Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obiecują pieniądze na igrzyska. Jakie będą koszty imprezy?

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
W środę, 2 października, w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego został podpisany list intencyjny dotyczący podjęcia działań związanych z organizacją III Igrzysk Europejskich w Krakowie i Małopolsce w 2023 roku. List uroczyście podpisali: wicepremier Jarosław Gowin, marszałek Witold Kozłowski, wicemarszałek Tomasz Urynowicz, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki oraz rektorzy krakowskich uczelni wyższych: Akademii Górniczo-Hutniczej, Akademii Wychowania Fizycznego i Uniwersytetu Jagielońskiego.

- Deklarujemy pełne wsparcie dla organizacji igrzysk europejskich w Krakowie i Małopolsce. Jest to niezwykle ważne wydarzenie, nie tylko w kontekście regionu, ale także całej Polski - zaznacza wicepremier Jarosław Gowin.

Na razie podpisano list intencyjny, który jest zobowiązaniem do podjęcia wspólnych działań umożliwiających przygotowanie i organizację wioski igrzysk, a także wioski medialnej. W tym celu mają zostać zmodernizowane akademiki AGH, UJ i AWF. Wicepremier Gowin zadeklarował, że znajdą się na to pieniądze w budżecie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Na razie jednak nie wiadomo, jakie będą koszty modernizacji bazy noclegowej na krakowskich uczelniach, nie mówiąc o szacunkowych kosztach całych igrzysk w 2023 r. W tym tygodniu władze województwa i Krakowa mają wstępnie ustalić listę 20-25 dyscyplin igrzysk europejskich w 2023 r. Później będą one uzgadniane z Europejskim Komitetem Olimpijskim.

Konkrety powinny być znane na początku przyszłego roku. Wtedy też powinniśmy poznać wstępne koszty całego przedsięwzięcia.

- Nie tylko będziemy mówić o kosztach ale też o planowanych zyskach z wpływów z biletów, transmisji telewizyjnych, reklam - wylicza Andrzej Kraśnicki, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Wpływy mogą też pochodzić od związków reprezentujących poszczególne dyscypliny. Część z nich to mogą być dyscypliny pokazowe, których nie ma w programie igrzysk olimpijskich.

- Na przykład jest propozycja, by w ramach imprezy w Krakowie odbyły się zawody w motocrossie na motocyklach elektrycznych. To widowiskowa dyscyplina - mówi prezes Kraśnicki. Przyznaje też, że nadal brana jest też pod uwagę organizacja letnich skoków narciarskich na igielicie w Zakopanem.

W Krakowie mogłyby się odbyć np. zawody w lekkiej atletyce (proponowany jest stadion AWF - wymaga rozbudowy), szermierka, kajakarstwo, podnoszenie ciężarów, rugby siedmioosobowe, badminton, siatkówka plażowa.

Do wykorzystanie jest już największa hala w Polsce Tauron Arena na 15 tys. widzów i tor kajakarstwa górskiego przy ul. Kolnej. - Jest też koncepcja dobudowania tam toru do kajakarstwa klasycznego. Jeżeli w programie znajdzie się rugby, to mecze można rozgrywać na stadionie Cracovii - przyznaje prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Dodaje, że jeżeli znajdzie się zewnętrzne finansowanie to na igrzyska w 2023 r. można byłoby wybudować nową halę Wisły Kraków (na ok. 4 tys. miejsc) przy ul. Reymonta. Jest też brane pod uwagę, by jedną z dyscyplin igrzysk umieścić w Nowej Hucie - w hali Hutnika albo na stadionie przy ul. Ptaszyckiego jeżeli znajdą się fundusze na jego modernizację.

Oprócz Krakowa rywalizacja w IE 2023 może się odbywać m.in. w nowej hali sportowej w Tarnowie (np. wspinaczka sportowa, koszykówka drużyn trzyosobowych) czy Nowym Sączu.

Jako miejsce ceremonii otwarcia brany jest pod uwagę stadion Wisły na 33 tys. widzów, na którego modernizację potrzeba jednak ok. 70 mln zł. Prezydent Majchrowski wyjawia, że alternatywną lokalizacją może być Tauron Arena.

Rolę Gospodarza igrzysk europejskich w 2023 roku Krakowowi i Małopolsce przyznano 22 czerwca tego roku w Mińsku. Za tą jedyną kandydaturą jednogłośnie opowiedziały się narodowe komitety zrzeszone w Stowarzyszeniu Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC). Pierwsza edycja tej imprezy odbyła się w Baku w 2015 r., a drugą zakończono 30 czerwca tego roku w Mińsku.

W wydarzeniu na Białorusi wzięło udział 3660 sportowców z 50 krajów, którzy walczyli o medale w 23 dyscyplinach. Polska, którą reprezentowało 151 sportowców, zdobyła 14 medali: trzy złote, jeden srebrny i 10 brązowych, plasując się na 22. miejscu w klasyfikacji krajów. Organizacja igrzysk w Baku w 2015 r. pochłonęła 1,2 mld dolarów.

Tam trzeba było budować nowe obiekty. Władze Białorusi szacowały, że impreza w Mińsku, gdzie większość obiektów była gotowa, to koszt ok. 50 mln dolarów. Jako potencjalny kandydat do organizacji igrzysk europejskich w 2023 r. były brane pod uwagę też Katowice, ale ich władze ostatecznie się nie zdecydowały.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Obiecują pieniądze na igrzyska. Jakie będą koszty imprezy? - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto