Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Powstał dokument dotyczący działań miasta na rzecz ochrony dziedzictwa. Trwają konsultacje społeczne

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Powstał dokument dotyczący działań Krakowa na rzecz ochrony dziedzictwa.
Powstał dokument dotyczący działań Krakowa na rzecz ochrony dziedzictwa. Aneta Zurek / Polska Press
„Plan zarządzania miejscem światowego dziedzictwa UNESCO dla historycznego centrum Krakowa” to dokument określający działania Krakowa na rzecz ochrony dziedzictwa wynikające z wpisu historycznego centrum na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego w latach 2022 – 2030. Do 18 lutego potrwają właśnie konsultacje społeczne dotyczące tego opracowania.

FLESZ - Zbijanie wagi - igranie ze zdrowiem, igranie ze śmiercią..?

od 16 lat

„Plan zarządzania zespołem miejskim wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa podejmuje wiele problemów związanych z jego ochroną. Dlatego potrzebne jest podsumowanie dokonanych analiz i sformułowanie wniosków ogólnych. Dokument jest pierwszą tak ambitną i całościową próbą ujęcia i podsumowania najpilniejszych wyzwań, które powinny być podjęte w procesie zarządzania dobrem wpisanym na Listę UNESCO” – informuje miasto.

W pracach związanych z opracowaniem planu uczestniczyli wybitni specjaliści z zakresu światowego dziedzictwa: prof. Jacek Purchla, prof. Bogusław Szmygin i dr Andrzej Siwek.

- Plan wskazuje, że zarządzanie dobrem światowego dziedzictwa nie powinno się ograniczać do ochrony, ale ma również zapewnić jego właściwe udostępnianie oraz użytkowanie. Plan ma odpowiadać na istotne wyzwania cywilizacyjne, kulturowe, a także uwzględniać zmianę podejścia, jaka dokonała się w ostatnich latach - mówi Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury. - Coraz większy nacisk w ochronie dziedzictwa kładziemy dziś na respektowanie potrzeb wszystkich grup interesariuszy – właścicieli i użytkowników zabytków. Takie podejście dotyczy także rekomendacji UNESCO w sprawie historycznego krajobrazu miejskiego, a także uwzględnia takie kwestie, jak przeciwdziałanie turystyfikacji i przeciwdziałanie utracie funkcji publicznych w przestrzeni dziedzictwa.

Do piątku 18 lutego potrwają konsultacje społeczne związane z dokumentem, prowadzone przez autorów opracowania i Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach konsultacji została przygotowana specjalna ankieta, zaplanowano też dwa eksperckie dyżury telefoniczne (poniedziałek, 7 lutego, w godzinach 15.00–17.00 oraz środa, 9 lutego, w godz. 12.00–14.00 pod numerem telefonu 12 616 19 29) oraz spotkanie konsultacyjne online dla mieszkańców (8 lutego, godz. 16.00). Składająca się z 10. pytań ankieta dostępna jest na stronie internetowej obywatelski.krakow.pl do 18. lutego 2022.

Konsultacje społeczne to drugi etap pracy nad planem. Trzeci etap – przekazanie pod obrady Rady Miasta Krakowa projektu uchwały w sprawie przyjęcia „Planu zarządzania miejscem światowego dziedzictwa UNESCO dla historycznego centrum Krakowa”, ma zostać zrealizowany do końca kwietnia br. Czwarty, czyli podpisanie planu przez prezydenta Krakowa oraz przekazanie dokumentu do Komitetu UNESCO, planowany jest na czerwiec 2022 r. Finałem będzie dziewięciomiesięczny okres wdrożenia planu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Powstał dokument dotyczący działań miasta na rzecz ochrony dziedzictwa. Trwają konsultacje społeczne - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto