Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków: nadal nie ma gdzie leczyć oczu dzieci

Anna Górska
W Krakowie wciąż nie ma całodobowego oddziału okulistycznego dla dzieci. Chorzy odsyłani są z placówki do placówki i zdani tylko na dobrą wolę lekarzy dla dorosłych, którzy mają prawo odmówić pomocy.

Czytaj także: Burza wokół nowego systemu finansowania NFZ: lekarze nie zlecą badania, bo... nie ma go w katalogu

O sześciogodzinnych wędrówkach rodziców po całym Krakowie w poszukiwaniu lekarza, który wyciągnie okruch z oka dziecka, pisaliśmy w lutym tego roku. Szefowie szpitali, Narodowego Funduszu Zdrowia, wojewoda małopolski - wszyscy byli oburzeni sytuacją. Padły wówczas deklaracje, że należy ten problem natychmiast rozwiązać. Bo chodzi o bezpieczeństwo dzieci!

Postanowiliśmy więc sprawdzić, co udało się w ciągu prawie pół roku załatwić. - Nic - rozkłada ręce Alina Górniak-Bednarz, wojewódzki konsultant ds. okulistyki. - Nie mam już sił walczyć. Byłam u wojewody, u dyrekcji wydziału polityki społecznej w Urzędzie Wojewódzkim, pisałam pisma do wielu instytucji. Na razie żadnych efektów - nie kryje żalu dr Górniak-Bednarz.

W małopolskim NFZ także bezradnie rozkładają ręce. Jolanta Pulchna, rzecznik funduszu, mówi, że przez dwa lata rezerwowano kwotę na sfinansowanie oddziału okulistycznego dla dzieci. - Mimo rozmów z Uniwersyteckim Szpitalem Dziecięcym, Wojewódzkim Szpitalem Okulistycznym i Scanmedem żadna z placówek nie podjęła się stworzenia takiego oddziału - podkreśla Pulchna. - Wielka szkoda, ponieważ rozwiązałoby to problem odsyłania dzieci od szpitala do szpitala, a nawet na Śląsk, bo jak wiemy i takie przypadki się zdarzają. Narodowy Fundusz Zdrowia nie ma żadnej mocy, by zmusić do tworzenia nowych jednostek - kwituje Pulchna.

Maciej Kowalczyk, szef Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu tłumaczy, że problemu wciąż nie udało się rozwiązać, bo brakuje dziecięcych okulistów. - To główny powód - podkreśla dyr. Kowalczyk. Dodaje, że od 1 kwietnia tego roku do jego placówki są oddelegowani okuliści rezydenci ze Szpitala Uniwersyteckiego. - Pełnią dyżury tylko przed południem, ale może uda się poprzez taką współpracę zachęcić ich do tej specjalizacji - zaznacza szef "Prokocimia". - Szukamy też specjalistów po całej Polsce. Nadziei nie traci też Joanna Sieradzka, rzecznik wojewody.

Zapewnia, że jej szef trzyma rękę na pulsie. - Sprawę zbadał wydział polityki społecznej, który przygotował obszerny materiał o okulistyce w regionie. Wojewoda planuje kolejne spotkanie w tej sprawie - relacjonuje Sieradzka. Pacjenci czekają i po pomoc jeżdżą na Śląsk.

Sprawdź aktualny rozkład jazdy PKP Kraków

Chcesz iść za darmo do Parku Wodnego w Krakowie? **Rozdajemy bilety**

Urządź się w Krakowie!**Zobacz, jak to zrobić!**

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail**Zapisz się do newslettera!**

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto