matter”, łączący hip-hop z noise’m. awangardowym dźwiękom towarzyszyć będą oryginalne wizualizacje Sevi lko Domochevsky’ego. Z kolei brytyjska producentka Ziúr przedstawi na żywo bezkompromisowy materiał z albumu „Eyeroll”, wspólnie z Iceboy Violet, Elvin Brandhi oraz artystą wideo Sanderem Houtkruijerem.

Na prawdziwą sensację zapowiada się występ tria z Detroit o nazwie HiTech, które prezentuje energetyczną fuzję rapu z techno. Dwa dotychczasowe wydawnictwa projektu robią obecnie furorę na Zachodzie. Jak trio sprawdzi się na żywo – przekonamy się już w październiku w Krakowie. Miłośników ekscentrycznych gatunków tanecznych rodem z Afryki na pewno zainteresuje koncert DJ-a K, nagrywającego dla modnej wytwórni Nyege Nyege, który zaprezentuje muzykę z płyty „Panico No Submundo”. Toumba z Jordanii, znany z wydawnictw dla Hessle Audio i Nervous Horizon, wystąpi po raz pierwszy w Polsce właśnie na Unsoundzie. Swoje didżejskie sety zaprezentują na festiwalu również Rosa Pistola z Kolumbii i Rama z Egiptu.

Po udanym wspólnym występie na warszawskim festiwalu Ephemera, polskie artystki Teoniki Rożynek i Aleksandra Słyż, będą kontynuować dalsze prace nad zamówioną przez Unsound kompozycją. Publiczność w Krakowie usłyszy „And The Sun Stood Still” – inspirowany pierwotną duchowością utwór na elektronikę, sekcję dętą i wokal. Swój projekt z Ephemery rozwinie również Heinali – będzie to koncertowa wersja „Kyiv Eternal”, materiału, w którym nagrania terenowe z przedwojennego Kijowa zostały zestawione z filmami i zdjęciami miasta, zebranymi w ramach otwartego naboru. Polski producent Zaumne pojawi się w związku z premierą „Parfum”, materiału wypełnionego popowymi wokalami, dubowymi preparacjami, ASMR-owymi szeptami i rozmarzonym ambientem.

Organizatorzy ogłosili również program spotkań dyskusji panelowych, które odbędą się podczas tegorocznego festiwalu. Nie zabraknie wśród nich tematyki dotyczącej Sztucznej Inteligencji – w tym tworzenia przez nią muzyki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Krakowski Unsound Festival to pierwsza impreza muzyczna współtworzona przez Sztuczną Inteligencję. Co z tego wynika? - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto