MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków nie tylko na weekend. Piękny spacer po malowniczych zakątkach Podgórza

Agnieszka Aulich
Agnieszka Aulich
Park Bednarskiego jest jednym z najbardziej uroczych zielonych miejsc  Krakowie
Park Bednarskiego jest jednym z najbardziej uroczych zielonych miejsc Krakowie Andrzej Banaś
Podgórze ma swoich zwolenników i zapalonych odkrywców, zafascynowanych odmiennością dzielnicy. To dobry pomysł na wyprawy poza szlakiem, na weekendowy spacer albo na odkrycie miejsca z klimatem.

Za sprawą Kładki Bernatki dawny "Podgórz", jak mawiają krakowianie, stał się bardziej popularny. Jednak spacerowicze zapuszczają się często tylko do knajp w rejonie Kładki, tymczasem sama dzielnica jest warta każdej spędzonej tu chwili. No i stąd, z Podgórza, są najfajniejsze widoki na Kraków! Przekonajcie się sami, zapraszamy na spacer!

Fort Benedykt

Fort 31 św. Benedykt, czyli artyleryjski fort wieżowy zbudowany przez Austriaków w XIX w., wchodził w skład Twierdzy Kraków. Aktualnie nie jest dostępny do zwiedzania, a miasto od kilku lat usiłuje znaleźć mu nowego właściciela. W ogrodzeniu często są dziury, zrobione przez amatorów przygód; nie radzimy z nich korzystać, jednak można się wybrać na spacer wokół fortu, choćby po to, by zrobić efektowne zdjęcia.

Kamieniołom Liban

Kamieniołom LibanKamieniołom Liban, położony niedaleko sąsiadującego z nim kopca Krakusa, to symbol trudnej przeszłości Podgórza. Podczas niemieckiej
Kamieniołom Liban
Kamieniołom Liban, położony niedaleko sąsiadującego z nim kopca Krakusa, to symbol trudnej przeszłości Podgórza. Podczas niemieckiej okupacji Liban był częścią hitlerowskiego obozu pracy. Miejsce to może kojarzyć się również ze słynnym filmem Spielberga "Lista Schindlera", ponieważ część ujęć do filmu kręcono właśnie na terenie kamieniołomu, a filmowe dekoracje możemy zobaczyć i dziś. archiwum

Kościół św. Benedykta

To mały kościółek z wielką (i nadal niepoznaną) historią. Położony na Wzgórzu Lasoty jest najmniejszym kościołem w Krakowie. O istnieniu kościoła świadczą dokumenty z 1254 r., ale wcześniej stała tutaj przedromańska budowla, a jeszcze wcześniej, w czasach pogańskich odbywały się pochówki i inne obrzędy. Szeroka polana poniżej świątyni prowadzi do kopca Krakusa, natomiast zaraz obok zobaczyć można okazały poaustriacki fort Benedykt.

Kopiec Krakusa

Wzgórze Lasoty wieńczy jeden z krakowskich kopców – kopiec Krakusa. Według legendy, kopiec usypano po śmierci Kraka, słowiańskiego władcy, a zgodnie z badaniami, kopiec mógł powstać ok. 500 r. Czy był miejscem kultu, pochówku, celtyckim kalendarzem? Teorii jest sporo, a tajemnicze pochodzenie kopca tylko przyciąga ciekawych. Murki wokół kopca to resztki po austriackim forcie, jednym z pierścienia Twierdzy Kraków. Z kopca Krakusa rozpościera się rewelacyjny widok na miasto.

Rynek Podgórski

Wolne Królewskie Miasto Podgórze zostało założone w XVIII w. przez Austriaków jako konkurencja dla Krakowa i nazywało się wtedy Josefstadt. Brzmi znajomo? To trochę jak historia powstania Nowej Huty, tylko nieco wcześniej... Swoją nazwę Podgórze zawdzięcza położeniu u stóp Góry Lasoty. Nad Rynkiem Podgórskim dominuje kościół św. Józefa, ale warto spojrzeć na Dworek Pod Białym Orłem (będący pierwszym ratuszem Wolnego Królewskiego Miasta Podgórze) i Dom Pod Czarnym Orłem, w którym Fryderyk Chopin spędził ostatnią swą noc przed opuszczeniem Polski oraz nowy Ratusz (Rynek Podgórski 1).

Kościół św. Józefa

Słynny neogotycki kościół podgórski zaprojektował absolwent architektury Politechniki Lwowskiej Jan Sas-Zubrzycki. Budowę kościoła (na miejscu starej świątyni) rozpoczęto w 1905 r., a konsekrowano w 1909 r. Jedna z legend miejskich mówi, że podczas budowy znaleziono jaskinię, w której pracownię alchemiczną miał mieć słynny pan Twardowski. Mało kto wie, że przy kościele jest kawiarenka, plac zabaw dla dzieci i eleganckie ławki w pięknie zaaranżowanym zielonym terenie za kościołem.

Podgórskie wille

Po obejrzeniu kościoła św. Józefa, można przejść się ulicami Lasoty, Parkową albo Stawarza. Amatorzy zabytkowych willi poczują się tu naprawdę dobrze. Warto zwrócić uwagę na wzniesiony w 1903 roku budynek Willi Julia, zbudowanej dla Wojciecha Bednarskiego oraz na budynek Willi Mira z 1896 roku, którą zamówił Dionizy Matula. W okolicy podziwiać można znacznie więcej uroczych i zabytkowych domów. Zabudowa ma styl i charakter.

Park Bednarskiego

Jeden z najładniej położonych parków w Krakowie. Założony z końcem XIX w. z inicjatywy i staraniem Wojciecha Bednarskiego, nauczyciela, a później dyrektora podgórskiej szkoły, a przede wszystkim - społecznika. Park powstał w ramach rekultywacji terenu po kamieniołomie. I to w czasach, kiedy o ekologii nikomu się nie śniło! Park nie jest wielki, ale ma niezwykły urok, no i jest pięknie położony. Cudne zdjęcia murowane!

Kolorowe Schody

Niepozorna ulica Tatrzańska przy okazji festiwalu Grolsch ArtBoom została zamieniona w nietypową atrakcję turystyczną w Krakowie. Schody pomalowano, a na ich stopniach wypisano kilkadziesiąt cytatów z literatury. Było to w 2013 r. Po zakończeniu festiwalu schody stały się nietypową atrakcją dla turystów i mieszkańców, choć raczej nie dla tych, którzy mieszkają w okolicy...

Stary Cmentarz Podgórski

Stary Cmentarz Podgórski jest jednym z ciekawszych miejsc w tej części Krakowa. Utworzona pod koniec XVIII wieku nekropolia zachwyca nieuchwytnym klimatem świata przeszłego. Znajdziemy tu najznamienitsze krakowskie nazwiska, m.in. Wojciecha Bednarskiego (tego od parku Bednarskiego). Stara krakowska tradycja nakazuje, by składać kwiaty na skromnym grobie Edwarda Dembowskiego, działacza lewicy niepodległościowej. Dembowski zginął podczas nieudanego powstania krakowskiego (1846 r.), gdy wojska austriackie ostrzelały patriotyczną procesję, na czele której szedł. Cmentarz zamknięto już w 1900 roku, pozostawiając jednak możliwość pochówku osobom zasłużonym dla Podgórza i posiadającym tu rodzinne grobowce.

Plac Bohaterów Getta

Plac Bohaterów GettaO co chodzi z krzesłami? Plac Zgody, zwany po wojnie placem Bohaterów Getta był miejscem najtragiczniejszych wydarzeń w czasie likwidacji
Plac Bohaterów Getta
O co chodzi z krzesłami? Plac Zgody, zwany po wojnie placem Bohaterów Getta był miejscem najtragiczniejszych wydarzeń w czasie likwidacji krakowskiego getta. To tu w dniu likwidacji zgromadzono ostatnich mieszkańców getta i stąd przewieziono do Auschwitz, a pozostałych poprowadzono do obozu w Płaszowie. 33 metalowe krzesła symbolizować mają dramatyczne losy krakowskich Żydów. Po likwidacji getta i wywózce mieszkańców pozostał bowiem na placu dobytek mieszkańców getta, także meble. Andrzej Banaś

Planty im. Floriana Nowackiego

Nie każdy wie, że Planty Starego Miasta czy Planty Dietlowskie to nie jedyne planty w Krakowie. Pod koniec XIX wieku z inicjatywy burmistrza Podgórza Floriana Nowackiego zbudowano w Podgórzu planty noszące dziś jego imię. Obszar od ujścia Wilgi do Wisły przygotowano w latach 1868-1888. Planty na Podgórskie Planty nie są wielkie, ale jest to miłe miejsce, gdzie warto odetchnąć i odpocząć w cieniu starych drzew.

Kliknij w przycisk „Zobacz galerię” i przesuń zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Polacy piją i palą coraz mniej

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków nie tylko na weekend. Piękny spacer po malowniczych zakątkach Podgórza - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto