Tragedia w Prokocimiu. Gdy Alicja umierała z bólu, chirurg operował kolegę

Redakcja
W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w krakowskim Prokocimiu 13-letnia Alicja umierała z bólu przez całą noc, choć powinna trafić na stół operacyjny. Dziś nie mówi, nie chodzi, nie oddycha samodzielnie. Z naszych informacji wynika, że lekarz, który mógł pomóc małej pacjentce, tej samej nocy uczestniczył w operacji dorosłego mężczyzny. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że był to jego znajomy. Według informacji Gazety Krakowskiej i Onetu, Ministerstwo Zdrowia zleciło kontrolę w placówce.

Połowa lipca 2018 roku. Do Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu trafia 13-letnia Alicja. Skarży się na ostry ból brzucha, wymiotuje krwią. Zostaje skierowana na oddział pediatrii i gastroenterologii. Jego ordynatorem jest profesor Krzysztof Fyderek, jednocześnie dyrektor całego szpitala.

Lekarze diagnozują u dziewczyny chorobę Leśniowskiego-Crohna, czyli przewlekłą przypadłość układu pokarmowego. Jej objawami są biegunka, krwawienie, wzdęcia brzucha, gorączka, wymioty. Często u pacjentów, chorujących na tę dolegliwość, potrzebna jest interwencja chirurga.

Mimo że dziewczynka cały czas przebywa na oddziale, w kolejnych tygodniach bóle brzucha się nasilają.

Spokojnie, operować nie trzeba

Kryzys przychodzi w nocy z 14 na 15 sierpnia 2018 roku. Następuje znaczne zwiększenie dolegliwości bólowych z towarzyszącymi pojedynczymi wymiotami.

O 2.14 do dziewczyny wezwany zostaje dyżurny chirurg, który klinicznie i radiologicznie stwierdza stan niedrożności jelit. Konieczności natychmiastowej interwencji chirurgicznej jednak nie widzi.

Zaleca podawanie leków przeciwbólowych.

Nastolatka otrzymuje je od pielęgniarek w godzinach: 2.30, 2.50, 3.40, 5.00 oraz 6.30. Ból jednak nie ustępuje.

- Konsultacja chirurgiczna trwała bardzo krótko. Lekarz dotknął brzucha Alicji, stwierdził, że jest miękki. A przecież był twardy jak deska! - opowiada ojciec dziewczynki. Dodaje, że chirurg przyszedł do jego córki ubrany w strój, jaki lekarze zakładają na salę operacyjną.

Serce przestaje pracować

O godzinie 7 rano matka dziewczynki zauważa, że Alicja szybko oddycha i jest cała zimna. Później jej skóra robi się sina, a dziewczynka jest zlana potem.

Rano na oddział przyjeżdża ciocia dziewczynki. Jest jej chrzestną, pracuje jako pielęgniarka na SOR-ze w Prokocimiu.

Ciocia wszczyna alarm. Natychmiast zawiadamia lekarza dyżurnego oddziału, na którym leży Alicja i udaje się na oddział chirurgii, prosząc o szybką konsultację lekarza.

Od tego momentu wszystko dzieje się już szybko. Alicja w stanie ciężkim zostaje przewieziona na Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, a następnie - na blok operacyjny. Dochodzi jednak do zatrzymania krążenia. Po chwili udaje się przywrócić pracę serca. Dziewczynce trzeba wyciąć fragment jelita.

W kolejnych dniach stan dziecka jest skrajnie ciężki, Alicja ma objawy niewydolności wielonarządowej.

Stan wegetatywny

W marcu tego roku Alicja zostaje wypisana ze szpitala. Nie mówi, nie chodzi, nie oddycha samodzielnie. Trafia do ośrodka, gdzie rozpoczyna rehabilitację.

Stan małej pacjentki lekarze określają jako wegetatywny.

Miesięczny koszt jej leczenia wynosi 20 tysięcy złotych.

O stanie zdrowia dziecka rozmawiamy z mecenas Jolantą Budzowską, jednym z najbardziej znanych w Polsce adwokatów, zajmujących się sprawami medycznymi i błędami lekarzy. Właśnie mecenas Budzowska w imieniu rodziców zgłosiła sprawę do Rzecznika Praw Pacjenta.

- Pomimo systematycznie pogarszającego się stanu zdrowia dziecka, niereagującego na próby leczenia zachowawczego i stwierdzonej w badaniu radiologicznym niedrożności jelit, która nie ustąpiła po zastosowanym leczeniu, zaniechano operacji. Zabieg przeprowadzono dopiero, gdy stan dziecka był krytyczny - mówi prawniczka.

Mecenas Budzowska dodaje, że jej zdaniem na brak należytego monitorowania stanu dziecka i zwlekanie z operacją mógł mieć wpływ fakt, że w nocy z 14 na 15 sierpnia był początek długiego weekendu - wielu członków personelu medycznego przebywało na urlopach, a ci, którzy pozostali na nocnym dyżurze, byli prawdopodobnie nadmiernie obciążeni.

- Ponadto, według informacji przekazanych rodzinie, w nocy z 14 na 15 sierpnia 2018 roku odbywała się operacja osoby dorosłej, co mogło utrudnić dostęp do świadczeń medycznych dziecku, które przecież w pierwszej kolejności powinno uzyskać pomoc w szpitalu dziecięcym - dodaje mec. Budzowska.

Z naszych informacji wynika, że w operacji dorosłego pacjenta uczestniczył ten sam chirurg, który po godzinie 2 przyszedł na konsultację do Alicji. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że pacjent był jego znajomym.

Szpital odpowiada

Chcieliśmy porozmawiać o Alicji z władzami szpitala oraz z chirurgiem, który konsultował dziewczynkę. Wysłaliśmy listę szczegółowych pytań. Pierwszy raz 17 stycznia tego roku. Później ponowiliśmy próbę jeszcze dwukrotnie. Dostaliśmy lakoniczny komunikat:

„W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie, który jest placówką dedykowaną przede wszystkim do leczenia pacjentów pediatrycznych, w sytuacjach wyjątkowych udzielane są świadczenia medyczne osobom dorosłym w ramach publicznego systemu ochrony zdrowia. USDK zawsze w pierwszej kolejności dba o dobro małych pacjentów, a jakakolwiek pozastatutowa działalność jest wykonywana jedynie w ramach dodatkowych możliwości” - czytamy w przesłanym oświadczeniu, w którym podkreślono, że „nie ma związku pomiędzy tymi dwiema sytuacjami, których dotyczą pytania”.

- Wszyscy pacjenci USDK mają zapewnioną opiekę zgodną z aktualną wiedzą medyczną oraz wszelkimi procedurami obowiązującymi w szpitalu - dodaje szpital w oświadczeniu. Jego przedstawiciele twierdzą, że „zespół, będący na dyżurze, jest zawsze w pełni dyspozycyjny dla pacjentów”.

Czy operacja dorosłego mężczyzny w szpitalu dziecięcym była „sytuacją wyjątkową”, o jakiej pisze szpital? Na to pytanie jego przedstawiciele nie udzielili odpowiedzi.

Zapytaliśmy za to policję, czy w nocy z 14 na 15 sierpnia zeszłego roku doszło w Krakowie do poważnego wypadku. Funkcjonariusze w swoich bazach danych nie mają zarejestrowanego takiego zdarzenia.

Jak jeden palec ratowano

Jak wynika z naszych nieoficjalnych informacji, zabieg dorosłego mężczyzny zaplanowany był wcześniej. Personel medyczny miał się o nim dowiedzieć w godzinach popołudniowo-wieczornych. Placówka medyczna wystąpiła do Narodowego Funduszu Zdrowia o zgodę na rozliczenie tej operacji.

NFZ ostatecznie zabieg rozliczył.

- We wniosku szpital wyjaśniał konieczność przyjęcia pacjenta z urazem ręki (amputacja palca) przez Szpitalny Oddział Ratunkowy do Oddziału Ortopedyczno-Urazowego z powodu braku zgody na replantację palca w innych ośrodkach. Po wykonaniu zabiegu i obserwacji pacjenta został on przekazany do kontynuacji leczenia w 5 Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Krakowie - wyjaśnia Aleksandra Kwiecień, rzecznik prasowy małopolskiego oddziału NFZ.

Postanowiliśmy sprawdzić, czy rzeczywiście inne placówki nie chciały przyjąć pacjenta. Zapytaliśmy o to przedstawicieli Szpitala im. Rydygiera. To jedna ze znanych placówek zajmujących się replantacjami kończyn.

„Po zasięgnięciu informacji w dostępnych mi źródłach nie potwierdziłem zgłoszenia się, a tym bardziej odmowy pomocy Pacjentowi wymagającemu zabiegu replantacyjnego w szpitalu im. Ludwika Rydygiera w okresie (...) wskazanym” - możemy przeczytać w odpowiedzi przesłanej nam przez lekarza Wojciecha Gąsiora, pełniącego obowiązki rzecznika prasowego szpitala. Pytaliśmy zarówno o 14, jak i 15 sierpnia 2018 roku.

Oznacza to, że przedstawiciele Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w piśmie, wysłanym do NFZ, mogli nie podać prawdziwej informacji. Zapytaliśmy przedstawicieli placówki, jakie szpitale odmówiły przyjęcia pacjenta.

Otrzymaliśmy wymijającą odpowiedź, że „wszystkie działania szpitala zgodne były z przepisami zawartymi w Zarządzeniu (...) Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 26 września 2017 r. w sprawie wniosków o indywidualne rozliczenie świadczeń i Bazy Rozliczeń Indywidualnych”.

Chcieliśmy się także dowiedzieć, kto podpisał się pod dokumentem, w którym mogą być nieprawdziwe informacje, ale szpital nam tego nie przekazał.

- Wnioski o indywidualne rozliczenie świadczeń podpisywane są przez dyrektora placówki lub przez osobę upoważnioną do jego reprezentowania - informuje NFZ.

Kontrola

Kilka razy prosiliśmy przedstawicieli szpitala o możliwość spotkania z dyrektorem lecznicy, jak również z chirurgiem, który konsultował Alicję. Za każdym razem szpital odmawiał.

Jak dowiedzieli się dziennikarze Gazety Krakowskiej i Onetu, Ministerstwo Zdrowia zleciło przeprowadzenie kontroli w szpitalu. To efekt pisma, jakie do resortu skierowali rodzice Alicji. Kontrolę przeprowadzą konsultanci krajowi w dziedzinach pediatrii, chirurgii dziecięcej oraz gastroenterologii dziecięcej.

Mają dokonać oceny „postępowania personelu medycznego oraz prawidłowości procesu diagnostyczno-terapeutycznego, zastosowanego wobec małoletniej pacjentki”.

Postępowanie wyjaśniające wszczął też Rzecznik Praw Pacjenta. - „Ma na celu sprawdzenie, czy nie zostały naruszone prawa małej pacjentki do świadczeń zdrowotnych” - poinformowano nas w biurze rzecznika. Sprawę w swoim biurze zarejestrował również Rzecznik Praw Dziecka.

Śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Krakowie. Dotyczy ono m.in. „ewentualnego popełnienia przestępstwa z art. 156”, czyli spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Zapytaliśmy prokuraturę, czy badany będzie wątek operacji dorosłego mężczyzny. - „(...) badane są wszystkie wątki związane z ewentualnymi nieprawidłowościami w działaniach Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie” - brzmi odpowiedź.

Ciężar spoczywa na rodzicach

Rodzice dziewczynki nie chcą robić nikomu na złość. Nie żądają przeprosin ze strony szpitala. Mają jedynie nadzieję, że placówka wypłaci im odszkodowanie.

- Rehabilitacja Alicji jest droga. To koszt 20 tysięcy złotych miesięcznie. Może potrwać latami - mówi ojciec dziewczynki.

Alicja w maju miała 14 urodziny. Teraz kończyłaby 7. klasę. Jej mama wskazuje na obraz, namalowany przez dziewczynkę, który wisi na ścianie pokoju w centrum rehabilitacyjnym, gdzie teraz jest Alicja. Wspomina, że dziewczynka malowała, śpiewała. Była normalnym dzieckiem. Jak jej rówieśnicy.

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Materiał oryginalny: Tragedia w Prokocimiu. Gdy Alicja umierała z bólu, chirurg operował kolegę - Plus Nowa Trybuna Opolska

Komentarze 18

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jasińska
Poprzedni komentarz też jest mojego autorstwa...

Trzeba jasno powiedzieć ludziom, że leczyć to oni umieją ... ale w TV!!!

Prokocimek to szambo od lat i nawet niezbyt chore dziecko - lepiej pilnować dzień i noc! - kiedyś takiej możliwości nie było, ale podsłuchałam wykład pani doktor Sładek /też pracuje na gastroenterologii...i chyba już jest profesorem.../ dla studentów, których uczyła jak pozbywać się niewygodnych rodziców!!!

Wszystko co piszę - mogę potwierdzić w sądzie... a łapanki zdrowych dzieci do szpitala są normą /dzieci, które powinny być leczone w domu i nie powinny być narażone na ryzyko zakażenia.../, by wyrabiać limit i takie dzieci nie sprawiają medycznych problemów...
G
Gość
Prześwietlić majątki tych starych "pryków" co zajmują intratne posadki medyków, a nic nie umieją... lub nie chcą pomóc chorym dzieciom! - PROKOCIM to medyczna MAFIA umiejąca leczyć tylko medialne dzieci lub "swoich"... no i oczywiście te dzieci, których rodziców stać jeszcze na łapówki!... Gdy skończyła mi się kasiora na łapówki, a sprzedałam nawet ślubne obrączki i łańcuszek komunijny syna - MAFIA Prokocimska odmówiła diagnostyki i leczenia!
J
Jasińska
Co na to minister Ziobro??? - Ciekawe dlaczego łapówkarz jest już na wolności??? - i chodzi po Krakowie? - od aresztowania minęło zaledwie kilka miesięcy!!!

"... Krakowski chirurg dziecięcy Jan S. trafił w piątek po południu do zakładu karnego, gdzie odbędzie karę 2 lat i 8 miesięcy pozbawienia wolności. Lekarz został skazany za łapówki w 2016 r., ale unikał kary i ukrywał się. Policjanci zatrzymali go w piątek nad ranem.

Skazany za łapówki chirurg dziecięcy Jan S. musi odbyć karę więzienia

...Funkcjonariusze zatrzymali Jana S. w nowohuckiej placówce medycznej, do której zgłosił się jako pacjent. Po przeprowadzeniu formalnych czynności w komisariacie w piątek po południu skazany za korupcję chirurg trafił do więzienia, gdzie pozostanie przez 2 lata i 8 miesięcy...

...W 2016 r. Jan S. został skazany na karę pozbawienia wolności. Obrońcy chirurga bezskutecznie składali wnioski o ułaskawienie, a także o odroczenie kary. Jeszcze we wrześniu i październiku 2018 r. sąd nie zgodził się na odroczenie kary. Lekarz, chcąc uniknąć odpowiedzialności, ukrywał się poza Krakowem. Wobec Jana S. sąd wystosował nakaz doprowadzenia do więzienia.

...72-letni prof. Jan S. to były pracownik Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu. W ciągu kilkudziesięciu lat pracy pełnił tam m.in. funkcję ordynatora oddziału chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i oparzeń.

....Prokuratura oskarżyła go o to, że w ciągu 11 lat 27 razy przyjął pieniądze..."
G
Gość
Co na to minister Ziobro??? - Ciekawe dlaczego łapówkarz jest już na wolności??? - i chodzi po Krakowie?

"... Krakowski chirurg dziecięcy Jan S. trafił w piątek po południu do zakładu karnego, gdzie odbędzie karę 2 lat i 8 miesięcy pozbawienia wolności. Lekarz został skazany za łapówki w 2016 r., ale unikał kary i ukrywał się. Policjanci zatrzymali go w piątek nad ranem.

Skazany za łapówki chirurg dziecięcy Jan S. musi odbyć karę więzienia

Skazany za łapówki chirurg dziecięcy Jan S. musi odbyć karę więzienia

...Funkcjonariusze zatrzymali Jana S. w nowohuckiej placówce medycznej, do której zgłosił się jako pacjent. Po przeprowadzeniu formalnych czynności w komisariacie w piątek po południu skazany za korupcję chirurg trafił do więzienia, gdzie pozostanie przez 2 lata i 8 miesięcy...

...W 2016 r. Jan S. został skazany na karę pozbawienia wolności. Obrońcy chirurga bezskutecznie składali wnioski o ułaskawienie, a także o odroczenie kary. Jeszcze we wrześniu i październiku 2018 r. sąd nie zgodził się na odroczenie kary. Lekarz, chcąc uniknąć odpowiedzialności, ukrywał się poza Krakowem. Wobec Jana S. sąd wystosował nakaz doprowadzenia do więzienia.

...72-letni prof. Jan S. to były pracownik Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu. W ciągu kilkudziesięciu lat pracy pełnił tam m.in. funkcję ordynatora oddziału chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i oparzeń.

....Prokuratura oskarżyła go o to, że w ciągu 11 lat 27 razy przyjął pieniądze..."
G
Gość
To jest cały szpital .Wielka sława a leczenie takie sobie wiem coś na ten temat spędziłem tam z dzieckiem kilka miesięcy. A po przeczytaniu po latach histori horoby dziecka okazało się, że leczyli objawy a nie wyjaśnili skąd się biorą. Szkoda gadać.
G
Gość
2019-05-24T19:15:35 02:00, Inga:

Kilka lat temu zajechałam z 3letnim wówczas synem w nocy z 14 na 15 sierpnia z ostrym bólem brzucha.

Diagnoza, obustronna przepuklina pachwinowa z terminem zabiegu na 3 września w innej Krakowskiej klinice jednak poiformowano nas ...w razie czegokolwiek przed terminem planowanym tylko Prokocim!...

Oczywiście lekarza zainteresowało co ja taka obeznana w temacie wiec powiedziałam co i jak na co lekarz zaczął mnie straszyć ukrytymi rachunkami po zabiegu w tamtej klinice, przerwał badanie dziecka i zasugerował żeby opuścić szpital a w drzwiach wręczył swoją wizytówkę z promocyjną ceną na zabieg....

Krzysztof Fyderek, Andrzej Balaga.....lapowki i inne traktowanie ich znajomych, reszta niech zdycha....gowno nie szpita!

J
Jasińska
18 lat temu Fyderek był dyrektorem d/s lecznictwa i zastępcą dyrektora Kowalczyka ... także był ordynatorem na gastroenterologii... Bez łapówki nie tylko nie chciał i nie pomógł mojemu synowi, ale sukin...syn wespół z Kowalczykiem chciał mnie ukarać za to, że domagałam się diagnostyki i leczenia dziecka i sprawa trafiła do Sądu...

Dziecko musiałam leczyć sama...

Krakowski Sad nie ukarał skur ..wieli..., ale mam cała dokumentację - jak skurwie..le zamiast pomóc dziecku... - prześladowali mnie!

Jeśli rodzice dziewczynki są zainteresowani... mogę pomóc..

PROKOCIMEK to jedna wielka mafia, która dotychczas często chwali się, że "polsko-amerykański szpital" - jednak tylko z napisu na budynku, gdyż Amerykanie nie chcieli mieć z mafią nic wspólnego i zerwali współprace bodajże 30 lat temu!

Prokocim zajmuje się tylko dziećmi medialnymi /poparzona Angelika... czy zamrożony chłopiec..../ lub za łapówkę!

Inne dzieci są tylko "TŁEM" dla przekrętów mafijnych!

Jednak Prokocim jest wspierany przez mafię TVN... OWSIK... i nadal od głębokiej komuny rządzą nim mafiozi chwalący się od lat np. wyleczalnością białaczki na poziomie 70% - podczas gdy umierało 100% - tylko te 70% w domach! ... temat rzeka, a pani Balwierz nawet została profesorem! - tylko, że wreszcie od spraw w Prokuraturze zaniechano "krakowskiej" metody uśmiercania dzieci chorych na białaczkę! - na to są dokumenty!
I
Inga
Kilka lat temu zajechałam z 3letnim wówczas synem w nocy z 14 na 15 sierpnia z ostrym bólem brzucha.

Diagnoza, obustronna przepuklina pachwinowa z terminem zabiegu na 3 września w innej Krakowskiej klinice jednak poiformowano nas ...w razie czegokolwiek przed terminem planowanym tylko Prokocim!...

Oczywiście lekarza zainteresowało co ja taka obeznana w temacie wiec powiedziałam co i jak na co lekarz zaczął mnie straszyć ukrytymi rachunkami po zabiegu w tamtej klinice, przerwał badanie dziecka i zasugerował żeby opuścić szpital a w drzwiach wręczył swoją wizytówkę z promocyjną ceną na zabieg....
M
Marcin
Ale dalej ich żałujmy i popierajmy strajki bo zawsze mało zarabiają. Nic nie zrobią winnym bo to taka sama klika jak w pedofilskim kościele: rączka myje rączkę.
a
aj
niestety ja też miałam "przyjemność "być w tym szpitalu z dzieckiem w lipcu na oddziale neurologii,i niestety pobyt tam to koszmar,pomijając fakt warunków,ale lekarze jak bogowie,nic nie można dowiedzieć się o stanie zdrowia dziecka,no chyba że w gabinecie lekarskim,i to chamstwo z ich strony,docinki,nie ma tam nic z sławy jaką kiedyś słynął ten szpital!!!!Nigdy więcej tam!!!!!!!!!
A
Adi
Łapówki od zawsze.

Syn z salmonellą podejrzaną był między innymi dziećmi ponad dobę.
S
Skaaa
Kurna no jaja! Dorosły w pediatryku. Nasze dzieci leczone w IP po 18 roku życia były przekazywane do szpitali dla dorosłych! Pozdrawiam traumatologię - ortopedię z lat 1991- 2009
G
Gość
2019-05-24T08:01:39 02:00, Mama:

Brak słów. Lekarze bogowie jak zwykle.Coz mi w prokocimiu zaspana lekarka na zwrocenie uwagi zeby nie szrpala raczki dziecka powiedziala ze jak sie nie podoba to mozna dziecko zabrac.Bylam kilka razy i niestety zawsze sie trafi jakis bóg jak niebw postaci lekarza to pielęgniarki

Mój 3 letni synek trafił do tego szpitala z wymiotami, 3 dni musieliśmy czuwać spiąć na starych fotelach nawet nie ma łóżka żeby sobie wykupić czy pokój z dzieckiem, nic u syna nie stwierdzono wyszliśmy że szpitala. Na wizycie u lekarza rodzinnego szok pani doktor mówi to zapalenie ucha objawem mogą być wymioty, w szpitalu nikt nawet nie zauważył.. Porażka

W
Wojto
Czy ten chirurg to przypadkiem nie Stanisław Z? Nasze dziecko też prawie wysłał na tamten świat, do tego zniszczył nam psychikę! Niech tylko spotkam go w ciemnej uliczce!
L
Llo
Spoiler alert: biegli, również lekarze, uznają, że ich kolega zrobił wszystko na tip top. Problem solved.
Dodaj ogłoszenie