Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Noc Muzeów: atrakcje w Muzeum Etnograficznym

Grzegorz Pękała
Grzegorz Pękała
Obiekt mający swoje sale przy ulicy Krakowskiej oraz Placu Wolnica przedstawia swój ostateczny program.

W budynku Ratusza (Plac Wolnica) zwiedzający zobaczą prezentację multimedialną "Między Najjaśniejszym Panem a Niepodległą Rzeczpospolitą", wezmą udział w interaktywnych zajęciach "Kto Ty jesteś..." w zainscenizowanej izbie szkolnej z wystrojem z 1918 roku, a także zrobią sobie pamiątkowe zdjęcie w roli cesarskiego wojaka i żołnierza legionów.

"Dom Esterki" zaprasza do malowania orzełka według batikowego wzoru z 1916 roku z "Warsztatów Krakowskich". Na podwórku Jerzy Bożyk do godziny 22. uczył będzie pieśni z frontu I wojny światowej. Nie zabraknie również "żołnierskiego poczęstunku".

Podczas Nocy Muzeów otwarte będą wszystkie wystawy stałe prezentujące kulturę ludową. Dostępne będą też ekspozycje czasowe: "Raslila - taneczne wyzwolenie" i "Kraków zaczarowany w zabawkach".

Program Nocy Muzeów w Muzeum Etnograficznym Krakowa:

Ratusz przy placu Wolnica 1


 

Między Najjaśniejszym Panem a Niepodległą Rzeczpospolitą
Prezentacja multimedialna obiektów ze zbiorów Muzeum Etnograficznego, kolekcji Marka Sosenki, Janusza Kamockiego, Biblioteki Jagiellońskiej i Muzeum Narodowego w Krakowie.

Prezentacja będzie składała się z dwóch części. Pierwsza ukaże mit funkcjonujący na przełomie wieków w C.K. Monarchii: dobrego cesarza Franciszka Józefa, opiekuna narodów, w tym także Polaków zamieszkujących Galicję. W części drugiej pokazane zostaną obrazy z frontu I wojny światowej, przywołujące atmosferę okresu walki o niepodległość. Zwiedzający będą mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w roli cesarskiego wojaka i żołnierza legionów polskich.

Interaktywne zajęcia pod tytułem Kto ty jesteś... w izbie szkolnej z 1918 roku

Mottem do nich będą słowa z kroniki szkolnej: "Dzień 1. listopada 1918 r. przyniósł radość całej Polsce - odzyskanie niepodległości. Nauczycielka wytłumaczyła dzieciom ważność chwili, w miejsce portretu ces. Austr. powiesiła obraz Orła polskiego". Słowa te symbolizują początek oficjalnego procesu budowania świadomości narodowej uczniów szkół polskich.

 

Budynek przy ul. Krakowskiej 46

Batik

 

Jaki znak Twój...

Wspólne malowanie orzełka według batikowego wzoru z 1916 roku z "Warsztatów Krakowskich" (1913-1926). Z "Warsztatami" wiąże się ciekawa historia, którą warto poznać. Skupiały artystów i rzemieślników projektujących i wytwarzających przedmioty użytkowe z wykorzystaniem metod i technik wypracowanych przez twórców ludowych. Największe sukcesy osiągnęła pracownia batikarska, w której tworzyły między innymi dziewczęta wybrane z grona przyszłych robotnic oczekujących na pracę w "Cygarfabryce" na Piaskach.

Jakem maszerował, muzyka grała...

Pan Jerzy Bożyk poprowadzi wspólne śpiewanie pieśni z frontu I wojny światowej. Towarzyszył temu będzie żołnierski poczęstunek - kęs czarnego chleba ze słoniną i łyk zbożowej kawy prosto z kotła kuchni polowej.

Więcej w naszym serwisie specjalnym:

V Krakowska Noc Muzeów 2008 - mapka nocnego zwiedzania
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto