Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obłoki srebrzyste, zwane kosmicznymi chmurami nad Krakowem i Małopolską. Oto niesamowite zdjęcia tych wyjątkowych i rzadko spotykanych chmur

Arkadiusz Bar
Arkadiusz Bar
Obłoki srebrzyste uchwycone w Januszowicach, odbite w tafli jeziora. Taki widok to prawdziwa perełka. Kliknij w galerię aby zobaczyć więcej zdjęć tych fascynujących chmur!
Obłoki srebrzyste uchwycone w Januszowicach, odbite w tafli jeziora. Taki widok to prawdziwa perełka. Kliknij w galerię aby zobaczyć więcej zdjęć tych fascynujących chmur! Jan Ulicki
Trwa sezon na podziwianie obłoków srebrzystych, zwanych często kosmicznymi chmurami. Są niezwykle rzadkim i pięknym zjawiskiem na niebie. Sztuka uchwycenia tych wyjątkowych chmur złożonych z małych kryształków lodu nie jest łatwa. Opowiedział nam o tym krakowski fotograf Jan Ulicki, który wykonał kilka świetnych zdjęć. Najpierw jednak obejrzycie galerię obłoków srebrzystych nad Krakowem i Małopolską!

Spis treści

Obłoki srebrzyste to wspaniały spektakl na niebie

Obłoki srebrzyste są najwyższymi chmurami, które można dojrzeć z ziemi. Występują w mezosferze na wysokości około aż 75–85 km. Złożone są z maleńkich kryształków lodu, które odbijają światło słoneczne i tworzą lśniące, niemal świecące na tle ciemnego nieba, łuny. Dokładnie opisuje je krakowski fotograf Jan Ulicki, który już kilkukrotnie sfotografował te kosmiczne chmury.

Obłoki są jasne i wybijają się kontrastem na tle granatowego nieba. Pamiętam, gdy zobaczyłem je po raz pierwszy na niebie, tworzyły niemalże kształt szkieletu dinozaura. Widok był zaskakujący! Niestety, gdy zebrałem aparat i pojechałem w miejsce z lepszą perspektywą do fotografowania, obrazek ten nieco się zmienił, ale i tak było warto na nie polować - opisuje Jan Ulicki

Kiedy można zaobserwować te rzadko spotykane chmury?

Obłoki srebrzyste, zwane też NLC są wyjątkowe nie tylko dlatego, że są najwyżej położonymi chmurami obserwowalnymi z ziemi, ale też dlatego, że udaje się je dostrzec niezwykle rzadko.

Możliwość podziwiania obłoków srebrzystych trwa praktycznie przez całe lato. Występują późno po zachodzie słońce lub wcześnie przed wschodem, gdy niebo jest dość ciemne. Niestety, ciężko przewidzieć kiedy i w którym dokładnie miejscu się pojawią, dlatego najlepszym sposobem jest po prostu obserwowanie nieba po zachodzie słońca. Zdarza się to jednak bardzo rzadko – dodaje Jan Ulicki.

Obłoki srebrzyste, choć piękne, potrafią być mocno kapryśne

Uchwycenie ich w kadrze nie jest łatwe, gdyż z reguły nie utrzymują się długo na niebie. Mimo tego, najnowsze zdjęcie Jana Ulickiego, przedstawiające obłoki srebrzyste nad Krakowem wygląda świetnie! Szkliste obłoki delikatnie falują nad wieżą Bazyliki Mariackiej i Rynkiem Głównym.

Ostatni raz, kiedy udało mi się je uchwycić na zdjęciach, był totalnie spontaniczny. Fotografowałem akurat przed zachodem słońca i o samym zachodzie, po czym zmęczony wróciłem do domu, by zjeść obiad. Dostałem jednak cynk od kolegi, że świetnie widać obłoki. Nim się jednak zebraliśmy i trafiliśmy w odpowiednie miejsce, aby "złapać je" z zabytkami Krakowa, zastała nas sama końcówka spektaklu. Na szczęście udało się wykonać jedno, mam nadzieję, całkiem fajne zdjęcie - powiedział Jan Ulicki.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Obłoki srebrzyste, zwane kosmicznymi chmurami nad Krakowem i Małopolską. Oto niesamowite zdjęcia tych wyjątkowych i rzadko spotykanych chmur - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto