Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków: nikt nie chce budować drapaczy chmur!

Piotr Rąpalski
Andrzej Banaś
Krakowianie czekają na wieżowce, symbole bogactwa i rozwoju. Ale w porównaniu z innymi miastami dalecy jesteśmy od sięgnięcia chmur. Sky Tower (212 metrów) buduje już Wrocław, a Gdańsk chce postawić Big Boya (będzie mierzył 185 metrów). Z kolei w stolicy, która już ma aż 36 budynków o wysokości powyżej 70 m., trwa budowa Warsaw Spire. Wieżowiec ma liczyć 220 metrów wysokości. Niewiele mniej niż Pałac Kultury i Nauki (231 metrów).

Czytaj także: Koniec naboru. Krakowskie licea profilowane do likwidacji

Tymczasem w Krakowie straszy nieskończony "szkieletor" (92 metry), bo deweloper procesuje się z ekologami o jego podwyższenie. Honoru miasta broni tylko "błękitek", ale ze swoimi 105 metrami niedługo może stać się "przeciętniakiem".

- O stawianiu budynków wysokich i wieżowców w Krakowie należy rozmawiać. Miejsca, gdzie będą mogły powstać wskaże przygotowywane studium zagospodarowania przestrzennego - mówi Elżbieta Koterba, zastępca prezydenta miasta ds. rozwoju.

Studium to ogólny plan miasta, który określi na długie lata, co i gdzie będzie można budować. Dokument miał powstać w minionym roku, ale poczekamy na niego do roku 2012. Na razie o tym, gdzie można postawić budynki wyższe niż 55 metrów, mówi opracowanie wykonane w 2010 roku. Wprowadza ono jednak surowe ograniczenia, które mają za wszelką cenę chronić panoramę miasta oglądaną m.in. z kopca Kościuszki.

Dokument zezwala na stawianie wysokościowców niemal tylko na południu i południowym wschodzie Krakowa:

- obszar między ulicą Wielicką, a linią kolejową przy stacji w Płaszowie
- tereny pomiędzy planowaną trasą Ciepłowniczą i trasą S7 na Rybitwach
- tereny przy ul. Ka-mieńskiego
- tereny na południe od ulicy Kuklińskiego
- osiedla mieszkaniowe na Woli Duchackiej, Piaskach Nowych, Kurdwanowie
- tereny Centrum Handlowego "Zakopianka"
- tereny przy trasie wylotowej na Tarnów i Wieliczkę
- okolice węzła Bieżanów, południowa część os. Kliny
- południowa część osiedla Ruczaj w rejonie ulicy Bunscha i Bobrzyńskiego.

Wielu architektów, ekspertów i deweloperów nie zgadza się z ograniczeniami. Jeszcze w marcu tego roku jedna z firm deweloperskich zaprezentowała pomysł budowy przy ul. Skotnickiej na Dębnikach dwóch drapaczy chmur po 311 metrów wysokości. - To szalony pomysł - stwierdził wtedy prof. Andrzej Wyżykowski, główny architekt miasta. Poparł go wojewódzki konserwator zabytków i sprawa ucichła.

- O wysokościowcach trzeba debatować, ale najważniejsze to chronić historyczne dziedzictwo Krakowa - uważa prof. Witold Cęckiewicz, architekt. - Czy Kraków może być takim magnesem dla inwestorów jak Paryż? - pyta.

"Błękitka" i "szkieletora" "wbito" w okolice Grzegórzek w latach 70. Do pierwszego zdążyliśmy się przyzwyczaić. Początkowo miał być budynkiem Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej "Prasa". Jednak w latach 90. pokryto go szkłem i stał się siedzibą banków. Drugi aspirował do nowoczesnego hotelu i centrum konferencyjnego. Z planów nic nie wyszło.

A jakie jest twoje zdanie? Czy w Krakowie powinny powstawać wieżowce? Jeśli tak, to jaka lokalizacja byłaby dla nich najlepsza? A może wieżowce w ogóle nie powinny "szpecić" panoramy miasta? Czekamy na twoją opinię!

Academy(c) Awards. Plebiscyt na najlepszy akademik Krakowa!

Wybieramy najpiękniejszy rynek w Małopolsce! Weź udział w plebiscycie i oddaj głos!

Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto