Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków robi miejsce na marinę. Wyburzony został zdegradowany port Żeglugi Krakowskiej na Zabłociu

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Trwa wyburzanie dawnego portu Żeglugi Krakowskiej nad Wisłą. W planach jest tam budowa Mariny Krakowskiej.
Trwa wyburzanie dawnego portu Żeglugi Krakowskiej nad Wisłą. W planach jest tam budowa Mariny Krakowskiej.
Na nabrzeżu od strony Zabłocia (w sąsiedztwie Krakowskiej Akademii i mostu Kotlarskiego) trwają prace związane z wyburzaniem zdegradowanego portu należącego w przeszłości do Żeglugi Krakowskiej. Miasto w tym miejscu planuje budowę Mariny Krakowskiej.

Na zaniedbanych terenach przy moście Kotlarskim działała kiedyś baza przeładunkowa "Żeglugi Krakowskiej". Pozostały po niej budynek dawnego portu i wraki barek. To złomowisko przez lata odstraszało swym wyglądem. Teraz znika z pejzażu Krakowa.

Planują marinę z hotelem i gastronomią

Część terenu należy do gminy Kraków, a pozostały fragment do skarbu państwa. Miasto planuje tam budowę Mariny Krakowskiej.

Bezpośrednie elementy infrastruktury portu mają stanowić: stanowiska postojowe na wodzie i nabrzeżu (pomosty, pirsy, dalby i pale cumownicze), urządzenie do podnoszenia jachtów, urządzenie do wodowania jachtów, zaopatrzenie w energię elektryczną, instalacje telekomunikacji (telefon, internet), instalacje monitoringu terenu i sygnalizacji pożarowej, zaopatrzenie w wodę,
zaopatrzenie w paliwa, odbiór zużytych olejów, odprowadzenie ścieków, odbiór śmieci i odpadów, drogi wewnętrzne, miejsca postojowe dla środków transportu lądowego, powierzchnie załadunku/rozładunku, oświetlenie terenu.

Zaplanowane pośrednie elementy infrastruktury portu to: punkty z zaopatrzeniem w żywność, art. gospodarstwa domowego, środkami czystości, zaopatrzenie w części zamienne i wyposażenie żeglarskie, mini warsztat naprawczy, zaplecze hotelowe,
zaplecze gastronomiczne, klub żeglarski, teren rekreacyjny.

Ponadto, koncepcja zakłada wykonanie rewitalizacji brzegu Wisły o długości 1060 m, łącznie z adaptacją istniejącego wału przeciwpowodziowego pod kątem korzystania z jego terenu także przez użytkowników mariny.

Kraków liczy na wsparcie z pieniędzy z KPO

Szacunkowy koszt budowy mariny na etapie rozpoczęcia prac projektowych wynosił 50 mln zł. Przedsięwzięcie ma być finansowane ze środków gminy Kraków oraz pozyskanych środków zewnętrznych (np. unijnych). Realizacja zadania zależna jest od pozyskania środków zewnętrznych.

Rewitalizacja terenów przy moście Kotlarskim z budowa Mariny Krakowskiej znalazła się wśród inwestycji, na jakie Kraków chciałby pozyskać dofinansowanie z Krajowego Planu Odbudowy.

Przypomnijmy, że KPO jest programem, który dotyczy wsparcia odbudowy potencjału rozwojowego gospodarki utraconego w wyniku pandemii, wzmocnienia konkurencyjność i podniesienia poziomu życia społeczeństwa. Polska długo nie otrzymywała środków z KPO. Jako powód Unia Europejska podawała nieprzestrzeganie standardów praworządności. Teraz nastąpił przełom. Odblokowanie unijnych funduszy zapowiedziała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. W ramach KPO to wsparcie na poziomie 59,8 mld euro, w tym 25,3 mld euro dotacji i 34,5 mld euro pożyczek.

Po wybudowaniu Mariny Krakowskiej, miasto ma przeprowadzić przetarg, w ramach którego wyłoniony zostanie operator obiektu odpowiedzialny za jego funkcjonowanie.

O port pod Wawelem z prawdziwego zdarzenia od lat zabiegali krakowscy armatorzy, właściciele jachtów i łodzi motorowych. Miejscy aktywiści i ekolodzy obawiają się, że realizacja projektu mariny może doprowadzić do zabetonowaniem atrakcyjnego terenu i hałasu nad Wisłą.

Sztuczna inteligencja - czy świat stanie się lepszy?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków robi miejsce na marinę. Wyburzony został zdegradowany port Żeglugi Krakowskiej na Zabłociu - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto