MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kościół Mariacki nadal w remoncie. Czyszczenie elewacji jednego z najcenniejszych zabytków Krakowa dało zadowalający efekt

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Wideo
od 12 lat
Parafia Mariacka w Krakowie kontynuuje II etap projektu „Dziedzictwo bazyliki Mariackiej. Konserwacja elewacji wież kościoła i hełmu wieży wyższej wraz z koroną królewską”. Podczas spotkań komisji konserwatorskiej, do czyszczenia powierzchni cegły, jak i elementów kamiennych wybrana została metoda ablacji laserowej. Wieżę hejnałową szczelnie zakryło rusztowanie, które służy zarówno konserwatorom elewacji, jak i dekarzom naprawiającym iglicę wieży. W piątek, 28 czerwca, wykonawcy przedstawili komisji konserwatorskiej rezultaty dotychczasowych prac. Efekty są zadowalające!

- Zakończono etap czyszczenia elewacji - elementów kamiennych i ceglanych - przy użyciu lasera. Dał on zadowalający efekt, dokładnie taki, jaki chcieliśmy uzyskać. Aktualnie trwają prace nad uzupełnianiem ubytków, które są w wątku ceglanym, fugi, ale również nad uzupełnianiem tych elementów kamiennych, które są wykonane między innymi z wapienia i piaskowca. Zakończono również prace przy drewnianych okiennicach wieży. Kolejnym etapem będą prace przy wyprawach tynkarskich, na których są dekoracje malarskie - mówi Katarzyna Pakuła-Major, konserwator zbiorów artystycznych bazyliki Mariackiej.

Ta metoda świetnie się spisała

- Stan techniczny cegły i spoiny na większości powierzchni jest dobry, wymianie podlegać będą tylko pojedyncze elementy. Dużo gorszy stan estetyczny prezentuje kamieniarka z białego wapienia, której łączenie z cegłą było znakiem firmowym monumentalnej architektury małopolskiej doby gotyku - tłumaczyli członkowie Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK) po wizytacji frontu prac w kwietniu br.

Wówczas również komisji przedstawiono trzy próby odczyszczenia cegły i kamienia za pomocą lasera. Czyszczenie powierzchni metodą ablacji laserowej zostało zaakceptowane przez komisję nadzorującą prace, ponieważ jest ona dużo mniej inwazyjna niż oczyszczanie za pomocą pary wodnej, piasku lub innych metod ściernych.

- Ogranicza się w ten sposób ryzyko nadmiernego starcia warstw powierzchniowych, które prowadziłoby do utraty oryginalnej substancji i ułatwiło przenikanie wody w głąb murów. Metoda ablacji laserowej nie powoduje też zapylenia okolicy i nie wiąże się z koniecznością utylizacji odpadów - tłumaczył SKOZK.

To już drugi etap prac

Parafia Mariacka rozpoczęła drugi etap projektu na początku marca br. Najpierw zabezpieczono teren, a w kolejnych dniach wykonawca przystąpił do budowy rusztowania.

- Z uwagi na konieczne działania naprawcze działaniom konserwatorskim poddane zostaną wszystkie elementy wieży hejnałowej i ściany szczytowej. W pierwszej kolejności konieczne jest zabezpieczenie luźnych elementów wątku kamiennego i ceglanego, które grożą osypaniem się - wyjaśniała nam w marcu Katarzyna Pakuła-Major.

Z kolei Marta Woźniak, specjalista ds. komunikacji społecznej parafii Mariackiej w Krakowie, tłumaczyła nam wówczas, że ze względu na rusztowania należy liczyć się z bardzo ograniczoną widocznością okien wieży, a co za tym idzie – hejnalisty odgrywającego hejnał. - Będzie on niewidoczny. Tradycja odgrywania hejnału pozostaje bez zmian. Za utrudnienia przepraszamy mieszkańców i turystów i prosimy o wyrozumiałość - mówiła.

Pod koniec sierpnia ubiegłego roku z kolei na iglicę wieży wyższej bazyliki Mariackiej wróciła złocona Korona Królewska, która wcześniej przez blisko 8 tygodni była poddawana renowacji. Prace konserwatorskie przy koronie i kuli głównej miały na celu powstrzymanie dalszej destrukcji tych niezwykle cennych zabytków, ale również poprawę ich estetyki. Najpierw oczyszczono je z brudu, poprzednich lakierów i ognisk korozji, a następnie wykonano niezbędne naprawy i wzmocnienia blach miedzianych. Zwieńczeniem było wykonanie nowych złoceń.

Całe zadanie (I i II etap) zostało wycenione na ok. 5,5 mln zł, a ubiegłoroczny zakres prac na 600 tys. zł. Inwestycja jest finansowana w 80 proc. przez SKOZK, a 20 proc. ze środków własnych bazyliki.

Wykonawcą prac jest konsorcjum firm: CONEKS Sp. z o.o. Sp. k. z Warszawy, Zakład budowlany „Szarek” Czesław Szarek z Nowego Sącza oraz Kompleksowa Obsługa Inwestycji Dawid Szlachta z Krzeszowic, a kierownikiem prac konserwatorskich został dr hab. Jarosław Adamowicz, konserwator dzieł sztuki. Z kolei Inspektorem Nadzoru Konserwatorskiego – mgr Katarzyna Pakuła-Major, konserwator zbiorów artystycznych bazyliki Mariackiej.

Restauracje z Polski otrzymały gwiazdki Michelin

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kościół Mariacki nadal w remoncie. Czyszczenie elewacji jednego z najcenniejszych zabytków Krakowa dało zadowalający efekt - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto