Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od 21 czerwca zapraszamy na Jarmark Świętojański

Redakcja
Jak za dawnych lat, do Krakowa już wkrótce zjadą komedianci, wędrowni muzycy, kaznodzieje, pielgrzymi, kupcy i kramarze z odległych stron aby wziąć udział w Jarmarku Świętojańskim. Wszystkich, którzy pojawią się w weekend (21-23 czerwca) na Bulwarze Czerwieńskim od piątku do niedzieli czeka podróż w czasie do średniowiecznego miasteczka, z jego zwyczajami, tradycjami, rzemiosłem i hulankami. Nie zabraknie także uwielbianego przez odwiedzających konkursu na najpiękniejszy wianek. Na wspólne plecenie zapraszamy w sobotę (22 czerwca) od godz. 16.00 do godz. 18.00, a rozstrzygnięcie i uroczyste puszczenie wianków na Wisłę zaplanowano o godz. 19.00. Zachęcamy do zabawy!

Jak co roku na czas Jarmarku Świętojańskiego, podnóże wzgórza wawelskiego wypełni barwny korowód postaci średniowiecznych - kupców, kramarzy, mieszczan, rycerzy i dam dworu. Do miasta zjedzie rzesza rzemieślników i sprzedawców wszystkiego, co na jarmarkach bywało.

Każdy dzień tegorocznego Jarmarku będzie osadzony w innej epoce, co pozwoli pokazać zmiany nie tylko w stroju, ale także w uzbrojeniu i technice walki.

Pierwszy dzień (piątek, 21 czerwca) upłynie pod znakiem czasów legendarnych i wczesnego średniowiecza. Będzie można poznać wojów, kapłana pogańskiego, obrzędy prasłowiańskie, scenki dotyczące królewny Wandy, a także opowieści o Kraku, smoku i Skubie. Dzień drugi (sobota, 22 czerwca) – to XIV -XV wiek. Wszyscy odwiedzający będą mogli zobaczyć rycerzy pełno zbrojnych, podejrzeć walki rycerskie, Turniej Róż, a także scenki kata i inkwizytora. Dzień trzeci (niedziela, 22 czerwca) to złoty wiek. Rycerze zostaną zamienieni na gwardię pałacową, odbędą się pokazy sprawności chorągwiarzy, strzelanie z armaty. Zobaczymy także chorągiew husarską, pojedynki na szable, pojawią się stroje i tańce renesansowe oraz co może zabrzmi dość dziwnie - pokaz mody.

Przez trzy dni trwania Jarmarku, zgromadzeni rzemieślnicy, kramarze, bractwa oraz zespoły zapewnią znakomitą zabawę i naukę: pokazy woltyżerki, pokazy walk rycerskich, scenki rodzajowe, wcielą się w członków straży jarmarcznej, poprowadzą warsztaty tańca i całodzienne zabawy rycerskie. Nie zabraknie muzyki na żywo.

A to nie wszystko. Po raz pierwszy w historii Jarmarku będzie można także podziwiać rekonstruktorów Mistrza katowskiego i Inkwizytora, którzy zaproszą wszystkich zgromadzonych do niecodziennej wspólnej zabawy. Katowska trupa odtworzy realia historyczne dawnego urzędu kata i inkwizytora. Pokazy, które zaprezentują Mistrz Katowski i Inkwizytor to żywe lekcje historii dla wszystkich. Będzie się działo!

Szczególnie zapraszamy na Jarmark rodziny z dziećmi. Będzie można nabyć niezwykłych umiejętności i otrzymać certyfikat m.in.: Jarmarcznika, Aromatariusza czy Kartografa. Na wszystkich gości - głodnych i spragnionych – będą czekać kramy z jadłem.

W piątek (21 czerwca) zapraszamy na Bulwar Czerwieński od godz. 12.00 do zmroku, a w sobotę i niedzielę – od godz. 10.00 do zmroku. Do zobaczenia!


Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto