Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielki remont na Wawelu. Na Wieży Zegarowej pilnie trzeba wymienić nadwątloną belkę

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Widok z Wieży Zegarowej na Wieżę Srebrnych Dzwonów katedry wawelskiej
Widok z Wieży Zegarowej na Wieżę Srebrnych Dzwonów katedry wawelskiej Paweł Krzan / Biuro SKOZK
Zdiagnozowano zagrożenie, a teraz niełatwe zadanie przed ekipą prowadzącą konserwację Wieży Zegarowej - jednej z wież katedry na Wawelu, najwyższej budowli wzgórza wawelskiego. Specjaliści dotarli właśnie do więźby pod blaszanym hełmem wieży. Jak się okazuje, pilnej wymiany wymaga główna, pięciometrowa belka, na której opiera się konstrukcja więźby.

Wieża Zegarowa na Wawelu przechodzi od jesieni ubiegłego roku gruntowny remont. Jest to jeden z tzw. projektów kluczowych Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa, które mają zapewnione dofinansowanie w latach 2022-2025. Szacowany koszt prac to nieco ponad 7,5 mln zł, z czego 78 proc. (prawie 5,9 mln zł) pokryje Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa (który rozdziela środki z NFRZK), a pozostałą kwotę zapewni parafia katedralna.

Jak zwraca uwagę SKOZK, którego przedstawiciele właśnie zapoznali się na miejscu z zaawansowaniem i efektami prac na wieży, konieczna wymiana belki z konstrukcji więźby będzie przedsięwzięciem bardzo złożonym pod względem logistycznym - z uwagi na bardzo trudny dostęp dla ekip konserwatorskich i budowlanych: na najwyższe poziomy wieży można dostać się jedynie wielokrotnie zakręcającymi, stromymi schodami o szerokości zwykłej drabiny i zbliżonej konstrukcji.

"Wymiana nadwątlonej belki jest warunkiem dalszego remontu. Zdaniem specjalistów wymienić trzeba będzie jeszcze przynajmniej jedną, krótszą belkę, do której zamontowany był gong zegara" - przekazuje Biuro SKOZK.

Budowę Wieży Zegarowej katedry wawelskiej rozpoczęto w drugiej połowie XIV wieku, a finalnie powstała w roku 1522, kiedy ukończono nadbudowę z czerwonej cegły. Charakterystyczny ogromny hełm pokrywający wieże, barokowy, pochodzi z lat 1713-16. Zaprojektował go Kacper Bażanka (krakowski architekt, wykształcony w Rzymie, do którego dzieł w Krakowie należy m.in. kościół Misjonarzy na Stradomiu czy domek loretański przy klasztorze Kapucynów). Na wieży umieszczone są dwa dzwony zegarowe (gongi), wybijające godziny i kwadranse. W narożach wieży znajdują się wykonane z blachy miedzianej posągi: św. Kazimierza, św. Wacława, św. Stanisława i św. Wojciecha.

Trwający remont Wieży Zegarowej obejmuje konserwację i naprawę hełmu z blachy miedzianej wraz z figurami z miedzi, a także konserwację drewnianej konstrukcji wieży i wymianę uszkodzonych elementów. "Przyjęty program prac zakłada zabezpieczenie i pozostawienie jak największych fragmentów obecnych blach, które mimo wielu napraw pochodzą w większości z epoki baroku. Nowe, konieczne wstawki ze współczesnej blachy trafić mają przede wszystkim w zakamarki niewidoczne dla postronnego obserwatora, często najmocniej uszkodzone przez wiatry, deszcze i śnieg" - przypomina SKOZK.

Hełm wieży ma też na nowo błysnąć przywróconymi złoceniami. Rysy i pęknięcia ścian wieży specjaliści zabezpieczą iniekcjami. Ostatni poważny remont wieży odbył się na przełomie XIX i XX wieku.

W ostatnich dniach maja zamilkł wydzwaniający kwadranse dzwon z Wieży Zegarowej. Cymbał kwadransowy został zdjęty z drewnianej konstrukcji nośnej wieży, by mógł przejść konserwację i badania. Jak poinformowała parafia katedralna, konserwacji doczeka się również cymbał wiszący na niższym poziomie wieży, który od 1519 r. nieprzerwanie wybija pełne godziny.

Zapisy na darmowe szczepienie przeciwko wirusowi HPV

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wielki remont na Wawelu. Na Wieży Zegarowej pilnie trzeba wymienić nadwątloną belkę - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto