Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szykuje się nowe krakowskie święto: Obwarzanek Day. Będą darmowe przekąski

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Święto krakowskiego obwarzanka odbędzie się po raz pierwszy 20 czerwca
Święto krakowskiego obwarzanka odbędzie się po raz pierwszy 20 czerwca Wojciech Matusik
Wawel, Sukiennice, Smok Wawelski, "Adaś", Lajkonik - krakowskie symbole niejedno mają imię. Z miastem kojarzy się także tradycyjna krakowska przekąska: obwarzanek. W tym roku, po raz pierwszy, będziemy obchodzić święto obwarzanka.

Krakowski obwarzanek doczekał się święta. Dzięki inicjatywie c wokół tej iście krakowskiej przekąski będzie się obracał cały dzień 20 czerwca.

- Naszą wersją wydarzenia chcemy podkreślić, że obwarzanek to nie tylko zwykła przekąska, a symbol i ważny element dziedzictwa kulinarnego Krakowa — informuje Żywe Muzeum Obwarzanka.

Organizatorzy przywołują przykład amerykańskiego Pretzel Day - święta narodowego, obchodzonego 26 kwietnia, kiedy to Amerykanie zajadają się preclami, pokazując swoją miłość do tej przegryzki.

"Obwarzanek krakowski jest niewątpliwie najsmaczniejszym symbolem naszego miasta. Sprzedawany codziennie w ponad 150 tysiącach sztuk, może poszczycić się ponad 600-letnią tradycją oraz unijnym znakiem Chronione Oznaczenie Geograficzne, co podkreśla jego znaczenie dla kulinarnego dziedzictwa Krakowa" - przypomina Muzeum Obwarzanka.

Obwarzanek Day, bo pod takim hasłem będziemy świętować 20 czerwca, to okazja, by zjeść darmowego świeżutkiego obwarzanka. Gdzie? Hostessy Żywego Muzeum Obwarzanka będzie można spotkać, m.in. na przystankach MPK „Teatr Słowackiego” i „Rondo Kocmyrzowskie im. Ks. Gorzelanego” oraz w okolicy kawiarni Społeczna Kaffka (ul. Na Kozłówce 25).

Oprócz darmowych przekąsek, 20 czerwca będzie można otrzymać także przypinki z logo wydarzenia, zaprojektowane przez rysowniczkę Sylwię Szyrszen Jaskierską.

Na co dzień własnoręcznie obwarzanka można przygotować w Żywym Muzeum Obwarzanka w Krakowie, które od 2017 roku zajmuje się promocją tej przekąski. Jak to w muzeum, można tu poznać także historię najpopularniejszej krakowskiej przegryzki, a jest ona imponująca, bo historia obwarzanka krakowskiego sięga czasów średniowiecznych. Pierwsze informacje o nim pochodzą z 1394 roku – w księgach finansowych dworu króla Władysława Jagiełły i królowej Jadwigi zapisano „dla królowej pani pro circulis obrzanky 1 grosz”.

Nazwa obwarzanek związana jest z procesem jego produkcji, a dokładniej z obwarzaniem, czyli zanurzeniem we wrzącej wodzie. Łacińskie nazwy, circulis i circinellos, związane są z kolistym kształtem wypieku.

W 2010, decyzją Komisji Europejskiej, obwarzanek krakowski został za chroniony produkt regionalny. Specyfikacja Obwarzanka Krakowskiego ściśle określa jego kształt, wagę oraz proces wytwarzania, a certyfikat mogą uzyskać piekarze wyłącznie z miasta Kraków oraz powiatów krakowskiego i wielickiego. Autentyczny na odwrocie ma charakterystyczne podłużne ślady po pieczeniu na ruszcie.

Czy technologie niszczą psychikę dzieci?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Szykuje się nowe krakowskie święto: Obwarzanek Day. Będą darmowe przekąski - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto