Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Badania naukowca z AGH pomagają zapewnić bezpieczeństwo bezcennym zabytkom

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Badania światłotrwałości dla kilkudziesięciu najgłośniejszych prac Edvarda Muncha z zasobów Muzeum Muncha w Oslo
Badania światłotrwałości dla kilkudziesięciu najgłośniejszych prac Edvarda Muncha z zasobów Muzeum Muncha w Oslo T. Łojewski
Naukowiec z krakowskiej AGH, dr hab. Tomasz Łojewski z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki prowadzi nieinwazyjne badania najbardziej wartościowych i unikatowych dzieł sztuki na świecie. Zajmował się już m.in. Biblią Gutenberga z XV wieku, "Krzykiem" Edvarda Muncha, listami Mickiewicza, egipskimi sarkofagami czy szkicami Rafaela. Prowadzone przez niego badania w Laboratorium Badań Dziedzictwa mają odpowiedzieć m.in. na pytanie, jak uchronić przed zniszczeniem najcenniejsze dzieła sprzed setek albo i tysięcy lat.

Badania specjalisty mają też na celu wskazanie, jak właściwie przechowywać oraz eksponować najbardziej unikatowe wytwory rąk ludzkich, aby czas i światło nie odbierało im uroku i wyrazistości. W ramach realizowanych prac dr hab. Tomasz Łojewski zajmuje się też na co dzień odczytywaniem niewidocznych treści manuskryptów, obrazów, druków.

Metodą, która pozwala na prognozowanie zmian wywoływanych przez światło i może dostarczyć wyników niezbędnych dla stworzenia planu konserwacji prewencyjnej dzieła sztuki, jest mikrofedometria (MFT).

- Mikrofedometria to stosunkowo młoda metoda badawcza pozwalająca na określenie w sposób nieniszczący odporności zabytku na działanie światła - mówi dr hab. Tomasz Łojewski. - Badania tą techniką mogą być prowadzone dla wszystkich klas materiałów występujących w kolekcjach muzealnych. W szczególności użyteczne są dla dzieł wykonanych na podłożu papierowym, takich jak manuskrypty, druki, akwarele, a także obrazów czy zabytkowych tkanin. Mikrofedometria pozwala wielokrotnie skrócić czas wykonania badania światłotrwałości z dni do minut i co szczególnie ważne - nie pozostawia śladów wykonanych testów - wyjaśnia.

Jak podaje AGH, mikrofedometria służy do pomiaru zmian barwy w trakcie testów starzeniowych, w którym obiekt oświetlany jest punktowo światłem o mocy ponad 10 milionów luksów. Punkt pomiarowy ma średnicę zaledwie pół milimetra, dzięki czemu zmiany barwy powstające w trakcie badania nie są dostrzegalne ludzkim okiem. Pomiary mikrofedometryczne pozwalają uzyskać wgląd w to, jak zmieni się badana barwa w wyniku ekspozycji na światło. Można dzięki nim dowiedzieć się, czy ekspozycja na ścianie galerii przy stosowanym obecnie oświetleniu na pewno jest bezpieczna.

Inną metodą wykorzystywaną przez Laboratorium Badań Dziedzictwa jest obrazowanie multispektralne (MSI). - To technika, w której poprzez rejestrację wielu monochromatycznych obrazów dla wąskich zakresów fali i ich późniejszą analizę statystyczną uzyskuje się nowe, syntetyczne obrazy w barwach fałszywych, na których możliwe bywa dostrzeżenie elementów niewidocznych tak okiem człowieka, jak i przy użyciu zwykłej fotografii - tłumaczy naukowiec z AGH.

Badanie zabytków z zasobów jednostek kultury w Polsce i za granicą dr Łojewski uczynił swoją naukową specjalizacją. Jednym z obecnie prowadzonych projektów są badania MFT wykonywane w Pracowni Konserwacji Tkanin na Zamku Królewskim na Wawelu. Arrasy wytypowane do konserwacji i badań to grupa cennych dzieł, która uległa w czasie ewakuacji w 1939 roku zamoczeniu w skrzyniach transportowych. Ślady tego epizodu są do dzisiaj widoczne m.in. w postaci odbarwień na niektórych fragmentach.

- W ramach projektu realizujemy badania arrasów pod względem ich światłotrwałości, metodą mikrofedometrii, oraz składu chemicznego i mikrobiologii, w czym wspierają nas naukowcy i naukowczynie z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki. Badania i prace konserwatorskie trwać będą jeszcze w roku 2024. Określimy m.in., jak odporne na światło są wybarwienia nici, które wykorzystywane są do napraw arrasów - przekazuje badacz.

Dlaczego pory roku wpływają na nasz nastrój?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Badania naukowca z AGH pomagają zapewnić bezpieczeństwo bezcennym zabytkom - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto