Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biskup Damian Muskus, Agnieszka i Krzysztof Globiszowie, Adam Małysz i Anna Chojczak - to laureaci Medalu im. Św. Brata Alberta za rok 2023

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Kapituła Medalu św. Brata Alberta przyznała medale za 2023 rok. Do kogo trafią?
Kapituła Medalu św. Brata Alberta przyznała medale za 2023 rok. Do kogo trafią? Aleksandra Łabędź
Fundacja Anny Dymnej "Mimo Wszystko" i Fundacja im. Brata Alberta po raz 24. organizują "Albertianę" - święto teatralne artystów z niepełnosprawnością intelektualną oraz ich terapeutów. Gala podsumowująca tegoroczny konkurs odbędzie się 8 kwietnia na Dużej Scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Wtedy też zostaną uhonorowani laureaci Medalu im. Świętego Brata Alberta za rok 2023: ksiądz biskup Damian Muskus, Agnieszka i Krzysztof Globiszowie, Adam Małysz oraz Anna Chojczak.

Kapituła Medalu im. św. Brata Alberta, zebrana w 107 rocznicę śmierci swojego Patrona, przyznała doroczne Medale Świętego Brata Alberta.

Laureatami roku 2023 zostali:

  • Ksiądz Biskup Damian Muskus - za wieloletnią działalność charytatywną na rzecz osób z niepełnosprawnościami, chorych i potrzebujących
  • Agnieszka i Krzysztof Globiszkowie - za działalność charytatywną na rzecz osób z niepełnosprawnościami, a zwłaszcza za wspieranie Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko"
  • Adam Małysz - za działalność charytatywną na rzecz osób z niepełnosprawnościami i potrzebujących
  • Anna Chojczak - za wieloletnią działalność społeczną na rzecz osób z niepełnosprawnościami, a zwłaszcza za działania w Stowarzyszeniu "Czuję Sercem" z Konstantynowa Łódzkiego

Medal Św. Brata Alberta to wyróżnienie ustanowione w 1997 r., któremu patronuje Św. Brat Albert. Corocznie ogólnopolska kapituła, powołana przez Fundację im. Brata Alberta, przyznaje go ludziom szczególnie zasłużonym w niesieniu pomocy osobom z niepełnosprawnościami i potrzebującym pomocy.

Jako pierwszy medal otrzymał śp. ks. Franciszek Macharski. W latach następnych medale otrzymali m.in. : śp. bp Jan Chrapek, Rzecznicy Praw Obywatelskich: prof. Andrzej Zoll i śp. dr Janusz Kochanowski, aktorki: Anna Dymna, Ewa Błaszczyk i Małgorzata Kożuchowska, piosenkarze: Eleni Tzoka, Lidia Jazgar, Irena Santor, Monika Kuszyńska, Marek Piekarczyk, Paweł Kukiz, Adam Nowak, sportowcy: Agnieszka Radwańska, Urszula Radwańska, Otylia Jędrzejczak, Mariusz Wlazły, Marcin Gortat, Jerzy Dudek, Piotr Zieliński, podróżnik i polarnik Marek Kamiński, restaurator Jan Kościuszko oraz kompozytor Jan Kanty Pawluśkiewicz.

Podczas konferencji prasowej podczas której ogłoszono laureatów Medalu nie zabrakło również wspomnienia Prezesa Fundacji im. Brata Alberta - zmarłego w styczniu br. ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego.

- Fundacja im. Brata Alberta jest dziełem, które ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski tworzył przez 37. lat. Był dla nas nie tylko prezesem, ale również przyjacielem, duchowym przewodnikiem, opiekunem i przede wszystkim osobą, na którą zawsze mogliśmy liczyć. Dawał mieszkańcom, podopiecznym i pracownikom ogromne poczucie bezpieczeństwa. Nie łatwo jest prowadzić prawie 40. ośrodków dziennych i całodobowych na terenie całej Polski, do których każdego dnia przyjeżdża ponad 1 200 osób z niepełnosprawnościami. Jest to ogromne wyzwanie i odpowiedzialność, a pomimo wszystko ksiądz Tadeusz tworzył Fundację i powtarzał, że Fundacja to nie budynki i konta bankowe, ale przede wszystkim ludzie - mówiła wiceprezes Fundacji im. Brata Alberta Małgorzata Urbanik i dodała: - Pomimo iż księdza nie ma już wśród nas, to dołożymy wszelkich starań by zgodnie z jego wolą kontynuować dzieło Fundacji najlepiej jak tylko możemy.

- To była ostatnia Kapituła, gdzie mieliśmy to szczęście, że był z nami ks. prezes i przyjaciel - ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. On tak bardzo cieszył się z tych wszystkich licznych wniosków, które wpływały co roku do Kapituły o ten zaszczytny, wyjątkowy Medal Św. Brata Alberta - dodał Jan Bujnowicz, Przewodniczący Kapituły Medalu św. Brata Alberta.

Medale zostaną wręczane na początku kwietnia

Medal przedstawiający św. Brata Alberta przytulającego dzieci zaprojektowany został przez Krzysztofa Sieprawskiego, mieszkańca Schroniska dla Niepełnosprawnych Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach.

Wręczenie medali odbędzie się w poniedziałek, 8 kwietnia 2024 roku w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie podczas 24. Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną "Albertiana" organizowanego przez Fundację im. Brata Alberta oraz Fundację Anny Dymnej "Mimo Wszystko".

- Zawsze podkreślam moim studentom ze szkoły teatralnej, że największą siłą na scenie jest radość z tego, że się gra. Osoby z niepełnosprawnością intelektualną mają w sobie tę radość, bez względu na to, co grają. Na scenie czują się szczęśliwi, potrzebni, ważni. Są na niej czegoś pewni. A kiedy grają, to grają całymi sobą. Ludzie, którzy przychodzą na "Albertianę" to widzą. Dlatego jak już przyjdą na nasz festiwal, to potem na niego wracają - podkreśla Anna Dymna, pomysłodawczyni "Albertiany".

Tegoroczna "Albertiana" znajduje się na etapie finałów regionalnych. Zwycięzców konkursu poznamy do końca lutego. To oni zaprezentują swoje spektakle oraz piosenki 8 kwietnia na Dużej Scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.

Internetowi oszuści w natarciu!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto