Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogniste zachody słońca nie tylko nad Krakowem. Co to za zjawisko i dlaczego niebo przybiera takie kolory?

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Ogniste zachody słońca nie tylko nad Krakowem. Co to za zjawisko i dlaczego niebo przybiera takie kolory?
Ogniste zachody słońca nie tylko nad Krakowem. Co to za zjawisko i dlaczego niebo przybiera takie kolory? Wojciech Matusik
Przepiękne barwy, w które stroiło się niebo o zachodzie w minionych dniach niejednego zachwycało, ale i niepokoiło. Czerwień, pomarańcz, fiolet - to tylko niektóre z palety kolorów, które dało się zaobserwować. Wiele osób zastanawia się, co oznacza taki zachód słońca, a także, czego jest zwiastunem. Spieszymy z wyjaśnieniem. - To nic innego jak zjawisko optyczne - mówi nam Grzegorz Walijewski, Rzecznik Prasowy IMGW-PIB.

Ekspert z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego wyjaśnia, że na zdjęciach, które krążą w sieci w ostatnich dniach, a także to co sami obserwujemy późnym popołudniem na niebie to nic innego jak zjawisko optyczne: "Pod chmurami obserwujemy zabarwienie koloru pomarańczowego lub czerwonego" - wyjaśnia.

- Mechanizm wydaje się w miarę prosty. Światło pochodzące od Słońca znajdującego się nisko nad horyzontem musi pokonać dość długą drogę w atmosferze, co skutkuje tym, że fale krótsze (niebieskie) ulegają rozproszeniu. Do oka obserwatora docierają jedynie fale o dłuższych długościach co objawia się pomarańczowym lub czerwonym kolorem. Zmiany zabarwienia i jasności sklepienia niebieskiego przy wschodzie/zachodzie Słońca to nic innego jak tzw. barwy zmrokowe, które są wynikiem ugięcia, rozproszenia i absorpcji selektywnej światła słonecznego. W wyniku tych zjawisk niebo oraz chmury przybierają różne kolory - tłumaczy Grzegorz Walijewski, Rzecznik Prasowy IMGW-PIB.

Jak tłumaczy ekspert, kiedy powietrze jest suche to kolory są pastelowe, kiedy w atmosferze jest duża zawartość pary wodnej to wówczas mamy intensywną czerwień.

- Występowanie opadu także wpływa na kolorystykę. Kiedy występuje opad deszczu możemy obserwować żółtawe zabarwienie. W wypadku występowania opadu gradu obszar pod chmurami przyjmuje kolor zielonkowaty. Inne kolory nieba są również, gdy w atmosferze jest większe stężenie pyłów np. znad Sahary - podsumowuje Walijewski.

100 najlepszych potraw na świecie - jest ranking!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto