Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakończyła się 61. edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Wygrały filmy dotykające trudnych problemów współczesnego świata

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Triumfatorem tegorocznej edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego został dokument "Spacer z aniołami" Tomasza Wysokińskiego, opowiadający o poszukiwaniu porwanego dziecka w Johannesburgu
Triumfatorem tegorocznej edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego został dokument "Spacer z aniołami" Tomasza Wysokińskiego, opowiadający o poszukiwaniu porwanego dziecka w Johannesburgu Materiały prasowe
W sobotę, 5 czerwca, w kinie Kijów międzynarodowe jury przyznało nagrody najlepszym filmom dokumentalnym, krótkometrażowym i animowanym, które przez cały tydzień rywalizowały w ramach 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego o względy ekspertów i publiczności w krakowskich kinach oraz w sieci.

FLESZ - Polska na baterie. Jesteśmy liderem ich eksportu

od 16 lat

W gali, prowadzonej przez Łukasza Wojtusika, wzięli udział przedstawiciele branży i miłośnicy kina z całego świata. Jedną z ważniejszych nagród festiwalu - nagrodę publiczności przyznaną przez „Magazyn Filmowy SFP” otrzymał dokument Anny Kokoszki-Romer i Mateusza Kudły - „Polański, Horowitz. Hometown”.

Niekwestionowanym zwycięzcą festiwalu został natomiast Tomasz Wysokiński, którego film „Spacer z aniołami” otrzymał najwyższy laur - Złotego Lajkonika „za rzetelne przeprowadzenie przez jądro ciemności, profesjonalizm w opowiadaniu, świadomą narrację po bezwzględnym, odległym świecie oraz film, o którym trudno przestać myśleć”. Dokument został wyróżniony także za muzykę autorstwa Pawła Mykietyna, za produkcję dla Piotra Kobusa i Agnieszki Drewno oraz otrzymał rekomendację krakowskiego festiwalu do Europejskiej Nagrody Filmowej.

Srebrne Lajkoniki w konkursie polskim, jury pod przewodnictwem Jana P. Matuszyńskiego, przyznało Tomaszowi Wolskiemu za pełnometrażowy film dokumentalny „1970”, Andrzejowi Cichockiemu za krótki dokument „Trochę raju” (także nagroda Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych za zdjęcia), Michalinie Musialik, autorce animacji „Psie pole” oraz Nastazji Gonerze za krótkometrażową fabułę „Pierwsze lato końca świata”.

Zwycięstwo w międzynarodowym konkursie filmów dokumentalnych, a tym samym możliwość ubiegania się o nominację do Oscara, zapewnił sobie film dokumentalny „Dalekowschodnia Golgota” Julii Serginy. Jury „jednogłośnie doceniło witalność filmu i dojrzały talent młodej reżyserki. Film pokazuje losy zdesperowanego, ale charyzmatycznego człowieka, który wykorzystuje nieposłuszeństwo do walki o demokrację”.

Srebrny Róg dla najlepszego filmu dokumentalnego o tematyce społecznej otrzymali Rintu Thomas i Sushmit Ghosh za „Ogniem pisane”. „Film przepełniony odwagą i niepohamowaną energią hindusek w walce o sprawiedliwość i prawdę” – uzasadniło swój wybór jury. Srebrnym Rogiem dla reżysera filmu o wysokich walorach artystycznych, zostali nagrodzeni Oan Kim i Brigitte Bouillot za „O mężczyźnie, który malował krople wody” – „piękny, medytacyjny esej filmowy o człowieku, traumie sprzed lat i misternej sztuce widzianej oczyma syna zafascynowanego twórczością ojca”.

Laureatami najstarszego festiwalowego konkursu – międzynarodowego konkursu filmów krótkometrażowych – zostali Michelle i Uri Kranot za obraz „Kat w domu” (Dania, Francja, Kanada). Jury doceniło go „za piękne splecenie historii pięciu pozornie niezwiązanych ze sobą postaci z wierszem Carla Sandburga „Kat w domu”, aż do niemal apokaliptycznej konkluzji”.

Srebrne Smoki to nagrody przyznawane najlepszym filmom krótkometrażowym, reprezentującym wszystkie gatunki konkursu. Srebrnym Smokiem za najlepszy dokument została nagrodzona Raluca Lupascu z Rumunii za „Bóg tutaj był!”. Najlepszym filmem animowanym okazał się włoski „Zły nastrój” reżyserii Lorisa Giuseppe Nese, a Srebrnego Smoka za najlepszy krótkometrażowy film fabularny, otrzymali Declan Lawn i Adam Patterson z Irlandii za film „Brutal”.

Krakowskim kandydatem do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii filmu krótkometrażowego został film „W ukryciu” Daniela Greya (Węgry, Francja, Kanada).

Nagrodę im. Macieja Szumowskiego za szczególną wrażliwość na sprawy społeczne ufundowaną przez Medicine otrzymał Marek Gajczak za film „Nature is My Homeland”. Z kolei Jury studentów Krakowa przyznało swoją nagrodę produkcji „W potrzasku” (reż. Hong Kong Documentary Filmmaker).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto