Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radny domaga się ciepłego światła dla mieszkańców. Urzędnicy sprawdzą możliwość wprowadzenia bursztynowego światła dla... dzikich zwierząt

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie przeanalizuje możliwość wprowadzenia - w parkach i na pozostałych terenach zieleni - światła bursztynowego, które jest bardziej przyjazne dla dzikich zwierząt.
Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie przeanalizuje możliwość wprowadzenia - w parkach i na pozostałych terenach zieleni - światła bursztynowego, które jest bardziej przyjazne dla dzikich zwierząt. Joanna Urbaniec
Radny Krzysztof Kwarciak, szef stowarzyszenia Ulepszamy Kraków!, uważa, że Kraków ma problem ze zbyt zimną, "niebieską" barwą świateł ulicznych latarni. Złożył w tej sprawie petycję do prezydenta Krakowa z postulatem zmiany wytycznych dotyczących specyfikacji montowanych opraw i stosowanie takich o cieplejszej tonacji. W odpowiedzi usłyszał, że światło ciepłe wpływa niekorzystnie na jakość widzenia, a oprawy z cieplejszą barwą są bardziej kosztowne w użytkowaniu. Urzędnicy rozpatrzą jednak możliwość wprowadzenie bursztynowego światła w parkach, które jest przyjazne dla... dzikich zwierząt.

Podobne do promieni słonecznych

Krzysztof Kwarciak zauważa, że ciepła oraz neutralna barwa oświetlenia zapewnia lepsze odwzorowanie kolorów i ze względu na większe podobieństwo do promieni słonecznych mniej jest dezorientująca dla ludzi, co wpływa na poprawę bezpieczeństwa oraz zwiększa komfort.

- W wielu publikacjach naukowych pojawia się teza, że niebieska iluminacja zaburza cykl hormonalny wszystkich żywych organizmów. Zaletą błękitnego koloru jest jednak trochę większa kontrastowość i dlatego dobrze się nadaje do uzupełnienia standardowego oświetlenia w postaci na przykład dodatkowych lampy przy przejściach dla pieszych. Coraz częściej można się spotkać z opiniami, że ciepła iluminacja powinna jednak stanowić podstawę rozwiązań stosowanych na ulicach, a źródła światła o chłodnej barwie należy stosować raczej tylko jako uzupełnienie - mówi szef stowarzyszenia.

Śmietnik dla niechcianych latarni?

Temperatura światła wyrażana jest w stopniach kelwina. Im mniejsza wartość współczynnika tym cieplejsza jest iluminacja. W Krakowie zostały wprowadzone wytyczne zgodnie którymi, instalowane są lampy o dość chłodnej tonacji. Wprowadzone przez ZDMK regulacje zakładają, że ma się ona mieścić w przedziale od 4000k (neutralna) do 4500k (wchodząca już w niebieskie).

- Miasto zostawiło wykonawcom dowolność przy wyborze, czy lampy będą działać bliżej górnej czy dolnej granicy ustalonych widełek. Dlatego częściej firmy montujące oprawy daję światło o chłodniejszej tonacji, które są coraz mniej popularne w Polsce i wiele hurtowni je wyprzedaje. W efekcie Kraków w naszej opinii stał się takim trochę śmietnikiem dla latarni niechcianych w reszcie kraju. Choć pewną pozytywną zmiana jest, że we wszystkich przetargach są już odniesienia do tonacji barw latarni. Szkoda jednak, że przyjęto takie wartości - dodaje Kwarciak.

Korzyści barwy neutralnej

W odpowiedzi na petycje wiceprezydent Andrzej Kulig odpowiada, że stosowane do oświetlania miasta oprawy nie zalegają na magazynach, a ich kupno na potrzeby określonych inwestycji odbywa się bezpośrednio od producentów."

Dalej czytamy, że "barwa neutralna najlepiej odzwierciedla światło dzienne i w większym stopniu sprzyja koncentracji kierowców oraz innych uczestników ruchu drogowego, niż światło cieplejszej barwy."

Ciepłe światło kosztuje więcej

Wiceprezydent dodaje, że "oprawy z cieplejszą barwą (2500K - 3500K) są bardziej energochłonne, ponieważ posiadają mniejszą wydajność świetlną, co z kolei przekłada się na wzrost kosztów ich użytkowania."

Na końcu odpowiedzi czytamy, że Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie przeanalizuje możliwość wprowadzenia - w parkach i na pozostałych terenach zieleni - światła bursztynowego, które jest bardziej przyjazne dla dzikich zwierząt.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Radny domaga się ciepłego światła dla mieszkańców. Urzędnicy sprawdzą możliwość wprowadzenia bursztynowego światła dla... dzikich zwierząt - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto