Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świat w obiektywie Chrisa Niedenthala w Nowohuckim Centrum Kultury

OPRAC.:
Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
"Esencjonalnie" wystawa fotografii Chrisa Niedenthala w Nowohuckim Centrum Kultury
"Esencjonalnie" wystawa fotografii Chrisa Niedenthala w Nowohuckim Centrum Kultury AP
Był ze swoim aparatem zawsze tam, gdzie rozgrywała się historia. Uwiecznił pierwsze polskie wolne wybory, pierwszą wizytę Jana Pawła II w Polsce, powstanie "Solidarności", Niemców przekraczających mur berliński. Jego fotografia z wprowadzenia stanu wojennego stała się jedną z najbardziej znanych fotografii opowiadających o tym wydarzeniu. 6 października o godz. 18.00 Chris Niedenthal otworzy wystawę swoich zdjęć z Nowohuckim Centrum Kultury.

Chris Niedenthal urodził się 21 października 1950 roku w Londynie, jako młodsze z dwojga dzieci Heleny (z domu Łyżwańskiej) i Jana Niedenthalów. Matka przed wojną pracowała jako stenotypistka w Polskiej Agencji Telegraficznej w Warszawie, emigrowała razem z polskim rządem we wrześniu 1939 roku. Ojciec, wileński prokurator, opuścił Polskę po wkroczeniu wojsk sowieckich 17 września 1939. Poznali się i pobrali w Wielkiej Brytanii.

W 1972 roku Chris Niedenthal ukończył studia fotograficzne w London College of Printing i przez pół roku pracował dla londyńskiej agencji Features International. Polskę po raz pierwszy odwiedził razem z rodzicami i siostrą w 1963 roku. Dwa lata później zaczął bywać tu sam, prawie w każde wakacje. W 1971 roku podjął pracę jako pilot wakacyjnych wycieczek do Polski. W maju 1973 przyjechał tu na zaproszenie Polskiej Agencji Interpress.

W latach 1974‒1978 pracował jako wolny strzelec, robiąc materiały m.in. dla niemieckich pism: tygodnika „Stern” i miesięcznika „Geo” oraz dla szwedzkiego dziennika „Expressen”. Od 1978 roku współpracował z magazynem „Newsweek”. W 1985 został fotoreporterem „Time”. Zasłynął fotografią reportażową przedstawiającą zarówno historyczne wydarzenia, jak i codzienność lat 80. Dokumentował m.in.: pierwszą wizytę Jana Pawła II w Polsce, powstanie Solidarności, wprowadzenie stanu wojennego, upadek komunizmu i przemiany demokratyczne w krajach Europy Wschodniej w 1989 roku.

Laureat nagrody World Press Photo w 1986 roku za portret sekretarza generalnego węgierskiego KC – Janosa Kadara, który trafił na okładkę ,,Time”. Autor społecznie zaangażowanych cykli fotograficznych traktujących o „niewidzialności” dzieci upośledzonych umysłowo (m. in wystawa „Tabu. Portrety nie Portretowanych”) i współautor z Tadeuszem Rolke wystawy „Sąsiadka” o trudnych relacjach polsko-żydowskich.

Po 2015 roku wrócił do fotoreportażu: Ten zawód to jest w pewnym sensie misja. Skoro tyle fotografowałem tej naszej historii, przez lata, to uważam, że nie mogę przestać, muszę udokumentować ten stan, w który popadliśmy teraz. W dawnej Polsce robiłem to dla bardzo ważnych pism światowych, teraz robię to dla siebie.

Podstawą wystawy „Esencjonalnie” jest wystawa „Niedenthal”, przygotowana przez Dom Spotkań z Historią, instytucję kultury miasta stołecznego Warszawy.

Wystawa potrwa do 3 grudnia. Wstęp wolny

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Świat w obiektywie Chrisa Niedenthala w Nowohuckim Centrum Kultury - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto