Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prestiżowa nagroda Fundacji Vordemberge-Gildewart po raz pierwszy przyznana polskim artystom

Justyna Krawczyk (Machera)
Justyna Krawczyk (Machera)
Justyna Machera
Anna Okrasko, Jan Dziaczkowski, Róża Litwa - to laureaci tegorocznej edycji prestiżowego konkursu stypendialnego.

Święta coraz bliżej, Targi Wielkanocne czas zacząć


Fundacja obchodzi w tym roku 30-lecie swojego istnienia. 16 kwietnia w ręce zwycięzców trafiły nagrody w wysokości 20 i 10 tys. euro. To najwyższe stypendia, jakie do tej pory przyznano młodym artystom w Polsce w drodze konkursu, informuję Julita Kwaśniak, rzecznik prasowy MOCAK-u

I nagroda (20 tys. euro) otrzymała:
- Anna Okrasko (ur. 1981) – w 2004 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, od 2009 roku studiuje w Piet Zwart Institute w Rotterdamie.
Wideo, instalacja, malarstwo. Anna Okrasko tworzy prace dotyczące problematyki sfery publicznej oraz zagadnienia wspólnoty. Stawia pytanie o możliwość odzyskania i swobodnego kształtowania miasta przez jego mieszkańców. Artystka wierzy w polityczny potencjał skromnych gestów oraz prywatnych rytuałów celebrowanych we wspólnej przestrzeni. Poprzez interwencje w życie codzienne i modyfikacje istniejących oficjalnych ceremonii bada strategie negocjacji w sferze publicznej.

Dwie II nagrody (po 10 tys. euro) otrzymali:
- Jan Dziaczkowski (ur. 1983) – w 2007 roku ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie obecnie mieszka i pracuje.
- Róża Litwa (ur. 1982) – w 2008 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie obecnie mieszka i pracuje.

W 2010 roku szwajcarska Fundacja Vordemberge-Gildewart zaprosiła Marię Annę Potocką, dyrektor MOCAK-u, do współpracy przy organizacji pierwszego w Polsce konkursu stypendialnego. Do udziału w konkursie wytypowano piętnastu młodych artystów z całej Polski : Basia Bańda, Izabela Chamczyk, Jan Dziaczkowski, Łukasz Jastrubczak, Agata Kus, Róża Litwa, Tomasz Mróz, Anna Okrasko, Anna Orlikowska, Wojtek Pustoła, Anna Reinert, Kama Sokolnicka, Łukasz Surowiec, Iza Tarasewicz, Mariusz Tarkawian.

16 kwietnia międzynarodowe jury, powołane przez Radę Fundacji, odwiedziło muzeum, by poddać ocenie twórczość wyróżnionych artystów i wyłonić laureatów.
Prace wszystkich uczestników konkursu składają się na wystawę "Nagroda Fundacji Vordemberge-Gildewart", zorganizowaną w MOCAK-u. Wernisaż prac zaplanowano na 19.05.2011 o godzinie 18.00

Wystawa będzie otwarta w dniach: 20.5.2011–26.6.2011

Szwajcarska Fundacja Vordemberge-Gildewart powstała w 1981 roku z inicjatywy Ilse Vordemberge-Leda wypełniającej ostatnią wolę swojego męża Friedricha Vordemberge-Gildewarta.

Fundacji dba o zachowanie dorobku Friedricha Vordemberge-Gildewarta, organizuje wystawy oraz prowadzi działalność wydawniczą. Jej głównym zadaniem jest promocja artystów, którzy nie ukończyli trzydziestego piątego roku życia. W tym celu od 1983 r. co roku w wybranym kraju Europy organizuje konkurs stypendialny.

Zobacz też:

Informator MM:Teatry | Policja | Noclegi | Kościoły | Rozkład MPK | Wyniki Lotto |
Baseny i kąpieliska | Hot spoty | Plan miasta
| Kina w Krakowie | Pogoda w Krakowie
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto