Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zobacz, jak wyglądał dawny Kazimierz. Wystawa 3D w Starej Synagodze [wizualizacje]

Redakcja
Od 27 czerwca Cracovia Iudaeorum 3D pokaże, jak wyglądały domy i synagogi na dawnym Kazimierzu.

Gdzie mieszkał słynny Lewko, bankier, żupnik i dzierżawca królewskiej mennicy, albo jak wyglądał Kazimierz przed potopem szwedzkim można zobaczyć w Starej synagodze w 3D.

Dzięki cyfrowej rekonstrukcji można się przenieść do XV i XVII wieku. Cracovia Iudaeorum powstała w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa jako efekt współpracy muzealnej Pracowni Dokumentacji Architektury i Zmian Urbanistycznych Miasta Krakowa z krakowskimi naukowcami, autorytetami w dziedzinach historii, architektury i archeologii.

Rekonstrukcji towarzyszy także kolekcja numizmatów i ceramik związanych z Kazimierzem i społecznością żydowską. Perełka kolekcji jest m.in. moneta z wizerunkiem głowy brodatego Żyda w stożkowej czapce, wybita przez żydowskiego mincerza w Krakowie w 1. połowie XIII wieku.

Wystawa jest czynna od 27 czerwca 2013 r. do 20 kwietnia 2014 r.

Ceny biletów:
normalny 9 zł
ulgowy 7 zł
szkolny, grupowy 5,60 zł
rodzinny 18 zł

Rekonstrukcja cyfrowa nieistniejącej zabudowy w sąsiedztwie ul. św. Anny oraz Furty Żydowskiej w połowie XV wieku, obecny teren zabudowań Collegium Nowodworskiego. Widok perspektywiczny od południa. Po prawej bezpośrednio przy ulicy synagoga „antiqua” – wzmiankowana przed 1356 rokiem. Gotycki murowany budynek z wysokim dachem szczytowym posiadał we wschodniej ścianie charakterystyczny oculus oraz niewielką przybudówkę tzw. aron ha-kodesz. Na lewo od synagogi „starej” widoczna druga synagoga tzw. „nova” o podobnym programie architektonicznym (opisywana w dokumentach  z 1 połowy XV wieku). Pomiędzy nimi szachulcowy budynek łaźni oraz sąsiadujące z terenem kirkutu (wymienionego w zapisie z 1469 roku) dwie niewielkich rozmiarów murowane rytualne mykwy. W głębi, za nieistniejącą obecnie uliczką, domniemany zespół szpitalny oraz Dwór Tęczyńskich (wcześniej Dom Lewka) przy baszcie sąsiadującej z Furtą Żydowską, prowadzącą w kierunku najstarszego cmentarza żydowskiego położonego poza murami miejskimi.
Oprac. Piotr Opaliński

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto