Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy podziemny Kraków może być atrakcyjny?

Agnieszka Maj
Joanna Urbaniec
W Nowej Hucie jest ponad 200 schronów. Powstał pomysł, by je wykorzystać i stworzyć podziemne trasy do zwiedzania. Zobaczymy, czy jest to pomysł realny.

Co kryją krakowskie schrony [ZDJĘCIA]

Schrony znajdują się pod niemal każdym blokiem, a także pod kombinatem. Często są w nich garaże albo piwnice. A mogłyby być stać się atrakcją turystyczną. Forum Mieszkańców Nowa Huta pracuje nad pomysłem, w jaki sposób je wykorzystać i otworzyć.

Tak wyglądają krakowskie kanały [ZDJĘCIA]

Tomasz Urynowicz zwrócił się do prezydenta z prośbą o zarezerwowanie w przyszłorocznym budżecie pieniędzy na opracowanie naukowe na temat nowohuckich schronów oraz przeprowadzenie "analizy możliwości utworzenia Podziemnej Nowej Huty".

Miałaby ona powstać na wzór tras w Sandomierzu czy Rzeszowie. Schrony w tej części miasta to nie tylko unikatowe obiekty architektury PRL, ale także pozostałości po zimnej wojnie. Przestały być budowane dopiero w latach 80. ubiegłego wieku.

- Cieszą się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. Do schronu udostępnianego pod kinem Światowid tworzą się coraz większe kolejki - mówi Maciej Miezian, historyk Nowej Huty.

W Krakowie mamy nie tylko schrony, które są pamiątką zimnej wojny, ale także te, które wybudowali Niemcy. Znajdują się m.in. pod pl. Inwalidów i parkiem Krakowskim. Od czasu do czasu są udostępniane.

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto