MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Świat widziany prawą półkulą, czyli Międzynarodowy Dzień Leworęcznych

Redakcja
13 sierpnia swój dzień obchodzą leworęczni. Czy są oni bardziej kreatywni, utalentowani, emocjonalni? Możliwe.

Na pewno leworęczni są bardziej wymagający wobec przedmiotów codziennego użytku, a słowo ergonomia to rozwiązanie wielu małych przeszkód, jakie sprawia życie w świecie zdominowanym przez praworęcznych.

Międzynarodowy Dzień Leworęcznych jest obchodzony na całym świecie od 1992 roku. Od tamtej pory organizowany jest coroczny zlot osób leworęcznych w Londynie. W Warszawie MDL jest obchodzony od 2005 roku.

Dominująca prawa półkula

Leworęczność to temat zawsze aktualny, ponieważ codziennie na świecie pojawiają się osoby, u których prawa półkula będzie dominować. U ok. 90 proc. populacji dominuje półkula lewa i są to osoby praworęczne, zaś ok. 10 proc. populacji to osoby leworęczne z dominującą prawą półkulą. Stanowi to jedną z indywidualnych cech człowieka i tak jak nie możemy zaplanować koloru oczu czy włosów naszego dziecka, tak nie mamy wpływu na to, czy będzie prawo, czy leworęczne. Absolutnie też nie warto na siłę zmieniać skłonności dziecka do pisania czy posługiwania się lewą ręką. Warto natomiast spojrzeć na świat oczami leworęcznych.

Już u małego dziecka daje się zauważyć preferencja do używania jednej ręki częściej niż drugiej - mówi psycholog Jolanta Wroniewicz-Czapczyk. - Jednak w tym okresie dominacja jest chwiejna i do około 6 roku życia dziecka nie można określić, która ręka będzie dominująca. W wieku szkolnym (6-12 lat) proces lateralizacji (rozwój przewagi funkcjonalnej jednego z parzystych zmysłów - np. oka, oraz jednego z parzystych narządów ruchu - np. ręki) dobiega końca i ustala się dominacja jednej z półkul mózgowych.

Największa mniejszość na świecie

Leworęczni mówią o sobie, że są największą mniejszością na świecie. Są także grupą, która coraz głośniej zwraca uwagę na zapotrzebowanie na produkty codziennego użytku tworzone właśnie z myślą o nich. Z pomocą leworęcznym przychodzi dziedzina wiedzy zwana ergonomią.

Ergonomia zajmuje się dostosowaniem pracy i przedmiotów codziennego użytku do możliwości psychofizycznych i percepcji człowieka. Jest to więc niezwykle przydatna osobom leworęcznym dziedzina wiedzy. Ciekawostką jest fakt, iż prekursorem nauki ergonomii był Polak: profesor Wojciech Bogumił Jastrzębowski, który jako pierwszy w świecie wprowadził do piśmiennictwa nazwę ergonomia.

Pozornie może wydawać się, że w codziennym życiu ergonomia nie ma zbyt dużego zastosowania. A jednak, ergonomiczność dotyczy właściwie wszystkich przedmiotów użytkowych. Najprostsze przykłady to: myszka do komputera, nożyczki, telefony, a także meble w miejscu pracy, np. krzesła, stoły w regulowaną wysokością blatu. Doskonale wiedzą o tym producenci tych właśnie sprzętów, opracowując takie kształty i funkcje projektowanych produktów, aby jak najlepiej służyły one człowiekowi i jego indywidualnym potrzebom.

W kontekście lewo i praworęczności, zdobycze ergonomii niezwykle przysługują się dzieciom rozpoczynającym naukę pisania. Stawianie pierwszych literek bywa trudne zwłaszcza dla dzieci leworęcznych: zwykłe, uniwersalne długopisy mogą być dla nich niewygodne. Zdobywanie pierwszych szkolnych doświadczeń ułatwiają jednak lepiej dopasowane do budowy dłoni dziecka, ergonomiczne ołówki, kredki czy długopisy, dzięki którym nauka pisania będzie szła dużo szybciej i przyjemniej. Ergonomiczne wyprofilowanie uchwytu pozwala użytkownikowi wygodniej trzymać długopis czy pióro, a przez to pisać szybciej, łatwiej i dłużej.

Świat stworzony jest dla osób praworęcznych?

Rodzice muszą zdawać sobie sprawę, że dzieci leworęczne napotkają na swojej drodze więcej trudności, ponieważ nasz świat stworzony jest dla osób praworęcznych - podkreśla psycholog Jolanta Wroniewicz-Czapczyk. - Dlatego szczególny obowiązek spoczywa na rodzicach dzieci leworęcznych do zdobywania wiedzy na ten temat, do rozumienia przyczyn pojawiających się w rozwoju trudności, do poszukiwania sposobów na ich pokonywanie. Dzięki wsparciu rodziców i ich pomocy w organizowaniu przestrzeni, uważnym doborze przedmiotów oraz bezwarunkowej akceptacji dziecko zdoła przezwyciężyć wszystkie przeszkody.

Impreza związana z leworęcznością odbędzie w Krakowie w supermarkecie Real przy ul. Bora-Komorowskiego 37 w Krakowie. W dniach 13 i 14 sierpnia hostessy będą udzielały odpowiedzi na pytania dotyczące ergonomii i leworęczności, będą także rozdawały ulotki zawierające podstawowe informacje o istocie ergonomii w produktach piśmienniczych.


Informator MM:Teatry | Policja | Noclegi | Kościoły | Rozkład MPK | Wyniki Lotto |
Baseny i kąpieliska | Hot spoty | Plan miasta
| Kina w Krakowie | Pogoda w Krakowie
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto