Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kierowcy! Pokażcie nam, gdzie się korkują ulice [MAPA]

Marcin Karkosza
fot. Michał Gąciarz
Nasi Czytelnicy oznaczają ulice w mieście, gdzie powstają utrudnienia i podpowiadają, jak je usunąć. Listę przekażemy drogowcom. ZIKiT obiecuje przeanalizować wszystkie zgłoszenia kierowców.

W ostatnich dniach Czytelnicy alarmowali nas o fatalnej sytuacji na zatkanych ulicach Krakowa. Zgłoszeń było wiele, więc stworzyliśmy mapkę korków w mieście. Każdy krakowianin może nam zgłosić kolejny punkt (sam też może go nanieść na naszej stronie internetowej). Naszą mapę pokazaliśmy przedstawicielom Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Drogowcy dołączyli się do naszej akcji. Obiecują przeanalizować wszystkie zgłoszenia. A my, razem z nimi i Czytelnikami, szukamy rozwiązań, które usprawnią ruch, zanim do miasta przyjadą zmotoryzowani studenci i zrobi się jeszcze ciaśniej.

Sznury aut na ulicach
Nasi reporterzy sprawdzili, jak zakorkowane są krakowskie ulice w godzinach szczytu. Godzina 15.15, Rynek Podgórski. Sznur aut ciągnie się w stronę Korony i dalej, aż do ronda Matecznego. Kierowcom puszczają nerwy. - Na ulicach jest katastrofa, gorzej jeździ się z dnia na dzień. Miasto się zatyka - mówi jadący tą ulicą Krzysztof Kowal. - Boję się jednak, że horror dopiero się zacznie, gdy do miasta wrócą studenci - dodaje.

Godz. 16.30, przenosimy się na ulicę Grzegórzecką. Korek rozpoczyna się przy Hali Targowej, a auta w ślimaczym tempie przesuwają się w stronę ronda Grzegórzeckiego. - Szlag mnie trafia. Wszędzie, gdziekolwiek się ktoś ruszy, to remonty albo zamknięte ulice. A objazd wkoło Plant to poroniony pomysł - opowiada zirytowany Janusz Janowski. - Nie widzę, aby miasto robiło cokolwiek, by poprawić sytuację. Tragedia! - wykrzykuje.

Jak co dzień, "stoi" także zakopianka. - To miasto to jeden wielki korek. Tak się nie da jeździć! - oburza się Zygmunt Gąsior. W trakcie naszej rozmowy jego auto przesuwa się zaledwie o kilka metrów.

Kierowcy wskazują i radzą
Na naszej interaktywnej mapie Czytelnicy wskazują, gdzie przejechać jest najtrudniej i jakie są przyczyny powstawania zatorów. Od poniedziałku wskazali ponad 30 takich miejsc (wybrane przykłady zamieszczamy w ramce powyżej).
Urzędnicy przyznają, że zgłoszenia od mieszkańców oraz proponowane przez nich rozwiązania mogą przyczynić się do poprawy sytuacji na krakowskich drogach.

- To właśnie kierowcy na co dzień korzystają z wprowadzonych na ulicach i skrzyżowaniach rozwiązań, dlatego ich uwagi są dla nas cenne - mówi Michał Pyclik. - Część ze zgłoszeń dotyczy m.in. propozycji zmiany ustawienia sygnalizacji świetlnej, jednak w wielu przypadkach przedstawione propozycje rozładowania korków wymagają wprowadzenia sporych zmian w organizacji ruchu oraz inwestycji - dodaje rzecznik.

Drogowcy obiecują jednak pomóc w akcji "Krakowskiej". Czytelnicy mogą zgłaszać swoje propozycje do końca tygodnia.
Nasza interaktywna mapa dostępna jest na stronie internetowej pod adresem: www.gazetakrakowska.pl. Wykaz zakorkowanych punktów, wraz z uwagami i propozycjami zmian od Czytelników przekażemy do ZIKiT. - Wszystkie zostaną przekazane do odpowiednich działów i naszych inspektorów oraz przeanalizowane - zapewnia Michał Pyclik. - Możliwe, że dzięki nim uda się rozwiązać utrudnienia dla kierowców - kwituje.

WSPÓŁPRACA: Michał Kocjan

Czytelnicy wskazują, gdzie tworzą się korki

  • Skrzyżowanie ul. Łokietka i ul. Opolskiej.
  • Karol zgłasza: Korki w tym miejscu tworzą się, bo światła nie są połączone w tzw. "zieloną falę".
  • Skrzyżowanie ul. Batalionu Skała i ul. Łokietka. Aga :
  • Korki tworzą się tutaj rano i wieczorem. Pomóc może budowa ronda naleśnikowego u wylotu ul. Krowoderskich Zuchów lub budowa parkingu dla osób dojeżdżających z północnego Krakowa (Zielonki).
  • Skrzyżowanie ul. Opolskiej i ul. Prądnickiej.
  • Tomasz: W godzinach szczytu brakuje miejsca dla skręcających w lewo w ul. Pradnicką, blokują oni lewy pas ul. Opolskiej. Zmniejsza to płynność ruchu na odcinku od ul. Lublańskiej. Jest to ostatnie wąskie gardło, które stwarza wiele niebezpiecznych sytuacji.
  • Skrzyżowanie ul. Żmujdzkiej i al. 29 Listopada. Piotr:
  • Rozładować korki pomógłby nakaz skrętu w prawo przy wyjeździe z ul. Żmujdzkiej.
  • Skrzyżowanie al. 29 Listopada i ul. Siewnej. Grzegorz: Kierowcy skręcający za wiaduktem w lewo w ul. Siewną blokują jedyny pas ruchu w oczekiwaniu na przepuszczenie przez jadących z naprzeciwka. Ten lewoskręt przyczynia się do korków tworzących się aż do Węgrzec czy cmentarza Rakowickiego. Rozwiązanie to zakaz skrętu w lewo jadąc w stronę Warszawy. Na ul. Siewną można spokojnie dostać się przez ul. Jabłonną.
  • Skrzyżowanie ul. Stella - Sawickiego z al. Bora-Komorowskiego.
  • Mateusz: Powinno się pomyśleć nad zastosowaniem zanikającego pasa ruchu, z którego mogliby korzystać skręcający w prawo.

Stworzyliśmy i udostępniliśmy Wam formularz, w którym można wpisywać miejsca, gdzie tworzą się korki oraz propozycje rozwiązań.

"Korki w Krakowie" - Wasze zgłoszenia i pomysły nowych rozwiązań [FORMULARZ, GOOGLE DOCS]

MAPA KORKÓW W KRAKOWIE. ZGŁOŚ POMYSŁ ICH ROZŁADOWANIA

Znasz miejsca w Krakowie, gdzie tworzą się korki? Masz pomysł jak je rozwiązać? Wpisz go do naszego formularza. Napisz na forum pod artykułem! Daj nam znać! Czekamy na informacje, zdjęcia i nagrania wideo! Przyślij je na adres [email protected]. Do Twojej dyspozycji są też nasze profile na Facebooku: Mój Reporter Kraków | Gazeta Krakowska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto