Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Pierwszy w Polsce ośrodek dla seniorów z rzadkimi chorobami

Małgorzata Mrowiec
Kuchnia ośrodka, gdzie seniorzy będą uczyć się zdrowego odżywiania
Kuchnia ośrodka, gdzie seniorzy będą uczyć się zdrowego odżywiania PBM
Osoby w wieku 60+ z chorobą Picka, Wilsona i Huntingtona będą miały od 1 grudnia do dyspozycji Ośrodek Wsparcia Dziennego w Nowej Hucie. Placówka uruchamiana na osiedlu Szklane Domy jest pierwszym w kraju ośrodkiem dla seniorów cierpiących na te choroby.

Otwiera go PBM sp. z oo. w Krakowie, spółka, która przez 20 lat zdobywała doświadczenie, prowadząc przychodnię lekarską. Partnerem projektu jest Grupa Nowy Szpital z Olkusza, która zapewnia obsługę medyczną.

- Osoby, które zmagają się tymi trzema rzadkimi chorobami, mają kłopoty z codziennym funkcjonowaniem. Nasz ośrodek zapewni im opiekę i aktywizację we wszystkie dni robocze przez osiem godzin, pomoże poprawić standard ich życia i odciąży też ich rodziny - mówi Dorota Dyras ze spółki PBM, asystent kierownika projektu.

Z jakimi dolegliwościami zmagają się osoby z chorobami Picka, Wilsona i Huntingtona? Pierwsza z nich to choroba otępienna. - Z kolei choroba Wilsona jest związana z przemianą materii. W organizmie odkłada się miedź. Osoba chora staje się rozdrażniona - opowiada Dorota Dyras. Choroba Huntingtona polega zaś na występowaniu mimowolnych ruchów, jak też zaburzeń nastroju. - W Krakowie jest około 300 osób z tymi chorobami, często są pozostawieni sami sobie - zaznacza Dyras.

Teraz sytuacja przynajmniej części z nich może się zmienić. Ośrodek zaprasza seniorów z tymi chorobami, i co ważne - całkowicie bezpłatnie, bo przedsięwzięcie jest jest realizowane przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Łącznie w latach 2017-20 na utworzenie i działanie ośrodka wydanych zostanie 1,5 mln zł.

W Nowej Hucie seniorzy nauczą się dbać o siebie i zdrowo odżywiać - dzięki terapii kulinarnej. Zaplanowano dla nich zajęcia z psychologiem, ćwiczenia ruchowe, biblio- i muzykoterapię, spotkania z ciekawymi ludźmi...

Pierwszy projekt, trzyletni, obejmie w sumie 30 osób. Trwa nabór 15 uczestników (mieszkańców Krakowa po 60. roku życia) na najbliższe półtora roku. Szczegóły - na www.szklanedomy.eu.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 26

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto