Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Głośny film Ołeha Sencowa trafia do krakowskiego Kina Pod Baranami. "Nosorożec" to niekonwencjonalna historia gangsterska

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
OŁeh Sencow mógł zrealizować swego "Nosorożca" m.in. dzięki wsparciu finansowemu polskiej firmy Apple Film Production
OŁeh Sencow mógł zrealizować swego "Nosorożca" m.in. dzięki wsparciu finansowemu polskiej firmy Apple Film Production Materiały prasowe
Zachwycił już festiwalową publiczność, teraz przyszedł czas na zdobycie uznania polskich widzów. „Nosorożec” Ołeha Sencowa, ukraińskiego reżysera i aktywisty społecznego, można będzie obejrzeć w środę 15 grudnia o godz. 18.15 w Kinie Pod Baranami.

FLESZ - Krótszy tydzień pracy?

od 16 lat

„Nosorożec” został wcześnie doceniony przez międzynarodową publiczność, gdy już na etapie prezentacji projektu w 2012 roku zdobył nagrody w Sofii, Erewaniu i Odessie. Zdjęcia miały się rozpocząć w 2014 roku, ale przygotowania przerwało uwięzienie Ołeha Sencowa na podstawie sfabrykowanych zarzutów, wniesionych przez okupacyjny rząd rosyjski. Do realizacji filmu reżyser mógł wrócić dopiero po pięciu latach, w 2019 roku, po uwolnieniu z łagru.

Mimo opóźnienia w powstawaniu „Nosorożca”, film nie stracił nic ze swojej aktualności. Z kluczowymi scenami osadzonymi w przeszłości, w subtelny sposób porusza kwestie sprawiedliwości i współczucia. Aktualność filmu potęguje wyjątkowa ścieżka życiowa reżysera.

Tytułowy Nosorożec to młody mężczyzna, mocny i sprawny fizycznie, wyjątkowe połączenie siły, spokoju i lekkomyślności. Po raz pierwszy spotykamy go na ulicach małego postsowieckiego miasteczka, które odegrało kluczową rolę w kształtowaniu jego charakteru. Obserwujemy, jak dorasta na tle wzlotów i upadków swojego życia rodzinnego. Kolejne wydarzenia z jego życia przebiegają według schematu wspólnego dla epoki życia sowieckiego: jeść lub być zjedzonym, bić lub być bitym. Nosorożec, odważny i fizycznie potężny, szybko awansuje w hierarchii lokalnego gangu przestępczego, stając się wkrótce jego przywódcą.

Film został zaprezentowany na wielu festiwalach zachwycając krytyków i publiczność. Po pokazach w sekcji Orizzonti na 78. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji i Konkursie Międzynarodowym na Warszawskim Festiwalu Filmowym, ukazały się publikacje na temat „Nosorożca” na łamach portali na całym świecie. Pisali o nim między innymi Reuters, U.S. News, Deutsche Welle, France24 i wiele innych.

"Byłaby to kolejna prosta historia gangsterska, gdyby nie poetyckie zdjęcia w pierwszym rozdziale filmu, mocna kreacja debiutanta Serhiia Filimonowa i decyzja reżysera o umieszczeniu życia Nosorożca w kontekście zachodzących zmian społecznych i politycznych" - pisze serwis Cineuropa. "Podczas gdy tytułowy bohater pozostaje czymś w rodzaju zagadki, film „Nosorożec” jest przekonującym, pomysłowym wizualnie obrazem specyficznego i bardzo niebezpiecznego świata" - dodaje Deadline.

„Nosorożec” został zrealizowany w koprodukcji ukraińsko-polsko-niemieckiej ze wsparciem Funduszu Rady Europy Eurimages. Z polskiej strony koproducentem jest Apple Film Production, firma kierowana przez Dariusza Jabłońskiego, Violettę Kamińską i Izabelę Wójcik. Dla Apple Film to już trzeci projekt związany z Ołehem Sencowem.

Ołeh Sencow to reżyser, scenarzysta, były więzień polityczny i działacz polityczny. Międzynarodowa premiera jego debiutu filmowego „Gamer” odbyła się w 2011 roku na festiwalu w Rotterdamie. Po aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku, Sencow został aresztowany, oskarżony o planowanie aktów terrorystycznych i potajemnie przewieziony do Moskwy. Mimo braku dowodów skazano go na 20 lat łagru o podwyższonym rygorze.

Przez 5 lat trwała globalna kampania #FreeOlegSentsov o jego uwolnienie, w której wiodącą rolę grały Europejska i Polska Akademia Filmowa. W więzieniu Sencow napisał powieść i zbiór opowiadań, zza krat wyreżyserował także film "Numery" na podstawie własnego scenariusza. Po pięciu latach w łagrze, 7 września 2019 roku, został uwolniony w ramach wymiany więźniów między Rosją a Ukrainą. Nie ustaje w działaniach na rzecz oswobodzenia wszystkich więźniów ukraińskich, pozostających w rosyjskich więzieniach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Głośny film Ołeha Sencowa trafia do krakowskiego Kina Pod Baranami. "Nosorożec" to niekonwencjonalna historia gangsterska - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto