Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków: oczyszczalnia w Płaszowie już działa

Katarzyna Ponikowska
Spalarnia osadów jest przyjazna dla środowiska
Spalarnia osadów jest przyjazna dla środowiska Janek Hubrich
Stacja termicznej utylizacji osadów przy oczyszczalni ścieków w Płaszowie oficjalnie rozpoczęła we wtorek działalność. To ostatnie, najważniejsze zadanie realizowane w ramach projektu, za który częściowo płaci Unia Europejska.

- Kraków jest w tym momencie jedynym dużym miastem w Polsce, które zastosowało tak kompleksowe rozwiązania w dziedzinie oczyszczania ścieków - powiedział prezydent miasta Jacek Majchrowskipodczas uruchamiania spalarni.

Czytaj także: Kraków: jest decyzja gdzie stanie spalarnia śmieci

Budowa stacji wystartowała w październiku 2007 roku. Po trzech latach spalarnia rozpoczęła pracę. Dotychczas osady, wytwarzane w procesie oczyszczania ścieków, były składowane, jednak wymogi Unii Europejskiej sprawiły, że pojawiła się konieczność ich utylizacji. Są bowiem bardziej szkodliwe niż same ścieki. Termiczna spalarnia jest rozwiązaniem najkorzystniejszym dla środowiska.- To, co wychodzi z komina, to oczyszczona w ponad 99 procentach para wodna - mówi Adam Pajdak, kierownik oczyszczalni. - Proces spalania jest cały czas monitorowany. Jeśli z komina wychodzi coś innego niż para, piec automatycznie się wyłącza - dodaje.

Dzięki spalarni, ilość składowanych odpadów jest redukowana o ok. 88 proc. Z kolei energia cieplna uzyskana w procesie spalania jest wykorzystywana do podgrzewania osadów w procesie fermentacji, ich podsuszania przed procesem spalania oraz na cele socjalne oczyszczalni ścieków Płaszów II, jak ogrzewanie obiektów i dostawa ciepłej wody.

- Dzięki spalarni nie będziemy musieli tworzyć nowych lagun osadowych. Te stare, zrekultywowane, zazielenione trawą, czekają na zagospodarowanie - dodał Majchrowski. Rekultywacja lagun osadowych była, obok budowy stacji, kolejną ważną częścią projektu Oczyszczalnia Ścieków Płaszów II.
W ramach tego zadania oczyszczono ponad 18,5 hektara gruntu, gdzie przez 30 lat składowano osady z oczyszczalni ścieków Płaszów i Kujawy. Dziś teren ten jest pasem ochronnym zieleni między oczyszczalnią a osiedlami mieszkaniowymi.

Bardzo ważną częścią projektu była też budowa kolektora Dolnej Terasy Wisły, która zakończyła się w maju tego roku. Całkowity koszt projektu Oczyszczalnia Ścieków Płaszów II wynosi 107 milionów euro. Dofinansowanie z Unii Europejskiej to ok. 56 mln euro.

Wybierz prezydenta Krakowa.**Oddaj głos już dziś**

Zobacz co mają do powiedzenia krakowianom**kandydaci na prezydenta**

Brutalne zbrodnie, zuchwałe kradzieże, tragiczne wypadki. Wejdź na**kryminalnamalopolska.pl**

60 tysięcy złotych do wygrania. Sprawdź jak. Wejdź na**www.szumowski.eu **

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto