Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rakieta AGH Space Systems w światowej czołówce. Dobry wynik na największych na świecie studenckich zawodach

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Studencki zespół szykuje się już do do kolejnych zawodów rakietowych - European Rocketry Challenge 2023 w październiku w Portugalii
Studencki zespół szykuje się już do do kolejnych zawodów rakietowych - European Rocketry Challenge 2023 w październiku w Portugalii Szymon Janaczek/KSAF
Rakieta hybrydowa 3-TTK+ zespołu AGH Space Systems jest obecnie 4. najlepszą na świecie studencką rakietą hybrydową w kategorii lotu na 10 tys. stóp (10k SRAD Hybrid) - tak wynika ze szczegółowej klasyfikacji generalnej konkursu w zawodach Spaceport America Cup 2023. Są to największe na świecie międzynarodowe studenckie zawody inżynierii rakietowej.

Polscy studenci świetnie spisali się w międzynarodowym konkursie Spaceport America Cup 2023, który odbywał się w stanie Nowy Meksyk w Stanach Zjednoczonych. Zwycięzcami najbardziej zaawansowanej technicznie kategorii 30k SRAD Hybrid/Liquid został zespół RocketLab z Politechnik Poznańskiej. Z kolei 2. miejsce w kategorii 10k SRAD Hybrid zajęła ekipa PWr in Space z Politechniki Wrocławskiej.

Sekcja rakiet zespołu AGH Space Systems z rakietą hybrydową 3-TTK+ zajęła czwarte miejsce w kategorii 10k Hybrid/Liquid SRAD dla rakiet z silnikami hybrydowymi i ciekłymi, o pułapie lotu 10 tys. stóp (ok. 3 km).

Był to pierwszy lot tej rakiety, nad którą studenci krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej pracowali przez wiele miesięcy.

Główna konkurencja polegała na wyniesieniu rakiety zasilanej paliwem hybrydowym na wysokość 10 tysięcy stóp. Za każdy metr powyżej lub poniżej limitu groziły punkty karne.

- Jesteśmy bardzo dumni z zajętego przez nas miejsca i pełni motywacji szykujemy się do kolejnych zawodów rakietowych - European Rocketry Challenge 2023, które odbędą się już w październiku w Portugalii. Nasz zespół zakwalifikował się do EuRoC 2023 wraz z Turbulencją, czyli pierwszą w Polsce studencką rakietą na paliwo ciekłe - komentują sukces studenci z zespołu AGH Space Systems.

AGH Space Systems to studencki zespół konstrukcyjny, który działa od 2014 roku przy Akademii Górniczo-Hutniczej i zajmuje się rozwijaniem technologii przemysłu kosmicznego. Zespół buduje rakiety, łaziki marsjańskie, lądowniki planetarne oraz gondole balonów stratosferycznych. Pełni pasji młodzi ludzie z krakowskiej uczelni mają na swoim koncie liczne sukcesy na międzynarodowych zawodach.

Najlepsi z najlepszych

Zawody Spaceport America Cup organizują wspólnie Spaceport America - komercyjny port kosmiczny zbudowany przez Virgin Galactic w stanie Nowy Meksyk w USA oraz stowarzyszenie Experimental Sounding Rocket Association (ESRA).

W tegorocznych zawodach, które trwały od 19 do 24 czerwca, wzięło udział aż 158 drużyn reprezentujących 24 kraje.

Udział studentów z Wrocławia, Poznania, Gdańska i Krakowa w Spaceport America Cup został dofinasowany z programu "Najlepsi z najlepszych! 4.0". Jego celem jest wsparcie wybitnie uzdolnionych studentów w rozwoju ich aktywności naukowej, innowacyjności, kreatywności poprzez wspieranie ich uczestnictwa w międzynarodowych konkursach, zawodach, konferencjach. Nabór wniosków do kolejnych edycji tego programu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego prowadzi Ministerstwo Edukacji i Nauki.

- Ministerstwo wspiera rozwój innowacyjności i kreatywności młodych badaczy także w ramach programu "Studenckie Koła Naukowe Tworzą Innowacje". Do tej pory przekazaliśmy najzdolniejszym studentom już ponad 22 mln zł - podkreśla MEiN w nawiązaniu do sukcesów polskich studentów w Spaceport America Cup 2023.

Zapisy na darmowe szczepienie przeciwko wirusowi HPV

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Rakieta AGH Space Systems w światowej czołówce. Dobry wynik na największych na świecie studenckich zawodach - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto