Kraków. Magistrat rozesłał informacje o pedofilu z danymi osobowymi dziecka

Piotr Tymczak
Fot. Andrzej Banaś
Sprawą rozesłania wyroku sądu w sprawie pedofilii z danymi osobowymi poszkodowanego chłopca zajął się Urząd Ochrony Danych Osobowych.

Wydział Edukacji Urzędu Miasta Krakowa rozesłał do szkół ostrzeżenie, by nie zatrudniały u siebie Pawła J. skazanego za pedofilię na sześć miesięcy więzienia w zawieszeniu na trzy lata. Sąd zakazał też skazanemu wykonywania działań i zawodów związanych z wychowaniem, edukacją i opieką nad małoletnimi.

Problem w tym, że wraz z wyrokiem sądu krakowski magistrat rozesłał do szkół dane osobowe poszkodowanego chłopca. „Gazeta Wyborcza" informując o sprawie, zaznaczyła, że matka molestowanego chłopca pozywa gminę za ujawnienie danych osobowych dziecka.

- Ta sprawa od samego początku została negatywnie oceniona - informuje Agnieszka Świątek-Druś, rzeczniczka prasowa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. - Działania sprawdzające procedury weryfikowania przez szkoły karalności osób, które mają być zatrudnione, zostały zaplanowane na rok szkolny 2018/2019 i wkrótce się rozpoczną - dodaje.

W krakowskim magistracie potwierdzają, że 7 lutego 2018 r. do Wydziału Edukacji UMK wpłynęło w formie listu poleconego pismo Sądu Rejonowego dla Krakowa – Śródmieścia, Wydział II Karny wraz z odpisem prawomocnego wyroku. Artykuł 180 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r – Kodeks karny wykonawczy stanowi, że „W razie orzeczenia zakazu zajmowania określonego stanowiska lub wykonywania określonego zawodu, sąd przesyła odpis wyroku właściwemu organowi administracji rządowej lub samorządu terytorialnego oraz pracodawcy albo instytucji, w której skazany zajmuje objęte zakazem stanowisko lub wykonuje objęty zakazem zawód. Jeżeli skazany zajmuje stanowisko kierownicze lub inne odpowiedzialne stanowisko, sąd przesyła odpis wyroku również właściwej jednostce nadrzędnej. W odpisie wyroku nie ujawnia się danych pokrzywdzonego”.

- Sąd, przesyłając odpis wyroku nie usunął danych pokrzywdzonego (imienia i nazwiska). Wyrok w formie skanu dokumentów otrzymanych z sądu, w niezmienionej formie, został przekazany do dyrektorów samorządowych jednostek oświatowych za pośrednictwem poczty elektronicznej Wydziału Edukacji w dniu 15 lutego 2018 roku - wyjaśnia Dariusz Nowak z krakowskiego magistratu. - Jednym z wielu zadań dyrektorów szkół i placówek jest m. in. zapewnienie bezpieczeństwa uczniom i nauczycielom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę lub placówkę. Otrzymana z sądu dokumentacja przekazana została dyrektorom jednostek oświatowych jako sprawa niezwykle ważna i pilna, tym bardziej że dane o skazanym nie zostały ujęte w ogólnodostępnym Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym prowadzonym przez Ministra Sprawiedliwości w systemie teleinformatycznym - dodaje.

- Przekazana dyrektorom szkół informacja jest informacją uzyskaną w związku z wykonywaną funkcją i czynnościami służbowymi, zatem w tym zakresie dyrektorzy są zobowiązani do nieujawniania osobom nieuprawnionym i niewykorzystywania w sposób nieuprawniony uzyskanej informacji - podkreśla Dariusz Nowak. - W tej spdawie nie było i nie ma kontroli Urzędu Ochrony Danych Osobowych jak również nie wpłynął do nas pozew - dodaje.

W krakowskim magistracie wyjaśniają również, że „realizacja zadań szkół i innych placówek sektora oświaty nie jest możliwa bez wykorzystywania danych osobowych dotyczących nauczycieli, dzieci, ich rodziców oraz opiekunów prawnych czy też innych pracowników. Kierujący szkołami dyrektorzy, mając dostęp do wielu dokumentów zawierających dane osobowe, w tym dane wrażliwe, muszą dołożyć szczególnej staranności w celu ochrony interesów osób, których dane dotyczą. Dokumenty zawierające dane osobowe, jakimi dysponują dyrektorzy jednostek oświatowych, to – przekazywane im przez różne podmioty i instytucje – m.in.: opinie psychologiczne, opinie kuratorów sądowych, orzeczenia o niepełnosprawności, orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, ale również wyroki i postanowienia sądowe do realizacji".

ZOBACZ KONIECZNIE:

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Dzieje się w Krakowie

WIDEO: Poważny program - odc. 22: Kraków zatracony w zieleni. Serio?

Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Magistrat rozesłał informacje o pedofilu z danymi osobowymi dziecka - Dziennik Polski

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie