Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Moje miasto. Centrum nędzy i rozpaczy pod Wawelem

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego w Krakowie.
Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego w Krakowie. Piotr Tymczak
Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego pod Wawelem to opuszczony, zrujnowany obiekt, obraz nędzy i rozpaczy. Wielkie otwarcie odbyło się w 2010 roku, koszt budowy wyniósł około 20 milionów złotych. Upadek tego przedsięwzięcia oznacza, że w urzędzie zmarnowano pieniądze albo zajmowały się nim niewłaściwe osoby, które nie potrafiły zagospodarować przestrzeni w tak atrakcyjnym miejscu.

CORT to ponad 700 metrów kwadratowych powierzchni. Działał tam punkt informacji turystycznej, kawiarnia, stoiska z pamiątkami. Podczas otwarcia prezydent Krakowa Jacek Majchrowski podkreślał: "Mam nadzieję, że ten prosty i funkcjonalny obiekt będzie służył wszystkim turystom przyjeżdżającym do Krakowa. Centrum ma zachęcać zarówno do zwiedzania Krakowa jak i miejscowości otaczających nasze miasto".

Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego w Krakowie.
Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego w Krakowie. Piotr Tymczak

Jak CORT obecnie zachęca do zwiedzania i pozostania w Krakowie? Pod Wawelem mamy smutny widok. Wszystko zamknięte na trzy spusty. Nie można już nawet skorzystać z toalety za jedyne 5 zł. Taka cena nie wróżyła sukcesu, mając na uwadze, że w pobliżu na bulwarach są dwa miejskie szalety, w których płaci się 2 zł.

Tak jak ta toaleta, tak cały obiekt CORT wbudowany w bulwary okazał się wielką porażką. Nie przyjęła się tam żadna działalność. "Zasłynął", gdy przybyły tam tłumy po darmowe wejściówki na treningi piłkarzy Anglii, Holandii i Włoch podczas Euro 2012 i doszło do organizacyjnej wtopy, bo ścisk był taki, że ludzie omal się nie stratowali.

Tłum oczekujących przed CORT po wejściówki na otwarte treningi podczas Euro 2012.
Tłum oczekujących przed CORT po wejściówki na otwarte treningi podczas Euro 2012.
Anna Kaczmarz

Teraz hula tam wiatr i śmieci. Jak zrobi się gorąco, to ten betonowy bunkier wraz z sąsiadującym z nim zabetonowanym placem będzie pełnił rolę wielkiej miejskiej patelni.

Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego w Krakowie.
Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego w Krakowie. Piotr Tymczak

Co z tym fantem zrobić? Przygotowywana jest rewitalizacja bulwarów wiślanych, planowane są na nich tereny rekreacyjne, więcej zieleni. Można uzupełnić projekt o przestrzeń parkową na terenie CORT pod Wawelem.

Jeżeli jednak władze miasta uznają, że nie warto wyburzać niefunkcjonalnego obiektu, to można ogłosić konkurs na działalność kulturalną czy gastronomiczną i odbetonować sam plac. Może w końcu się uda. Niektóre płytki już same się tam odrywają od ziemi, jakby chciały ze wstydu uciec jak najdalej.

Wielka akcja Lasów Państwowych : #sadzimMY

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Moje miasto. Centrum nędzy i rozpaczy pod Wawelem - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto